Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 27.03.2014 року у справі №919/538/13 Постанова ВГСУ від 27.03.2014 року у справі №919/5...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 27.03.2014 року у справі №919/538/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2014 року Справа № 919/538/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіХодаківської І.П. (доповідач),суддівФролової Г.М., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргуФізичної особи-підприємця ОСОБА_4на постанову від 03.12.2013 Севастопольського апеляційного господарського судуу справі№919/538/13 господарського суду м. Севастополяза позовомПрокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі 1. Севастопольської міської ради, 2. Нахімовської районної у місті Севастополі радидо треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет споруФізичної особи-підприємця ОСОБА_4 1. Державна інспекція сільського господарства у місті Севастополі, 2. Комунальне підприємство "Благоустрій"прозобов'язання вчинити певні дії За участю представників сторін:

Від позивача - не з'явились

Від відповідача - не з'явились

Від Генеральної прокуратури України - Кузнецова Ю.В.

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Нахімовського району міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради, Нахімовської районної у місті Севастополі Ради звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до ФОП ОСОБА_4 в якій, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив зобов'язати ФОП ОСОБА_4 повернути самовільно зайняту кафе-баром "ІНФОРМАЦІЯ_1" земельну ділянку орієнтовною площею 0,0460 га, розташовану на території пляжу "Учкуївка" в Нахімовському районі м.Севастополя.

Рішенням господарського суду міста Севастополя від 24.09.2013 (судді: Грицай К.Д., Харченко І.А., Кравченко В.Є.) позов задоволено, зобов'язано ФОП ОСОБА_4 повернути Севастопольській міській Раді самовільно зайняту кафе-баром "ІНФОРМАЦІЯ_1" земельну ділянку орієнтованою площею 0,0460 га, розташовану на території пляжу "Учкуєвка" в Нахімовському районі міста Севастополя, в стані, придатному для подальшого користування.

Постановою колегії суддів Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.12.2013 у складі: Антонової І.В., Заплава Л.М., Градової О.Г. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ФОП ОСОБА_4 просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду першої інстанції. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, тако не взяттям судами до уваги доказів, наданих відповідачем.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 29 березня 2013 року Державною інспекцією сільського господарства у місті Севастополі проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4, за результатами якої складено акт №233 від 29.03.2013, відповідно до якого на пляжі "Учкуївка" в Нахімовському районі міста Севастополя розташована земельна ділянка орієнтованою площею 0,0460 га, яка належить до земель рекреаційного призначення, яка використовується ФОП ОСОБА_4 під розміщення кафе - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1". Згідно з даними автоматизованої системи державного земельного кадастру Головного управління Держземагенства у м. Севастополі право власності або право користування на земельну ділянку за ФОП ОСОБА_4 не зареєстровано. За даними комунального підприємства "БТІ та ГРОНІ" право власності на об'єкт нерухомості також не зареєстровано.

01.04.2013 Державною інспекцією сільського господарства у місті Севастополі відносно ФОП ОСОБА_4 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - самовільне зайняття земельної ділянки, складено протокол про адміністративне правопорушення №000053.

08.04.2013 постановою Державної інспекції сільського господарства у місті Севастополі ФОП ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.

08.04.2013 Державною інспекцією сільського господарства у місті Севастополі ФОП ОСОБА_4 видано припис №000123 про зобов'язання в тридцятиденний строк усунути порушення норм діючого земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки або оформлення правовстановлюючих документів.

Оскільки відповідачем припис Державної інспекції сільського господарства у місті Севастополі від 08.04.2013 року щодо усунення порушень норм діючого земельного законодавства не виконано, прокурор Нахімовського району міста Севастополя звернувся до господарського суду міста Севастополя з даним позовом.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до положень статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується, зокрема, питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За загальним правилом до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, які регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до положень статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Пунктом 3.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, що відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.04.2013 земельна ділянка площею 2,1248 га, розташована на пляжі "Учкуївка", є комунальною власністю.

Згідно з листом Держземагентства України Головного управління Держземагентства у місті Севастополі №8-2.8-1/1484 від 18.03.2013 станом на 31.12.2012 відсутня інформація про реєстрацію земельних ділянок для розміщення об'єктів комерційної діяльності (іншого цільового призначення) на території пляжу "Учкуївка" за суб'єктами, вказаних у запиті, а саме - ФОП ОСОБА_4, в межах адміністративно-територіальної одиниці, місто Севастополь.

Відповідно до листа Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради №01-15/988 від 27.03.2013, у Фонда відсутні відомості про укладення договору оренди з ФОП ОСОБА_4

Відповідно до довідки директора комунального підприємства "БТІ і ГРОНІ" від 26.03.2013 право власності на набережній пляжу "Учкуївка" за відповідачем - ФОП ОСОБА_4 не зареєстровано

З урахуванням наведеного, судами зроблено висновок, що ні право власності, ні право користування земельною ділянкою площею 0,0460 га на території пляжу "Учкуївка" в Нахімовському районі міста Севастополя відповідачем - ФОП ОСОБА_4 не оформлювалось.

Що стосується посилання відповідача на договір про спільну діяльність №125/99 від 14.06.1999, укладений з ДКП "СКБ", воно не приймається до уваги, з огляду на наступне. Судами встановлено, що рішенням Севастопольської міської Ради №1790 від 10.04.2007 "Про припинення права постійного користування комунальному підприємству "Севастопольський комбінат благоустрою" земельними ділянками міських пляжів міста Севастополя загальною площею 8,0433 га та передачу їх в постійне користування комунального підприємства "Міський житловий фонд" для обслуговування будівель, споруд та пляжів м.Севастополя", комунальному підприємству "Севастопольський комбінат благоустрою" Севастопольської міської Ради припинено право постійного користування земельними ділянками загальною площею 8,0433 га, у тому числі, земельною ділянкою, розташованою на пляжі "Учкуївка" площею 2,1248 га.; державне комунальне підприємство "Севастопольський комбінат благоустрою" зобов'язано надати в Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів державні акти на землю № 988 від 17.04.2000, №1036 від 18.08.2000, №617 від 18.04.1998 для внесення відповідних змін.

Щодо доводів відповідача - ФОП ОСОБА_4 про наявність у нього права користування спірною земельною ділянкою на підставі договору №2СУ від 20.02.2013 про участь в утриманні об'єкту благоустрою, укладеного між комунальним підприємством "Благоустрій" та ФОП ОСОБА_4, судами правильно зазначено, що вказаний договір регулює відносини сторін щодо утримання, ремонту та реконструкції елементів благоустрою пляжу та не є правовстановлюючим документом на земельну ділянку.

Доводи відповідача про наявність наказу ДАСК м.Севастополя №419 від 05.08.1999, яким затверджено акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту тимчасово-сезонного диско бар з літнім майданчиком, розташованого на пляжі "Учкуївка", також розглядались судами і їм було надано належну оцінку.

Статтею 90 Земельного кодексу України встановлено, що власники земельних ділянок мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Положеннями ст. 387 Цивільного кодексу України передбачено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Статтею 212 Земельного кодексу України визначено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Оскільки судами встановлено відсутність в матеріалах справи доказів наявності у ФОП ОСОБА_4 правовстановлюючих документів, які б підтверджували право власності або право користування земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0550 га, розташованою на пляжі "Учкуївка", суди обґрунтовано дійшли висновку про задоволення позову щодо зобов'язання відповідача повернути Севастопольській міській Раді самовільно зайняту земельну ділянку.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову від 03.12.2013 Севастопольського апеляційного господарського суду у справі №919/538/13 господарського суду м. Севастополя залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді Г. Фролова

О. Яценко

logo