Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 15.07.2015 року у справі №2а/1770/1378/11 Постанова ВАСУ від 15.07.2015 року у справі №2а/17...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 15.07.2015 року у справі №2а/1770/1378/11

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2015 року м. Київ К/9991/64985/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

секретар судового засідання Кохан О.С.,

за участю:

представника відповідача - Рокуня С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області

на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року

у справі № 2а/1770/1378/2011

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торра»

до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції в Рівненській області (правонаступником якої є Здолбунівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області)

про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торра» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції в Рівненській області (далі - відповідач) про: визнання неправомірними дій Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області щодо складання акту перевірки про місцезнаходження №75/23-33261865 від 14 березня 2011 року; скасування рішення Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 1 від 16 березня 2011 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року у задоволенні позову було відмовлено повністю.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року було скасовано та прийнято нову про задоволення позовних вимог. Визнано неправомірними дії працівників Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області щодо складання акту тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою від 14 березня 2011 року №75/23-33261865. Скасовано рішення Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Торра» від 16 березня 2011 року № 1.

В касаційній скарзі Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року та залишити в силі постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року.

У відповідності до положень частини 1 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у справі здійснено заміну відповідача - Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області його правонаступником - Здолбунівською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06 березня 2015 року.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ТОВ «Торра» було зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Острозької міської ради Рівненської області 27 грудня 2004 року та як платник податку на додану вартість перебуває на обліку в Острозькому відділенні Здолбунівській ОДПІ у Рівненській області (арк. справи 5).

11 січня 2011 року до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи були внесені зміни щодо місцезнаходження юридичної особи, з урахуванням яких місцезнаходженням ТОВ «Торра» є адреса: 35800, Рівненська область, м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213.

14 березня 2011 року працівниками сектору контрольно-перевірочної роботи Острозького відділення Здолбунівської ОДПІ у Рівненській області був складений акт №75/23-33261865 тематичної перевірки щодо незнаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою, зі змісту якого вбачається, що при перевірці не було встановлено посадових осіб ТОВ «Торра» за місцезнаходженням юридичної особи (арк. справи 17).

Згідно висновків, які викладені в рапорті завідувача сектором ВПМ Дубенської ОДПІ від 14 березня 2011 року, ТОВ «Торра» фактично за юридичною адресою (м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213) не знаходиться, оскільки посадові особи товариства відсутні (арк. справи 21).

На підставі вказаного рапорту ГДПІ обліку платників Острозького відділення Здолбунівської ОДПІ складено довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків №155/26-31 від 14 березня 2011 року, згідно якої місцезнаходження ТОВ «Торра» не встановлено (арк. справи 16).

Зазначені вище обставини стали підставою для висновку про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність ТОВ «Торра» за місцезнаходженням (арк. справи 19-20).

14 березня 2011 року державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців було внесено запис № 18 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за адресою: 35800, Рівненська область, м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213 (арк. справи 40).

При цьому, 16 березня 2011 року державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців було внесено запис № 19 про підтвердження інформації про юридичну особу ТОВ «Торра» (місцезнаходження: 35800, Рівненська область, м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213) (арк. справи 40 зворотна сторона).

Разом з цим, 16 березня 2011 року комісією, створеною відповідно до наказу Здолбунівської ОДПІ у Рівненській області від 13 вересня 2010 року № 310, було прийняте рішення № 1 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Торра» відповідно до абзацу «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України у зв'язку з тим, що ТОВ «Торра» відсутнє за місцезнаходженням, що підтверджено повідомленням № 155/26 від 14 березня 2011 року (арк. справи 11).

