Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 29.04.2014 року у справі №908/2500/13 Постанова ВГСУ від 29.04.2014 року у справі №908/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 29.04.2014 року у справі №908/2500/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2014 року Справа № 908/2500/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Бакуліної С.В. (доповідач),суддів :Фролової Г.М., Ходаківської І.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиДержавного підприємства "Придніпровська залізниця"на постановувід 25.02.2014 Донецького апеляційного господарського судуу справі№ 908/2500/13господарського суду Запорізької областіза позовомДержавного підприємства "Придніпровська залізниця"до1. Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради; 2. Запорізької міської радипростягнення збитківв судовому засіданні взяли участь представники :від позивача: Барчунінов К.О. (довіреність № 36 від 01.01.2014)від відповідача-1: від відповідача-2:не з'явились не з'явилисьВ С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Запорізької області (суддя Азізбекян Т.А.) від 17.12.2013, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Дучал Н.М., судді - Склярук О.І., Ушенко Л.В.) від 25.02.2013, у справі № 908/2500/13 в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалені по справі судові акти та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст.42, 43, 32, 34, 36, 43 ГПК України, ст.48 Бюджетного кодексу України, ч.2 ст.218 Митного кодексу України, ст.ст.19, 129 Конституції України, ч.5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт".

Відзиву на касаційну скаргу відповідачі не надіслали.

Відповідачі не скористалися наданим процесуальним правом на участь в засіданні суду касаційної інстанції.

Заслухавши пояснення по касаційній скарзі представника позивача, який підтримав викладені в ній доводи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради про стягнення збитків у розмірі 279 844,55 грн від використання у січні 2013 року окремими категоріями громадян пільгових тарифів.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди правомірно виходили із такого.

У січні 2013 ДП "Придніпровська залізниця" в особі ВСП "Запорізька дирекція залізничних перевезень" здійснювалися перевезення пільгових категорій пасажирів приміським залізничним транспортом по станціям, розташованим в межах міста Запоріжжя: Дніпробуд-2, Запоріжжя-1, Запоріжжя -2, Запоріжжя-Ліве, ім. А.Алімова, Запорізька Січ, Передатна.

З Листом №ДН-3 04/116-Л від 06.02.2013 Відокремленим структурним підрозділом "Запорізька дирекція залізничних перевезень" ДП "Придніпровська залізниця" на адресу начальника управління соціального захисту населення Запорізької міської ради направлено розрахунок видатків за січень 2013 на компенсацію за пільговий проїзд громадян у приміському сполученні, згідно з яким було оформлено безкоштовний проїзд 30 356 пасажирам пільгових категорій, сума збитків від цих перевезень склала 279 844,55 грн.

З Листом №ДН-3 04/243-Л від 11 березня 2013 Відокремленим структурним підрозділом "Запорізька дирекція залізничних перевезень" ДП "Придніпровська залізниця" було направлено начальнику управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, зокрема, облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів по м.Запоріжжя за січень 2013 на суму 279 844,55 грн.

Претензією №13-01/1 від 01.04.2013 Державне підприємство "Придніпровська залізниця" просило Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради сплатити збитки в розмірі 276 844,55 грн за надання послуг з пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у січні 2013.

Претензію №13-01/1 від 01.04.2013 залишено Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради без задоволення (відповідь №01-08/156 від 29.04.2013).

З листом №13-04/310 від 13.07.2013 ДП "Придніпровська залізниця", з метою відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян за січень 2013 було направлено на адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради рахунок №405 від 12.06.2013 та акт звіряння станом на 12.06.2013.

Нездійснення Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради відшкодування Державному підприємству "Придніпровська залізниця" збитків в розмірі 276 844,55 грн за надання послуг з пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом в приміському сполученні у січні 2013 стало підставою для звернення ДП "Придніпровська залізниця" до Господарського суду з позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради збитків у розмірі 279 844,55 грн.

Позивачем до матеріалів справи надані належним чином засвідчені копії зведених відомостей по типах квитків, позиційних звітів по безплатних дитячих проїзних документах, позиційних звітів по безплатних проїзних документах за період з 01.01.2013 по 31.01.2013.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач також посилався на рішення Запорізької міської ради від 24.12.2012 №9 "Про бюджет міста на 2013р." та № 20 від 30.10.2013 "Про внесення змін до рішення міської ради від 24.12.2012р. №9 "Про бюджет міста на 2013р.".

Згідно з ч.5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до підпункту "б" п.4 ч.1 статті 89, ч.ч.1, 5 ст.102 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зокрема, здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, зокрема, щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, визначається Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256.

Згідно з п.3 вказаного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п.1, 4, 7.27 Положення про Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради №72 від 18.02.2011 (зі змінами), управління є виконавчим органом Запорізької міської ради, що утворюється Запорізькою міською радою і в межах міста забезпечує виконання покладених на Управління завдань. Управління виступає головним розпорядником бюджетних коштів; Управління відповідно до визначених повноважень здійснює компенсаційні виплати за пільгове перевезення окремих категорій громадян транспортом загального користування відповідно до Законодавства України.

Пунктом 2 Порядку №256 визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя (п.4 Порядку №256).

