Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 17.04.2014 року у справі №2а/2370/1178/12 Постанова ВАСУ від 17.04.2014 року у справі №2а/23...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 17.04.2014 року у справі №2а/2370/1178/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" квітня 2014 р. м. Київ К/800/22933/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій,

за касаційною скаргою ОСОБА_5 - представника ОСОБА_4 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року,

встановив:

У квітні 2012 року фізична особа-підприємець ОСОБА_4 пред'явив позов до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області (далі - Управління Укртрансінспекції у Черкаській області) про скасування постанови про застосування фінансових санкцій від 14.06.2011 р. № 124605.

Позов обґрунтував тим, що до нього незаконно застосовані фінансові санкції за відсутність у водія його транспортного засобу дорожнього листа під час перевезення вантажу, оскільки належним чином оформлений подорожній лист від 25.02.2011 р. № 616532 був наданий водієм представнику відповідача. Окрім того, станом на 21.04.2011 р. дорожній лист на законодавчому рівні виключений з переліку документів, обов'язкових для водіїв вантажних автомобілів фізичних осіб-підприємців.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі представник позивача ОСОБА_5 просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Посилається на порушення судами Закону України "Про автомобільний транспорт" і постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. № 207 "Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні".

В запереченні на касаційну скаргу Управління Укртрансінспекції у Черкаській області просить залишити судові рішення без змін, посилаючись на їх законність і обґрунтованість.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що 21 квітня 2011 року Управлінням Укртрансінспекції у Черкаській області проведено перевірку транспортного засобу, який належить позивачу, на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів, про що складено акт № 007140.

Перевіркою встановлено, що водієм приватного підприємця ОСОБА_4 надавались послуги з вантажних перевезень без оформлення дорожнього листа.

Постановою відповідача від 14.06.2011 р. № 124605 на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 1700 грн за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що на момент проведення перевірки вантажного автомобіля позивача обов'язковість дорожнього листа для водія була передбачена статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" і Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363.

З висновком судів неможна погодитись, оскільки він не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Стаття 57 Закону України від 05.04.2001 р. № 2344-III "Про автомобільний транспорт", яка була чинною з моменту прийняття цього Закону до викладення його в новій редакції Законом України від 23.02.2006 р. № 3492-IV, передбачала необхідність для водія вантажного автомобіля дорожнього листа незалежно від належності автомобіля юридичній чи фізичній особі.

В редакції Закону від 23.02.2006 р., яка діяла до 14.08.2011 р. (дати набрання чинності Законом України від 05.07.2011 р. № 3565-VI) стаття 48 Закону вже передбачала різні вимоги до документів для юридичних осіб та фізичних осіб, що здійснюють вантажні перевезення на договірних умовах. При цьому в обох випадках вказана норма Закону містила поняття "інші документи, передбачені законодавством України", але для водіїв юридичних осіб Закон прямо вказував на необхідність дорожнього листа, в той час як для водіїв фізичних осіб така вимога була відсутня.

В подальшому Законом України від 05.07.2011 р. № 3565-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень" у Законі України "Про автомобільний транспорт" виключено слова "дорожній лист", в тому числі і положення щодо необхідності дорожнього листа для водіїв юридичних осіб, а з 22.03.2012 р. стаття 48 Закону викладена в новій редакції, згідно з якою знову уніфіковано документи для здійснення всіх вантажних перевезень та яка також не містить посилань на дорожній лист, але залишає поняття "інші документи, передбачені законодавством".

Станом на 21 квітня 2011 року (дата проведення перевірки) єдиним підзаконним нормативно-правовим актом, який встановлював, що дорожній лист є одним із основних документів на перевезення вантажів, без якого перевезення вантажів не допускається, був наказ Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363 "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні".

Водночас діяла постанова Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. № 207 "Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні", пунктом 2 якої встановлено, що особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця документи, не передбачені Переліком, затвердженим цією постановою.

Згідно з пунктом 1 зазначеного Переліку документів дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу необхідний виключно для водія юридичної особи.

Враховуючи відсутність прямої вказівки закону щодо необхідності дорожнього листа для водія фізичної особи та вищу юридичну силу постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. № 207, ніж наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про обов'язок водія фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, мати дорожній лист та правомірність застосування до позивача фінансових санкцій.

Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій повно встановили обставини справи, але порушили норми матеріального права, то прийняті ними рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_5 - представника ОСОБА_4 задовольнити.

Скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року.

Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Скасувати постанову Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області від 14.06.2011 р. № 124605 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 фінансових санкцій.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.

logo