Історія справи
Постанова ВАСУ від 25.03.2015 року у справі №818/5451/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
П О С Т А Н О В А
"25" березня 2015 р. м. Київ К/800/62545/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,Черпіцької Л.Т.,Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування пунктів вимоги, за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 7 серпня 2013 року і ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року, -
в с т а н о в и в:
У липні 2013 року Державна екологічна інспекція у Сумській області звернулась до суду з вказаним позовом, у якому просила:
скасувати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області № 18-07-14-14/4482 від 18.06.2013 в частині відшкодування 51396 грн. 80 коп.;
скасувати пункт 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області №18-07-14-14/4482 від 18.06.2013 в частині відшкодування 1254 грн. 16 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 7 серпня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року, позов задоволено. Скасовано пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області № 18-07-14-14/4482 від 18.06.2013 в частині відшкодування 51396 грн. 80 коп. Скасовано пункт 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області № 18-07-14-14/4482 від 18.06.2013 в частині відшкодування 1254 грн. 16 коп.
У касаційній скарзі Державна фінансова інспекція в Сумській області, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
У запереченні на касаційну скаргу Державна екологічна інспекція у Сумській області, посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
З`ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з таких підстав.
Встановлено, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Сумській області на 2 квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 12.14.2013 № 321,322, відповідачем з 15.04.2013 по 17.05.2013 проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної екологічної інспекції у Сумській області за ІІ-ІV квартали 2010 року, 2011-2012 роки та звітний період 2013 року, за результатами якої складений акт від 24.05.2013 № 07-06/41 про виявлені порушення.
На цій підставі відповідачем прийнято вимогу № 18-07-14-14/4482 від 18.06.2013, спірними пунктами 2,3 якої від позивача вимагалось відшкодувати 51396 грн. 80 коп. в зв'язку з безпідставно виплаченою компенсацією за невикористані відпустки, та 1254 грн. 16 коп. в зв'язку із зайво сплаченими комунальними послугами.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з відсутності з боку Державної екологічної інспекції у Сумській області порушень вимог Постанови Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України від 30.09.2011 № 178 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Міськводоканал», та наявності правових підстав для виплати грошової компенсації за невикористані дні відпустки.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 №499/2011 (далі - Положення) Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими державній фінансовій інспекції надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
За результатами аналізу наведених положень колегія суддів вказує на наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
У справі, що розглядається, Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення (повернення коштів).
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 15 квітня та 13 травня 2013 року (справи №№ 21-40а14, 21-89а14 відповідно).
Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, позиція судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову є помилковою.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 231 КАС України, суд, -
постановив:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Сумській області - задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 7 серпня 2013 року і ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року скасувати.
Відмовити у задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Сумській області до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування пунктів вимоги.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді