Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 05.06.2014 року у справі №801/6822/13-а Постанова ВАСУ від 05.06.2014 року у справі №801/6...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 05.06.2014 року у справі №801/6822/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


П О С Т А Н О В А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"05" червня 2014 р.                               м. Київ                                        К/800/55730/13



Колегія суддів

Вищого адміністративного суду України в складі:

суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Міністерства охорони здоров'я Українина постанову постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12 серпня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року у справі № 801/6822/13-а за позовом Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви " в особі Представництва "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" до Міністерства охорони здоров'я України про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій, –

в с т а н о в и л а:

В липні 2013 року Державне унітарне підприємство міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви " в особі Представництва "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" звернулося до суду з позовом до Міністерства охорони здоров'я України про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.08.2013, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013, позов задоволено: визнано протиправною відмову Міністерства охорони здоров'я України у видачі ліцензії Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" на здійснення господарської діяльності з медичної практики строком дії з 06.06.2013 у відокремленому підрозділі Представництва "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" на підставі заяви від 06.06.2013, зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення господарської діяльності з медичної практики відокремленим підрозділом – Представництвом "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" на підставі заяви від 06.06.2013.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Міністерство охорони здоров'я України звернулося з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в відмову в задоволенні позову. Касаційна скарга обгрунтована неправильним застосуванням судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши в межах доводів касаційної скарги матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів вбачає підстави до її задоволення.

Судами встановлено, що Державне унітарне підприємство міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" є юридичною особою Російської Федерації.

Наказом генерального директора Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" від 04.10.2007 № 998 було затверджено Положення про представництво «Санаторий «Первомайский» Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" на території України, яке є відокремленим підрозділом юридичної особи.


Представництво "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви", відповідно до Інструкції про порядок реєстрації представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні, затвердженого наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 18.01.1996 № 30, в грудні 2007 року отримало свідоцтво про реєстрацію представництва (реєстраційний номер: ПІ-4040) та згідно довідки серії АА № 815458 зареєстровано в органах статистики, внесено До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, має ідентифікаційний код 26584926.

Судами також встановлено, що позивач, реалізуючи свої господарські повноваження через свій відокремлений підрозділ на території України – Представництво "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" – раніше вже отримував Ліцензію Міністерства охорони здоров’я України серії АВ №417424 на строк з 17.04.2008 по 17.04.2013, яка видавалась на ім’я позивача в особі Представництва "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський".

У зв’язку із закінченням строку дії ліцензії, Представництво "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" 06.06.2013 звернувся до відповідача із заявою про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

17.06.2013 на адресу позивача надійшов лист Управління контролю якості медичних послуг Міністерства охорони здоров’я України (вих. №10262), в якому повідомляється, що за результатами розгляду зави (реєстраційного досьє 06.06.2013 №0606/03-М) та документів, доданих до неї, Ліцензійною комісією охорони здоров’я України (протокол від 13.06.2013 №24) прийнято рішення про відмову у видачі ліцензії на провадження господарської діяльності суб’єкту господарювання, у зв’язку відсутністю суб’єкта господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач безпідставно відмовив заявнику у видачі ліцензії, оскільки останній відповідає всім кваліфікаційним, організаційним та іншим спеціальним вимогам для отримання ліцензії на здійснення медичної практики та провадження господарської діяльності, передбаченої чинним законодавством.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками судів, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.

Згідно з ч. 2 ст. 10 вказаного Закону у заяві про видачу ліцензії повинні міститися дані про суб'єкта господарювання - заявника, зокрема, найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код – для юридичної особи.

Статтею першою Закону визначено, що суб'єкт господарювання – зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка провадить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Отже, із заявою про видачу ліцензії може звертатись виключно юридична особа.

Статтею 11 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» передбачено право органу ліцензування, в даному випадку – Міністерства охорони здоров’я України, відмовляти у видачі ліцензії, а статтею 10 вказаного Закону визначено підстави залишення без розгляду заяви про видачу ліцензії, зокрема у випадку, коли немає в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців відомостей про заявника.

Спірні правовідносини виникли у зв’язку з тим, що до Міністерства охорони здоров’я України звернулося представництво Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви", яке у відповідності до ст. 95 Цивільного кодексу України не є юридичною особою, що не заперечується сторонами, а також підтверджується відомостями в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.


Таким чином, у Міністерства охорони здоров’я України не було підстав для видачі ліцензії представництву, у зв’язку з чим відповідач, відмовляючи у видачі ліцензії, діяв правомірно, зокрема із врахуванням вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Цивільного кодексу України.

Колегія суддів дійшла думки, що казані дії та рішення Міністерства охорони здоров’я України вчинені в межах повноважень та у спосіб, визначений законом, а тому є правомірними.

Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин, але невірно застосували норми права до їх вирішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першоїх та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220 221 229 230 232 КАС України, колегія суддів –

п о с т а н о в и л а:


Касаційну скаргу Міністерства охорони здоров'я України задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12 серпня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року у справі № 801/6822/13-а скасувати та ухвалити нове рішення.

В задоволенні позову Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви " в особі Представництва "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Первомайський" відмовити.

Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 – 238 239-1 КАС України.


Судді:








logo