Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 08.05.2014 року у справі №2а/1412/583/12 Постанова ВАСУ від 08.05.2014 року у справі №2а/14...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 08.05.2014 року у справі №2а/1412/583/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" травня 2014 р. м. Київ К/800/27659/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Ємельянової В.І., Малиніна В.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 28 травня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року,

встановив:

У жовтні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовною заявою, в якій після наступних уточнень позовних вимог просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва провести перерахунок його пенсії з урахуванням пільгового стажу.

Позов обґрунтував тим, що згідно з розрахунком фінансово-економічного управління Міністерства оборони України, його вислуга років при звільненні з військової служби складала 40 років, у тому числі з пільговим зарахуванням одного місяця служби за два місяці за період військової служби в районі Крайньої Півночі у 1973-1987 роках. З урахуванням вказаної вислуги з березня 1995 року він отримував пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 p. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При переході з липня 2011 року на пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розрахунок пенсії був проведений без пільг по обчисленню стажу роботи, що знижує її розмір.

Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 28 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року, позов задоволено: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва здійснити перерахунок (нарахування) та виплату пенсії ОСОБА_4 згідно з його заявою від 09.06.2011 р. із зарахуванням до страхового стажу періоду військової служби в районах Крайньої Півночі колишнього СРСР в порядку і на умовах, передбачених постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1982 р. № 986, зарахувавши період служби на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці.

У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на те, що з 09.06.2011 р. позивачу призначено пенсію за віком, тому його трудовий стаж обчислюється в порядку, встановленому Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення", якими не передбачено зарахування військової служби до стажу роботи в пільговому обчисленні.

В запереченні на касаційну скаргу ОСОБА_4 просить залишити судові рішення без змін, вказуючи на їх законність і обґрунтованість.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що з 05.08.1968 р. по 29.11.1994 р. ОСОБА_4 проходив військову службу в Радянській Армії та Збройних Силах України, в тому числі з 28.08.1973 р. по 16.05.1987 р. ніс службу на півострові Камчатка - районі Крайньої Півночі колишнього СРСР. За розрахунком органу Міністерства оборони України від 14.12.1994 р. позивач при звільнені з військової служби мав загальну вислугу 40 років 12 днів, з урахуванням пільгового обчислення вислуги (один місяць служби за два місяці) за час служби на півострові Камчатка. Виходячи з вказаної вислуги, позивач отримував пенсію військовослужбовця (за вислугу років), перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

09.06.2011 р. позивача за його заявою взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва, де йому з 09.06.2011 р. призначена пенсія за віком із зарахуванням до стажу роботи 26 років 7 місяців 19 днів військової служби, тобто без пільгового обчислення військової служби за час служби в районі Крайньої Півночі колишнього СРСР.

В силу статті 8 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-XII "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю.

Відповідно до статті 2 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (в редакції після 18.06.1999 р.) час проходження військової служби зараховується громадянам до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно зі статтею 56 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба і перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки і органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.

Отже, чинне законодавство України не передбачає пільгового зарахування періоду військової служби до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком. Виключенням з цього є статті 57 і 59 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які встановлюють пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті і служби в роки Великої Вітчизняної війни та в інші періоди ведення бойових дій.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 р., періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

В силу пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Згідно з частиною першою статті 52 Закону СРСР від 14.07.1956 р. "Про державні пенсії" пенсійне забезпечення генералів, адміралів, офіцерів, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу надстрокової служби та прирівняних до них осіб, а також пенсійне забезпечення їх сімей здійснюється в порядку і розмірах, що встановлюються Радою Міністрів СРСР.

Таке саме правило було передбачене пунктом 6 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 р. № 590.

Згідно з пунктом 3 Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та їх сімей, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1982 р. № 986, перерахованим особам призначаються пенсії за вислугу років або по інвалідності, а членам сімей померлих (загиблих) військовослужбовців - пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

В пункті 55 цього Положення зазначалось, що окремі періоди служби при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, призначених, зокрема, відповідно до пункту 4) зараховуються на пільгових умовах: один місяць служби в Камчатській області за два місяці.

В пунктах 4 і 59 Положення йшлося про те, що особам офіцерського складу, звільненим з дійсної військової служби, які мають одночасно право на пенсію за вислугу років або по інвалідності та на пенсію за віком, може бути призначена відповідно Міністерством оборони, Комітетом державної безпеки СРСР і Міністерством внутрішніх справ СРСР пенсія за віком в порядку і розмірах, встановлених Законом СРСР "Про державні пенсії". Трудовий стаж для призначення пенсій, передбачених пунктом 4 цього Положення, обчислюється в порядку, встановленому законодавством для обчислення трудового стажу робітникам і службовцям на пенсію за віком.

Закон СРСР "Про державні пенсії" не містив норми про пільгове зарахування військової служби в певних місцевостях у трудовий стаж для призначення пенсії за віком.

Пункт 16 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій встановлював зниження на 5 років пенсійного віку для робітників і службовців, які працювали в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, що прирівнювались до районів Крайньої Півночі.

Аналогічно вирішувалось питання про призначення на пільгових умовах (із зниженням пенсійного віку) пенсій за віком військовослужбовцям, які проходили службу в районах Крайньої Півночі або у місцевостях, що прирівнювались до районів Крайньої Півночі, Законом СРСР від 28.04.1990 р. "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців" (статті 1, 5, 7) і Законом СРСР від 15.05.1990 р. "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" (статті 4, 16, 67, 71), які поетапно набирали чинності починаючи з 1 жовтня 1990 року.

Таким чином, військова служба в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, зараховується до стажу роботи для призначення і обчислення пенсії за віком з розрахунку один рік служби за один рік стажу.

З огляду на викладене висновок судів попередніх інстанцій про зарахування у пільговому обчисленні періоду проходження позивачем військової служби на півострові Камчатка (один місяць служби за два місяці) до стажу роботи для призначення йому пенсії за віком ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права.

Згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

У зв'язку з цим рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва задовольнити.

Скасувати постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 28 травня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року.

Ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Ємельянова В.І. Малинін В.В.

logo