Передбачені підпунктом "б" пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України видатки належать до бюджетних зобов'язань, які у пункті 7 статті 2 Бюджетного кодексу України визначені як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Розпорядники бюджетних коштів, згідно з приписами частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України, беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсними. За такими операціями не виникають бюджетні зобов'язання та не утворюється бюджетна заборгованість (ч.3 ст.48 Бюджетного кодексу України).

За приписами ч.1 ст.49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань (ч.2 ст.49 Бюджетного кодексу України).

Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі визначається Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 №1359.

Відповідно до п.п.9-11 Порядку №1359 на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом. Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми. Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" обласному бюджету Запорізької області затверджено субвенцію на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 87 229,40 грн, про що зазначено в Додатку №7 "Міжбюджетні трансферти (додаткові дотації та субвенції) з Державного бюджету України місцевим бюджетам на 2013 рік". Міському бюджету м.Запоріжжя вищезазначених субвенцій Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не передбачено.

Рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 №9 "Про бюджет міста на 2013 рік" затверджено видатки бюджету міста на 2013 рік за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів та до графи "Видатки загального фонду" віднесено компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті в сумі 2 936 756,00 грн, а після внесення змін Рішенням Запорізької міської ради від 30.10.2013 №20 - в сумі 3 756 756,00 грн.

Проте, докази затвердження в Державному бюджеті України субвенцій міському бюджету м. Запоріжжя, фінансування видатків місцевого бюджету м. Запоріжжя за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на 2013, в межах обсягів затверджених в бюджеті міста Запоріжжя на 2013, та докази фактичного перерахування з державного бюджету до бюджету м.Запоріжжя та надходження на рахунки Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради сум субвенцій на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті в матеріалах справи відсутні.

Посилання позивача в підтвердження виділення коштів на рішення Запорізької міської ради №9 від 24.12.2012 зі змінами від 30.10.2013 є безпідставними, оскільки вказане рішення свідчить лише про затвердження певного обсягу видатків міста на 2013 за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів, та не підтверджує фактичного надходження грошових коштів на рахунки відповідача-1.

Закладення відповідної суми у місцевому бюджеті на відповідний звітний період за відсутності фактичного фінансування та надходження коштів на рахунок відповідача-1 не є достатньою підставою для виплати позивачу компенсації за пільгове перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

За приписами ст.7 Закону України "Про залізничний транспорт" відносини залізниць з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України.

Частиною 1 статті 18 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.

З матеріалів справи вбачається, що у провадженні Господарського суду Дніпропетровської області знаходилась справа № 904/3442/13 за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Державного підприємства "Придніпровська залізниця" про врегулювання розбіжностей при укладенні договору №02-24/25-1 від 25.03.2013.

Згідно з п.1 зазначеного договору, відповідно до статті 9 Закону України "Про залізничний транспорт", ст.ст.89, 102 Бюджетного кодексу України, Залізниця надає послуги з пільгового проїзду окремим категоріям громадян, які мають пільги на проїзд, а Управління, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", проводить компенсацію пільгового проїзду за перевезення у приміському сполученні окремих пільгових категорій громадян на залізничному транспорті загального користування за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.09.13р. провадження по справі №904/3442/13 припинено на підставі п.1 ст.80 ГПК України, у зв'язку з тим, що даний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 02.10.2013 ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 03.09.2013 у справі №904/3442/13 залишено без змін.

Як зазначено відповідачем 1 у відзиві на апеляційну скаргу та підтверджується наданими до відзиву копіями адміністративного позову та повісток про виклик до суду, у вересні 2013 року Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, м.Запоріжжя звернулось до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська з адміністративним позовом до Державного підприємства "Придніпровська залізниця" про врегулювання розбіжностей при укладенні договору №02-24/25-1 від 25.03.2013 про надання послуг з пільгового проїзду окремих категорій громадян на залізничному транспорті та компенсацію пільгового проїзду за надані послуги, шляхом викладення спірних пунктів 2.1., 4.2.1., 8.1., розділу 9, розділу 10 договору в редакції Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень України, ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27 листопада 2013 року адміністративну справу №200/13709/13-а за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради до Державного підприємства "Придніпровська залізниця" про врегулювання розбіжностей при укладенні договору передано для розгляду до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська.

Наведене свідчить, що на час розгляду справи №908/2500/13 про стягнення збитків у розмірі 279 844,55 грн, завданих позивачу перевезенням пільгових категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення у січні 2013 року, сторонами не досягнуто домовленості щодо умов договору №02-24/25-1 від 25.03.2013.

За приписами ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" збитки залізничного транспорту загального користування від використання окремими категоріями громадян пільгових тарифів, відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг та за умови повного дотримання передбаченого законодавством механізму їх відшкодування.

Відшкодування збитків, за положеннями ст.ст. 224-226 Господарського кодексу України, на які посилається апелянт, є відповідальністю за порушення господарського зобов'язання.

За оцінкою судів матеріали справи не містять доказів протиправності дій та вини відповідачів, доказів порушення відповідачами господарського зобов'язання перед позивачем.

Твердження заявника про порушення і неправильне застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи, в зв'язку з чим підстав для скасування прийнятих у справі рішень колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст.1119, ст.11111 ГПК України, Вищий господарський суд України ,-

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Державного підприємства "Придніпровська залізниця" залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 25.02.2014 у справі № 908/2500/13 залишити без змін.

Головуючий-суддя С.Бакуліна

Судді Г.Фролова

І.Ходаківська

logo