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що у податкового органу були наявні усі підстави для прийняття рішення про анулювання реєстрації ТОВ «Торра» платником податку на додану вартість, оскільки до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців був внесений запис про відсутність ТОВ «Торра» за місцезнаходженням.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суд першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що станом на 16 березня 2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців державним реєстратором був внесений запис № 19 про підтвердження інформації про юридичну особу ТОВ «Торра», з урахуванням того, що Державним реєстратором не був дотриманий порядок та строк направлення повідомлень та вчення відповідних дій, передбачених статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з огляду на що запис № 18 про відсутність ТОВ «Торра» за місцезнаходженням є протиправним. Також, суд виходив з того, що дії працівників Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області щодо складання акту тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою від 14 березня 2011 року №75/23-33261865 є неправомірними, оскільки при виході перевіряючих на адресу: м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213, яка значиться місцезнаходженням ТОВ «Торра», було встановлено відсутність посадових осіб вказаного товариства за вказаною адресою, а не самого товариства.

Однак, повністю погодитись з такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів не може, з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Порядок внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу визначений статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до положень якої зазначені записи вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ініціативою державного реєстратора або за ініціативою органу державної податкової служби.

Відповідно до частини 11 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу

Згідно з абзацом 1 частини 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

Положеннями частини 14 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, податковий орган може анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість у випадку наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, який здійснюється державним реєстратором у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору картки про підтвердження відомостей.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, запис № 18 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за адресою: 35800, Рівненська область, м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213, був внесений державним реєстратором 14 березня 2011 року на підставі висновку доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність ТОВ «Торра» за місцезнаходженням, датованого 14 березня 2011 року, а також повідомлення про відсутність ТОВ «Торра» за місцезнаходженням, датованого 14 березня 2011 року.

Крім іншого, як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, станом на 16 березня 2011 року державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців було внесено запис № 19 про підтвердження інформації про юридичну особу ТОВ «Торра» (місцезнаходження: 35800, Рівненська область, м. Острог, пр.-т Незалежності, буд. 5, кім. 213).

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що станом на 16 березня 2011 року у податкового органу були відсутні правові підстави для прийняття рішення № 1 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Торра» відповідно до абзацу «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції дійшов неправомірного висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій працівників Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області щодо складання акту тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою від 14 березня 2011 року №75/23-33261865, з огляду на наступне.

За змістом підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами роз'яснення.

Диспозиція цієї статті передбачає оскарження дій органів державної податкової служби та їх посадових осіб, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки, наприклад із порушенням трудового розпорядку такими особами під час проведення перевірки; дій, які полягають у перевищенні повноважень посадовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами перевірки; дій щодо проведення перевірки без установлених законом підстав та/або з порушенням чинного законодавства тощо.

Дії органів державної податкової служби та їх посадових осіб щодо включення до акта перевірки певних висновків не можуть бути предметом розгляду у суді, оскільки відповідно до абзацу 1 пункту 6 розділу IV Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22 грудня 2010 року № 984 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) документальної перевірки, вони мають право подати свої заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки), які у випадку їх подання, є невід'ємною частиною (додатком) до акта (довідки) перевірки.

Це свідчить про те, що дії, пов'язані з включенням (не включенням) до акта перевірки висновків, є обов'язковими, тоді як самі висновки такими не є.

Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки, викладені у акті, не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Такі висновки акта можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки акта.

Отже, предметом оскарження відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є дії чи бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб, якщо вони обмежують чи порушують права, свободи чи законні інтереси особи.

Враховуючи викладене, колегія судідв вказує, що оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

З огляду на викладене, ухвалене у даній справі рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог про визнання неправомірними дій працівників Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області щодо складання акту тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою від 14 березня 2011 року №75/23-33261865 із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині. В решті постанова Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 55, 160, 167, 210, 220, 221, 223, 229, 230, 232, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Касаційну скаргу Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області задовольнити частково.

Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року скасувати в частині задоволених позовних вимог про визнання неправомірними дій працівників Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції в Рівненській області щодо складання акту тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою від 14 березня 2011 року №75/23-33261865 із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

В решті постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2011 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Л.І. Бившева

Судді: А.М. Лосєв

Т.М. Шипуліна

logo