Історія справи
Постанова ВАСУ від 26.03.2014 року у справі №2а/2470/459/11
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" березня 2014 р. м. Київ К/9991/8334/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Чалого С.Я.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції у Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2011 року у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління у Чернівецькій області до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про виконання вимоги,
в с т а н о в и л а:
Контрольно-ревізійне управління у Чернівецькій області звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про зобов'язання виконати вимоги від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791 шляхом забезпечення поступлення коштів до цільового фонду соціально-економічного розвитку міста в загальній сумі 82 004,34 грн., які в 2008-2009 роках поступили на рахунок спеціального фонду управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради.
Позовні вимоги мотивовано відсутністю факту добровільного виконання вимоги від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791. Законність вимоги від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791, у свою чергу, мотивовано тим, що в порушення статті 27-1 Закону України "Про планування і забудову територій" відповідно до 15-ти рішень Чернівецької міської ради та 15-ти договорів про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста 15-ма суб'єктами господарювання протягом 2008-2009 років сплачено кошти у загальному розмірі 82 004,34 грн. на рахунок управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради, у той час як зазначені кошті мали бути перераховані до спеціального фонду бюджету Чернівецької міської ради.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі Державна фінансова інспекція у Чернівецькій області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Контрольно-ревізійним управлінням у Чернівецькій області проведено ревізією фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Чернівецької міської ради за 2008, 2009 роки та завершений звітній період 2010 року, за результатами якої складено акт ревізії від 13.08.2010 №24-08/377.
Ревізією встановлено, що в порушення статті 27-1 Закону України "Про планування і забудову територій" відповідно до 15-ти рішень Чернівецької міської ради та 15-ти договорів про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста 15-ма суб'єктами господарювання протягом 2008-2009 років сплачено кошти у загальному розмірі 82 004,34 грн. на рахунок управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради, у той час як зазначені кошті мали бути перераховані до спеціального фонду бюджету Чернівецької міської ради.
На підставі акту ревізії від 13.08.2010 №24-08/377 Контрольно-ревізійним управлінням сформовано та на адресу відповідача надіслано вимогу про усунення виявлених ревізією недоліків та порушень від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791, пунктом 3 якої відповідача зобов'язано забезпечити надходження коштів до цільового фонду соціально-економічного розвитку міста в загальній сумі 82 004,34 грн., які в 2008-2009 роках поступили на рахунок спеціального фонду управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради.
У зв'язку з невиконанням вказаного пункту вимоги від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791, Контрольно-ревізійне управління у Чернівецькій області звернулось до суду із зазначеним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з недоведеності з боку позивача наявності факту порушення бюджетного законодавства з боку відповідача. Зазначена позиція судів попередніх інстанцій ґрунтується на тому, що рішення Чернівецької міської ради та укладені договори про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернівці були прийняті на виконання рішення Чернівецької міської ради від 24.12.2009 №1176 "Про затвердження Положення про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців", яке, у свою чергу, є чинним та таким, що підлягає виконанню.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на недотримання судами попередніх інстанцій вимог щодо законності та обґрунтованості судового рішення та вказує на помилковість позиції судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 27-1 Закону України " Про планування і забудову територій", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Положення про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Чернівців затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 24.12.2009 №1176.
Зазначеним положенням врегульовано питання визначення розміру пайового внеску, порядок укладення договору про пайову участь, істотні умови такого договору тощо, порядок зарахування пайових внесків тощо.
Пунктом 3.6 зазначеного Положення передбачено, що пайовий внесок вноситься у грошовій безготівковій формі та сплачується в повній сумі єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором, шляхом їх перерахування на рахунок, указаний у договорі про пайову участь.
Суди попередніх інстанцій вказуючи на правомірність зарахування коштів, сплачених в якості пайових внесків відповідно до рішень Чернівецької міської ради та укладених на їх підставі договорів на пайову участь, на рахунок управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради, виходили з того, що зазначене зарахування здійснювалось на виконання рішення Чернівецької міської ради від 24.12.2009 №1176, яке є чинним та обов'язковим до виконання.
При цьому, судами попередніх інстанцій не враховано, що згідно з пунктом 1.3 рішення Чернівецької міської ради від 24.12.2009 №1176 пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців полягає у перерахуванні ним коштів до цільового фонду соціально-економічного розвитку міста, положення про яке затверджується міською радою.
Пунктом 1.1 рішення Чернівецької міської ради від 24.12.2009 №1176 також передбачено, що пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету міста.
За змістом статті 5 Бюджетного кодексу України 2001 року, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, розмежовано поняття бюджету територіальної громади міста та бюджету району у місті.
Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціального фондів. Підставою для рішення відповідної ради про створення спеціального фонду у складі місцевого бюджету може бути виключно закон про Державний бюджет України.
У той же час, як встановлено актом ревізії від 13.08.2010 №24-08/377, кошти, сплачені протягом 2008-2009 років замовниками, які мали намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, в якості пайових внесків на створення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в загальній сумі 82 004,34 грн., були зараховані на рахунок управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради.
Пунктом 3 вимоги Контрольно-ревізійного управління у Чернівецькій області від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791 відповідача зобов'язано забезпечити надходження коштів до цільового фонду соціально-економічного розвитку міста в загальній сумі 82 004,34 грн., які в 2008-2009 роках поступили на рахунок спеціального фонду управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради.
Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи викладене, зважаючи на обґрунтованість акту ревізії від 13.08.2010 №24-08/377 в частині необґрунтованого зарахування коштів у розмірі 82 004,34 грн. на рахунок спеціального фонду управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради, а також зважаючи на відсутність факту виконання вимоги у добровільному порядку, колегія суддів вказує на помилковість позиції судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову Контрольно-ревізійного управління у Чернівецькій області.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Чернівецькій області задовольнити.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2011 року скасувати.
Позов задовольнити.
Зобов'язати виконавчий комітет Чернівецької міської ради виконати вимоги Контрольно-ревізійного управління у Чернівецькій області від 17.09.2010 №24-08-11-15/6791 шляхом забезпечення надходження коштів до цільового фонду соціально-економічного розвитку міста в загальній сумі 82 004,34 грн., які в 2008-2009 роках поступили на рахунок спеціального фонду управління житлового господарства Першотравневої районної у місті Чернівці ради.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: