3
2
4315
З моменту введення воєнного стану та наступу окупантів на Україну виїхало - за даними ООН - понад 2,7 мільйона мирних жителів. Серед них дуже багато дітей, біля 2,2 тисячі дітей з вразливих категорій населення. Деякі із батьків не мають можливості супроводжувати дітей при перетині кордону, особливо це стосується чоловіків.
За загальним правилом, відповідно до пункту 3 “Правил перетинання державного кордону громадянами України” затверджених Постановою Кабінета Міністрів України (КМУ) від 27 січня 1995 р. № 57 (далі - Правила перетинання кордону), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі - батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку, у тому числі в супроводі членів екіпажу повітряного судна, на якому вони прямують.
Користуйтеся консультацією: Інструкція для біженців щодо порядку виїзду за кордон
Однак, Постановою КМУ № 166 від 28 лютого 2022 р. “Про внесення зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України” (далі - постанова №166) та Постановою № 179 від 1 березня 2022 р. “Про внесення змін до пункту 2-4 Правил перетинання державного кордону громадянами України” (далі - постанова №179), були внесені зміни до Правил перетинання державного кордону.
Відповідними постановами № 166 та № 179 - ще на початку війни було додано порядок перетинання кордону дітьми, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану. Постановою № 166 внесено новий пункт 2-4, а постановою №179 цей пункт дещо змінено та доповнено новими положеннями.
12 березня 2022 року КМУ на своєму офіційному сайті анонсував прийняття Постанови № 264 (далі - постанова №264), що знову вносить зміни до Правил перетинання державного кордону. Відомості про те що вона офіційно опублікована не знайдено - проте вважаю, що це питання часу.
Отже, відповідно до пункту 2-4 (а з урахуванням постанови №264 пункту 2-3) Правил перетинання державного кордону, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану:
У загальних випадках, виїзд за межі України:
1.дітей, які не досягли 16-річного віку:
в супроводі кого - одного з батьків, діда, баби, повнолітніх сестри, брата, вітчима, мачухи або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування (далі - ООП);
здійснюється із якими документами: паспорта гр.України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта гр.України) / документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону;
щодо нотаріальної згоди: без нот. посвідченої згоди другого з батьків.
Вспомните новость: Кто не подлежит мобилизации в период военного положения
Щодо спеціальних категорій дітей, виїзд за межі України:
2. дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування(не досягли 18-ти років) та живуть або зараховані до закладів цілодобового перебування:
супроводжуються- законним представником або іншої упов. ним особи;
здійснюється із якими документами:
Постанова №264 (яка поки що тільки анонсована на сайті КМУ), додала ще необхідність таких документів:
3. дітей (не досягли 18-ти років), які неналежать до попередньої категорії, але вони зараховані до закладів цілодобового перебування, або влаштовані до сім’ї патронатних вихователів,
супроводжуються - уповноваженого керівником відповідного закладу (його замісником), або ООП чи військ. адміністрацією, або ж патронатним вихователем.
здійснюється із якими документами:
Постанова №264 (яка поки що тільки анонсована на сайті КМУ), тут також - додала ще необхідність таких документів:
4. дітей (не досягли 18 років), категорії яких передбачені в пп. 2-5 п. 6 цих Правил (тобто діти з прийомних сімей, з дитячих будинків сімейного типу, перебувають під опікою, піклуванням):
супроводжуються: одним із законних представників;
здійснюється із якими документами: за наявності письмового погодження на виїзд від ООП чи військ. адміністрації. Там зазначається держава остаточного призначення.
Після прибуття таких діток (як уточнює постанова №264) - до держави остаточного перебування, супроводжуючі особи, зобов’язані протягом 1 роб. дня звернутися до консульства України для постановки діток на тимчасовий консульський облік.
Консульська установа вже через МЗС інформує Міноцполітики та Нацсоцслужбу про це. Мінсоцполітики, в тому числі через спеціалізовані установи, уповноважених осіб залишає за собою компетенцію здійснювати моніторинг умов перебування таких дітей за кордоном.
Вспомните новость: Как действует временная защита для украинцев в ЕС и куда за ней обращаться
Щодо збірних груп дітей:
Такі супроводжуються з розрахунку 1 супроводжуючий не більш як на 15 діток / 1 супроводжуючий не більш як 4 дитини з інвалідністю.
Щодо діток з особливими потребами, хворих чи травмованих дітей:
Постанова №264, анонсована на офіційному сайті КМУ (ще не опублікована), додає пункт 2-2 до Правил перетинання державного кордону, за яким врегульовується порядок перетинання ними кордону:
5. діти, хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, рідкісні орфанні захворювання, тяжкі вроджені вади розвитку, онкологічні, онкогематологічні захворювання, ДЦП, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, чи потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги,
супроводжуються- одним із батьків, усиновлювачів незалежно від віку особи, яка здійснює такий супровід;
здійснюється із якими документами: документ, виданий лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, що встановлені МОЗ.
Нещодавно, Ігор Матвійчук (начальник відділу організацій прикордонного контролю Зх.рег. упр. Держприкордонслужби) надав коментар щодо можливості евакуювати дітей без батьків. Він вказав, що прострочені паспорти, свідоцтва про народження, внутрішні паспорти – приймаються і вивчаються. Якщо особа без документів - складніше, якщо іноземець, то нам треба якось ідентифікувати людину. Вони шукають, по копіям, вивчають все, для того, щоб встановити і надати можливість перетнути кордон. Діти неповнолітні, самі не зможуть перетнути. Вживатимуться всі заходи, щоб ідентифікувати дорослих, що супроводжують (бабусі, рідний дядько чи тітка). В кожному випадку встановлюються бажання батьків у перетині кордону дитиною, але все індивідуально.
Вспомните новость: Что делать, пересекая украинскую границу. Нужно ли оформлять статус беженца и что такое механизм временной защиты?
Крім того - анонсовано можливість використання єДокументу (в застосунку Дія), можливість спрощеної процедури продовження прострочених закордонних паспортів, а також відсутність необхідності надавати на підтвердження сертифікату про вакцинацію у багатьох сусідніх країнах, куди виїжджають українці.
Нагадаю, що незаконне перенаправлення осіб за державний кордон встановлена кримінальна відповідальність за статтею 332 КК України.
Таким чином, в умовах воєнного стану було спрощено порядок перетину кордону дітьми, тим не менш, хоча б основні документи - передбачені в правилах та супроводжуючі мають бути. В іншому випадку не має жодних гарантії пропуску дитини на кордоні, все залежатиме від ситуації та розсуду уповноважених осіб Держприкордонслужби, а також - правил приймаючої країни.
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
1027
Коментарі:
0
Переглядів:
1050
Коментарі:
0
Переглядів:
1652
Коментарі:
0
Переглядів:
707
Коментарі:
0
Переглядів:
849
Коментарі:
0
Переглядів:
587
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.
Дякую.
А старші від 16р., як перетинають?
Стаття 313 ЦК України - Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.