Історія справи
Постанова ВАСУ від 30.01.2014 року у справі №253/5356/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" січня 2014 р. м. Київ К/800/50650/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про перерахунок пенсії,
за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року,
встановив:
У квітні 2013 року ОСОБА_4 пред'явив позов до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання неправомірними дій щодо обмежень під час перерахунку пенсії, зобов'язання провести з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 19.07.2012 р. № 18-57-924 відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 23.12.2010 р., виходячи з розрахунку 90% середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
Позов обґрунтував тим, що відповідач при проведенні перерахунку його пенсії з 01.07.2012 р. неправомірно виходив з розміру, меншому за 90% місячного заробітку за відповідною посадою, в якому пенсія була йому призначена у 1998 році.
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 3 липня 2013 року позов задоволено повністю.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції статті 22 Конституції України, просить скасувати прийняте ним рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В запереченні на касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області просить залишити постанову суду апеляційної інстанції без змін, зазначаючи про її законність і обґрунтованість.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами встановлено, що з 06.05.1998 р. ОСОБА_4 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру". До липня 2012 року пенсія позивача обчислювалась виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати та становила 6 548,05 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14.06.2012 р., підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.
У зв'язку з цим позивач звернувся до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок його пенсії згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 19.07.2012 р. № 18-57-924 про те, що розмір заробітної плати за посадою прокурора міської прокуратури з 14.06.2012 р. становить 10 138,05 грн.
З 01.07.2012 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4, в результаті якого її розмір склав 8 110,44 грн (80% заробітної плати за відповідною посадою).
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-III, чинній до 01.10.2011 р.) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Так, згідно з частиною тринадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Водночас Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії, з урахуванням визначеної законом граничної межі.
Статтею 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що у 2012 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 липня - 844 гривні, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня - 884 гривні.
Отже, максимальний розмір пенсії працівників прокуратури з 01.07.2012 р. не міг перевищувати 8 440 грн, з 01.10.2012 р. - 8 560 грн, з 01.12.2012 р. - 8 840 грн.
Зробивши правильний висновок про необхідність перерахунку пенсії ОСОБА_4 виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати, суд першої інстанції не врахував, що в такому разі розмір пенсії позивача становитиме 9124,25 грн, що перевищує встановлений законом максимальний розмір.
Не ґрунтується на законі і висновок апеляційного суду щодо правомірності перерахунку пенсії позивача з розрахунку 80% суми місячної заробітної плати з посиланням на змінену Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" частину другу статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", оскільки такий порядок обчислення пенсії застосовується при її призначенні після 1 жовтня 2011 року, а не під час перерахунку.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
За наведених обставин рішення судів обох інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Скасувати постанову Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 3 липня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року.
Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області провести з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки прокуратури Донецької області від 19.07.2012 р. № 18-57-924, виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.