Історія справи
Постанова ВГСУ від 11.03.2015 року у справі №922/1916/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2015 року Справа № 922/1916/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіАлєєвої І.В., суддівДанилової М.В.(доповідача), Данилової Т.Б.за участю представників:позивача, третьої особине з'явились (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)відповідачаОСОБА_4 (дов. від 27.06.2014 р.) розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуФізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 05.11.2014 р.у справі № 922/1916/14 господарського суду Харківської областіза позовомХарківської міської радидоФізичної особи-підприємця ОСОБА_5третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент земельних відносин Харківської міської радипровнесення змін до договору
В С Т А Н О В И В :
Харківська міська рада звернулася до господарського суду Харківської області із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2004 р. за №8896/04 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в запропонованій позивачем редакції. Позов обґрунтований необхідністю приведення розміру плати за землю у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням господарського суду Харківської області від 15.07.2014 р. у даній справі (суддя Доленчук Д.О.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05.11.2014 р. (колегія суддів: головуючий Хачатрян В.С., судді Білоусова Я.О., Гетьман Р.А.), позов задоволено частково: внесено зміни до договору оренди землі від 23.09.2004 р., зареєстрованого у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 23.09.2004 р. за № 8896/04 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі в наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі,
зареєстрованого "23" вересня 2004 р. за № 8896/04
у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного
земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"
"" 20
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 (Орендар) з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Пункти 5., 9. договору оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2004 р. за № 8896/04 змінити, доповнити пункт 2. словами і викласти у такій редакції:
"2.(редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310138800:03:011:0041."
"5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 277 від 30.10.2013 становить 1468093 грн. (один мільйон чотириста шістдесят вісім тисяч дев'яносто три гривні).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."
"9.Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 409/14 від 07.11.2013 на рік становить 8,4 % від її нормативної грошової оцінки і складає 123319,81 грн. (сто дванадцять три тисячі триста дев'ятнадцять гривень 81 копійок), або в місяць - 10276,65 грн. (десять тисяч двісті сімдесят шість гривень 65 копійок)."
ІІ. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2004 р. за № 8896/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада Фізична особа - підприємець
Харківської області ОСОБА_5
м. Харків, м-н Конституції, 7 62403, Харківська обл.
код 04059243 АДРЕСА_1
код НОМЕР_1
В особі міського голови В особі Фізичної особи - підприємця
Г.А. Кернес
/підпис/ / підпис/ /ПІБ/
В решті позову відмовлено.
Стягнуто з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 на користь Харківської міської ради судовий збір у розмірі 609,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 звернувся до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.11.2014 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог позивача відмовити, посилаючись на те, що судами попередніх інстанцій не було належним чином досліджено всіх доказів та встановлено всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело, на думку скаржника, до невідповідності висновків судів обставинам справи та порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 17.02.2015 р. касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 прийнято до провадження та призначено до розгляду на 04.03.2015 р.
04.03.2015 р. ухвалою Вищого господарського суду розгляд справи № 922/1916/14 за клопотанням Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 розгляд касаційної скарги відкладено на 11.03.2015 р.
Розпорядженням секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України № 03-05/323 від 10.03.2015 р. для розгляду касаційної скарги у даній справі сформовано колегію суддів у складі: головуючий - Алєєва І.В., Данилова М.В. (доповідач), Данилова Т.Б.
У поясненнях на касаційну скаргу Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 просить касаційну скаргу задовольнити, рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 р. та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.11.2014 р. скасувати, справу направили на новий розгляд.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні касаційної інстанції 11.03.2015 р. представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі рішення Харківської міської ради від 23.06.2004 р. №92/04 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" між Харківською міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_5 (орендар) 23.09.2004 р. укладено договір оренди землі, зареєстрований 23.09.2004 р. за №8896/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах ".
Відповідно до п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі транспорту, яка знаходиться: АДРЕСА_2.
Згідно з п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0843 га; під забудовою - 0,0068 га, інших угідь 0,0775 га.
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки з довідкою №2242/04 від 15.09.2004 р. становить 684 071,00 гривень.
Договір було укладено строком до 01.01.2028 р. (пункт 8 договору).
Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата за земельну ділянку вносить орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок відділу державного казначейства у м. Харкові. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить 2 747,69 грн.
Відповідно до п.10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно з п. 13 договору розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції - щорічно; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 25.12.2007 р. №335/07 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р., згідно п. 1.1 якого затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253, 30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2007 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку та застосовується з 01.03.2008 р.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., згідно п.1.1 якого затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013 р." встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 року (п.2 рішення).
Пунктом 3 рішення встановлено, що зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Згідно до п.5 вказаного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язаний попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі вищевказаних положень рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було одержано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.11.2013 р.; одержано витяг №277 від 30.10.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 843 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, яка склала 1 468 093, 00 грн.; виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01.01.2013 р. № 409/14, відповідно до якого розмір орендної плати за земельну ділянку площею 843 кв. м. по АДРЕСА_2 склав: в рік - 123 319,81 грн., в місяць - 10 276,65грн.
Як вбачається з матеріалів справи, для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативної грошової оцінки земель та укладення додаткової угоди до договору оренди землі Департаментом земельних відносин Харківської міської ради на адресу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 було направлено лист-пропозицію від 03.12.2013 р. № 877/0/30-13 про зміну договору оренди землі та лист-пропозицію від 03.12.2013 р. № 873/0/30-13 про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди землі, яким було запропоновано відповідачеві сплатити кошти: в розмірі 51,00 грн. за внесення змін до записів державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в розмірі 120,00 грн. за надання інформації з Реєстру у формі витягу та надати оригінали платіжних документів до міської ради.
Листом-пропозицією від 03.12.2013 р. № 877/0/30-13 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради направлено відповідачу на розгляд та погодження три примірника додаткової угоди до договору оренди землі та три примірника розрахунку орендної плати в зв'язку із зміною її розміру, з пропозицією повернути їх у двадцятиденний строк після одержання листа-пропозиції для проведення державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 у встановлений термін відповідь на лист-пропозицію до Харківської міської ради не надав.
Враховуючи викладене, Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2004 р., шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в редакції, яка викладена у позовній заяві.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, посилаючись, при цьому, на приписи Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель" та положення Податкового кодексу України, дійшов висновку, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 сплачує орендну плату за договором оренди землі від 23.09.2004 р. у розмірі, який не відповідає положенням Податкового кодексу України та вищевказаним рішенням Харківської міської ради.
Так, згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 15 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Судами встановлено, що різниця в розмірі орендної плати на рік, що підлягає сплаті Харківській міській раді за користування земельною ділянкою, згідно із визначеним у договорі розміром орендної плати та даних розрахунку розміру орендної плати згідно із нормативною грошовою оцінкою землі, що введена в дію з 01.01.2014 р., становить: розмір орендної плати на рік за договором оренди - 32 972,28 грн.; розмір орендної плати на рік згідно нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.- 123 319,81 грн., різниця на рік складає 90 347,53 грн.
Таким чином, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що оскільки нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, при цьому, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме, підлягають задоволенню вимоги щодо внесення змін до п.п. 5 та 9 договору оренди землі в частині розміру орендної плати через зміну грошової оцінки землі та до п. 2 договору щодо внесення відомостей до кадастрового номеру земельної ділянки, в запропонованій Харківською міською радою додаткової угоди до договору оренди землі від 23.09.2004 р., в решті позовних вимог відмовлено, як необґрунтованих та безпідставних.
Разом з тим, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли висновку про внесення змін до пунктів 2, 5, 9 договору оренди землі від 23.09.2004 р. шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору оренди землі в редакції, яка затверджена судами попередніх інстанцій, при недостатньому дослідженні дійсних обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, та ненаданні цим обставинам відповідної правової оцінки, що призвело до суперечливих та передчасних висновків.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Цільове призначення земель - встановлені законодавством порядок, мета експлуатації (використання) земельних ділянок для досягнення конкретних цілей з урахуванням категорії земель.
Перелік категорій земель України визначений ст. 19 Земельного кодексу України.
Цільове призначення (використання) земельної ділянки, наданої в оренду, встановлюється в договорі.
Як вбачається з матеріалів справи, в договорі оренди землі від 23.09.2004 р. укладеного між Харківською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 зазначено цільове використання земельної ділянки, як землі несільськогосподарського призначення-землі транспорту.
Законом України "Про оцінку земель" визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку або визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Приписами ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (дата формування 22.11.2013 р.) земельна ділянка по АДРЕСА_2, м. Харків відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони і іншого призначення та використовується для обслуговування стаціонарної АЗС.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до витягу Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області №277 від 30.10.2013 р. з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки по АДРЕСА_2, м. Харків, яка використовується як земельна ділянка для обслуговування стаціонарної АЗС, вартість останньої склала-1 468 093, 00 грн.
Рішенням Харківської міської ради 19 сесії 5 скликання № 41/08 від 27.02.2008 р. було затверджено Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові.
Відповідно до вказаного рішення Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області було проведено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01.01.2013 р. і встановлено, що коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов є на рівні 1, однак, як вбачається з вказаного рішення коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов залежить від ґрунтових вод і має як нормальний так і підвищений коефіцієнт (0,73; 0,90) та від залягання ґрунтів із специфічними властивостями і має як нормальний так і підвищений коефіцієнт (0,76; 0,90).
Коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов -1, який був застосований при розрахунку орендної плати до спірної земельної ділянки не відповідає коефіцієнтам умов використання земельних ділянок.
В своїй касаційній скарзі Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 посилається на те, що спірна земельна ділянка за договором має складні інженерно-геологічні умови до яких застосовується найнижчий коефіцієнт на рівні 0, 73.
Суди попередніх інстанцій не звернули на вищевказану обставину уваги, не визначивши до якої категорії земель належить спірна земельна ділянка та не встановили правомірності визначення розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та розрахунку розміру орендної плати.
Враховуючи викладене, не можна вважати, що судами попередніх інстанцій дотримано вимог, передбачених статтями 43, 84 Господарського процесуального кодексу України щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи на підставі встановлених обставин справи і доказів, які були предметом дослідження і оцінки судом, та повного і послідовного викладення рішення.
Ухвалюючи оскаржувані рішення, суди попередніх інстанцій залишили поза увагою положення пунктів 1, 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" № 6 від 23.03.2012, згідно з якими рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
З наведеного слідує, що приймаючи оскаржувані судові рішення, суди не забезпечили виконання вимог процесуального закону щодо об'єктивності та всебічності з'ясування дійсних обставин справи, оскільки не надали ґрунтовної юридичної оцінки наявним у матеріалах справи доказам, виходячи, зокрема, з принципу їх належності та допустимості, що мало своїм наслідком порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права.
Однак, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, щодо відмови в решті позовних вимог заявлених позивачем.
Враховуючи, що в силу статті 1117 Господарського процесуального кодексу України у суду касаційної інстанції відсутнє право встановлювати або вважати доведеними обставини справи, які не були встановлені судами попередніх інстанцій, так само як і надавати їм власну юридичну оцінку, колегія суддів зазначає, що у розумінні статті 1119 названого Кодексу усі вищевикладені обставини є підставою для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій у даній справі і передачі її на новий розгляд до місцевого господарського суду.
За таких обставин колегія суддів, беручи до уваги доводи, викладені в касаційній скарзі Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - частковому скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції, під час здійснення якого суду необхідно врахувати вищезазначені обставини, які стали підставою для скасування оскаржуваних судових рішень, дослідивши, зокрема, правомірність визначення розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та розрахунку розміру орендної плати, і повністю встановивши фактичні обставини справи, підтверджені належними та допустимими доказами, з наданням їм обґрунтованої юридичної оцінки, вирішити спір з приводу наявності чи відсутності підстав для задоволення позову із застосуванням до спірних правовідносин відповідних норм матеріального права.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 задовольнити частково.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.11.2014 р. у справі № 922/1916/14 та рішення господарського суду Харківської області від 15.07.2014 р. скасувати в частині задоволених позовних вимог, в решті залишити без змін.
Справу направити на новий розгляд до Господарського суду Харківської області.
Головуючий суддя І. Алєєва
Судді: М. Данилова
Т. Данилова