Історія справи
Постанова ВГСУ від 18.06.2015 року у справі №909/40/14Постанова ВГСУ від 24.07.2014 року у справі №909/40/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2015 року Справа № 909/40/14 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :
головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівФролової Г.М., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"на постанову від 02.04.2015 Львівського апеляційного господарського суду (на ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 10.02.2015 про відмову в задоволенні скарги на дії ВПВР УДВС ГУЮ в Івано-Франківській області щодо скасування постанови державного виконавця про зупинення виконавчого провадження)у справі№909/40/14 господарського суду Івано-Франківської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго"простягнення заборгованості у розмірі 7672443,46 грн., з яких: 6227359,11 грн. заборгованості за поставлений природний газ, 512123,10 грн. пені, 611128,20 грн. штрафу, 288627,54 грн. 3 % річних, 33205,51 грн. інфляційних втрат За участю представників сторін:
Від позивача - Демчук О.В. (дов. від 18.04.14)
Від відповідача - не з'явились
Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 11.06.2015 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Фролова Г.М., Яценко О.В.
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 25.03.2014 стягнуто з державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 6227359,11 грн. заборгованості за поставлений природний газ, 256061,55 грн. пені, 305564,10 грн. штрафу, 288627,54 грн. 3% річних, 26702,47 грн. інфляційних втрат. В решті позову про стягнення 256061,55 грн. пені, 305564,10 грн. штрафу та 6503,04 грн. інфляційних втрат - відмовлено.
Постановою колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду від 05.06.2014 рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 24.07.2014 постанова апеляційної інстанції залишена без змін.
ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду Івано-Франківської області зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, якій просило: визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області щодо винесення постанови від 18.12.2014 про зупинення виконавчого провадження ВП №45424384 з виконання наказу №734 від 18.06.2014; визнати незаконною та скасувати постанову 18.12.2014 про зупинення виконавчого провадження ВП №45424384 з виконання наказу №734 від 18.06.2014; зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області поновити виконавче провадження ВП №45424384 з виконання наказу №734 від 18.06.2014 про що винести відповідну постанову.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 20.02.2015 (суддя Кавлак І.П.) в задоволенні скарги ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області відмовлено.
Постановою колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду від 02.04.2015 у складі: Орищина Г.В., Галушко Н.А., Кузя В.Л. ухвала господарського суду першої інстанції залишена без змін.
ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" у касаційній скарзі просить ухвалу та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, скаргу задовольнити. Скарга мотивована тим, що сума заборгованості не підпадає під визначення заборгованості в розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", норму п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" слід застосовувати з урахуванням рішення Конституційного суду України від 13.12.2012 за № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012.
ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" у відзиві просить постанову апеляційної інстанції залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання рішення суду 18.06.2014 видано наказ № 734 про стягнення з державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" заборгованості за поставлений природний газ в сумі 6 227 359грн. 11 коп., 256 061грн. 55 коп. пені, 305 564 грн. 10 коп. штрафу, 288 627грн. 54 коп. 3% річних, 26 702грн. 47 коп. інфляційних втрат та судового збору в розмірі 68 764грн. 94 коп.
Відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України відкрито виконавче провадження ВП № 45424384 з виконання згаданого наказу.
До відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області боржником було подано клопотання про зупинення виконавчого провадження та надано виписку про включення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
З урахуванням клопотання боржника та на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" 08.12.2014 винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 45424384.
Вважаючи, що орган ДВС, при прийнятті постанови від 08.12.2014 порушив норми чинного законодавства України, позивач звернувся до господарського суду із скаргою на дії ДВС в порядку ст.121-2 ГПК України.
Відповідно до частин першої та другої статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу".
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підтверджується внесенням підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру.
Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 за №568 "Про затвердження переліку підприємств".
Згідно з абзацом 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року. Відтак, заходи примусового виконання рішення щодо заборгованості, яка виникла після 1 січня 2013 року повинні застосовуватися на загальних підставах в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2012 у справі № 1-26/2012 за конституційним зверненням ТОВ "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) встановлено, що:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
За змістом вказаного Конституційного Рішення, положення Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, не визначеної у пункті 1.4 статті 1 Закону.
Господарськими судами встановлено, що заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору від 30.09.2011 за № 14/2308/11 на купівлю-продаж природного газу (який є енергоносієм в розумінні п.1.5 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"), оскільки відповідач не здійснив оплату коштів за отриманий природний газ. При цьому, рішенням суду встановлено, що заборгованість виникла за природний газ, поставлений відповідачу протягом жовтня 2011 року - грудня 2012 року.
Відповідно до п. 6.1. вище згаданого договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця наступного за місяцем поставки газу.
Тобто, основна частка заборгованості виникла до 01.01.2013, але за газ, поставлений протягом грудня місяця 2012 року (згідно акту приймання-передачі від 31.12.2012), обов'язок оплати виник у відповідача - 15.01.2013.
Висновки судів попередніх інстанцій про неможливість часткового зупинення виконавчого провадження спростовується вимогами статті 11 та пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" щодо зобов'язання державного службовця здійснювати заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом, цим Законом та Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій при відмові в позові в повному обсязі не врахували, що до заборгованості за спожиту активну електричну енергію, яка виникла після 1 січня 2013 року заходи примусового виконання рішення повинні застосовуватися на загальних підставах в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", та не передбачають зупинення виконавчого провадження, а тому ухвала та постанова попередніх судових інстанцій підлягає скасуванню а справа - направленню на новий розгляд.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-10, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"задовольнити частково.
Постанову від 02.04.2015 Львівського апеляційного господарського суду у справі №909/40/14 господарського суду Івано-Франківської області та ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 10.02.2015 у справі №909/40/14 скасувати; справу направити на новий розгляд до господарського суду Івано-Франківської області.
Головуючий суддя І. Ходаківська
Судді Г. Фролова
О. Яценко