Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 10.06.2014 року у справі №913/2976/13 Постанова ВГСУ від 10.06.2014 року у справі №913/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 10.06.2014 року у справі №913/2976/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2014 року Справа № 913/2976/13

Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. - головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Палій В.В. (доповідач)

розглянув касаційну скаргу Сєвєродонецької міської ради Луганської області, м. Сєвєродонецьк,

на рішення господарського суду Луганської області від 03.02.2014

та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 25.03.2014

у справі № 913/2976/13

за позовом Сєвєродонецької міської ради Луганської області (далі -Рада), м. Сєвєродонецьк,

до Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі -Відділення), м. Луганськ,

про визнання недійсним рішення.

Судове засідання проведено за участю представників сторін:

Ради - не з'явився

Відділення - Харченко С.В. предст. (дов. від 31.01.2014)

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України

ВСТАНОВИВ:

Рада звернулася до господарського суду Луганської області з позовом до Відділення про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.08.2013 №01-24/169 у справі № 162 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" (далі -Рішення АМК).

Рішенням господарського суду Луганської області від 03.02.2014 у справі № 913/2976/13 (судді Шеліхіна Р.М.- головуючий, Яресько Б.В., Седляр О.О.), яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 25.03.2014 (судді Москальова І.В.- головуючий, Будко Н.В., Сгара Е.В.) у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Судові рішення попередніх інстанцій зі справи з посиланням на приписи статті 10, пункту 55 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частину першу статті 7, статтю 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", статтю 35-1 Закону України "Про відходи", частину другу статті 4, статтю 48, частину першу статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", пункт 4 Правил надання послуг із вивезення побутових відходів, затверджених постановою КМУ від 10.12.2008 №1070, мотивовано необґрунтованістю заявлених позовних вимог.

Рада, посилаючись на порушення попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції рішення та постанову скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Сторони відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлені про час і місце розгляду скарги.

Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм процесуального та матеріального права, заслухавши пояснення представника Відділення, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.

Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі, зокрема, встановлено, що Рішенням АМК:

- визнано бездіяльність Сєвєродонецької міської ради (Луганська область, м. Сєвєродонецьк) стосовно невизначення на конкурсних засадах виконавця послуг вивезення побутових відходів у м. Сєвєродонецьк порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що кваліфікується за пунктом третім статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді бездіяльності органів місцевого самоврядування, яка може призвести до обмеження конкуренції;

- зобов'язано Сєвєродонецьку міську раду припинити зазначене порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом визначення на конкурсних засадах виконавця послуг з вивезення побутових відходів у м. Сєвєродонецьк, про що необхідно повідомити Відділення у двомісячний термін з дня отримання відповідного рішення.

Рішення АМК мотивовано, зокрема, такими фактичними даними:

- збором та перевезенням твердих побутових відходів у м. Сєвєродонецьк займається комунальне підприємство "Сєвєродонецьккомунсервіс";

- конкурс на визначення виконавця послуги із вивезення побутових відходів Радою не проводився;

- виконавець послуги із вивезення побутових відходів повинен визначатися виключно на конкурсних засадах;

- бездіяльність Ради стосовно невизначення на конкурсних засадах виконавця послуг із вивезення побутових відходів у м. Сєвєродонецьк є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що кваліфікується за пунктом третім статті 50 та пунктом першим статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді бездіяльності органів місцевого самоврядування, яка може призвести до обмеження конкуренції.

У відповідності до пункту 1 статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

Згідно з пунктом 3 статті 50 зазначеного Закону порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.

Частиною першою статті 59 Закону "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Місцевий та апеляційний господарські суди: повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх поданими сторонами доказами, яким надали необхідну оцінку, з дотриманням наведених норм матеріального та процесуального права, беручи до уваги, що виконавець послуг із вивезення побутових відходів повинен визначатися виключно на конкурсних засадах ( що передбачено статтею 35-1 Закону України "Про відходи", пунктом 4 Правил надання послуг із вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070); встановивши, що до виключної компетенції міських рад віднесено визначення на конкурсних засадах осіб, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів (як унормовано у пункті 55 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування"), проте Радою всупереч вимог чинного законодавства такий конкурс не проводився, виконавець послуг був визначений не на конкурсних засадах, - дійшли обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для визнання Рішення АМК недійсним.

Доводи Ради не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях попередніх інстанцій. При цьому в частині встановлення фактичних обставин справи та переоцінки наявних доказів касаційна скарга не відповідає вимогам статті 1117 ГПК України стосовно меж перегляду справи в касаційній інстанції.

Таким чином, рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду зі справи відповідають встановленим ним фактичним обставинам, прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права та передбачені законом підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись статтями 1117, 1119-11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Луганської області від 03.02.2014 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 25.03.2014 зі справи № 913/2976/13 залишити без змін, а касаційну скаргу Сєвєродонецької міської ради Луганської області - без задоволення.

Суддя В. Селіваненко

Суддя І. Бенедисюк

Суддя В. Палій

logo