Головна Блог ... Консультації від юристів Порядок посвідчення фактів нотаріусом

Порядок посвідчення фактів нотаріусом

Відключити рекламу
 - tn1_e011d4d9eed8db36a7528367487ce1f0_5fca2fe99b02b.png

Зміст:

Нотаріальне завірення документів або їх посвідчення може бути в різних формах і їх необхідно відрізняти. Так, нотаріус може посвідчувати посвідчувати факти або правочини. Особливості та порядок такого посвідчення регулюються Законом "Про нотаріат" (далі - Закон) та Наказом Міністерства юстиції від 22.02.2012 № 296/5 (далі - Порядок).

У цій статті юридичний інтернет-ресурс Протокол розповість деталі посвідчення нотаріусом саме фактів.

Користуйтеся консультацією: Виконавчий напис нотаріуса: що це, коли воно працює, а коли межує з беззаконням

Які факти може посвідчити нотаріус

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону, нотаріус може, в тому числі, здійснити:

  • посвідчення факту знаходження громадянина в живих - ст.80 Закону (необхідно, наприклад, в тому випадку, коли особа була оголошена мертвою і почалася процедура спадщини її майна);
  • посвідчення часу пред'явлення документа - ст. 83 Закону (не є поширеною дією, але, при цьому, є доцільним для підтвердження якихось прав інтелектуальної власності (пред'явлення опису винаходу, наприклад); або в інших випадках, коли зволікати з отриманням будь-якого підтвердження факту пред'явлення документа може мати негативні наслідки );
  • посвідчення факту, що особа є виконавцем заповіту;
  • посвідчення факту перебування особи в певному місці - ст. 81 Закону (доцільним може бути у випадках, коли людина приїхала у відрядження, втратила посвідчення про відрядження і їй необхідно підтвердити те, що вона дійсно на робочому місці, а не прогулює);
  • передачу заяв іншим особам - ст. 84 Закону, Глава 20 Розділу ІІ Порядку (наприклад, якщо при звільненні працівника роботодавець відмовився приймати заяву про звільнення, то працівник може піти до нотаріуса і здійснити передачу заяви і зафіксувати факт передачі; або такою послугою можна скористатися для підтвердження факту передачі заяви про продаж частки у статутному фонді іншим учасникам підприємства або про скликання загальних зборів учасників юридичної особи). Важливо вказати, що нотаріус може посвідчувати заяви тільки, якщо вони не ображають чиюсь честь, гідність і за змістом не спрямовані на явне порушення закону.

Слід звернути увагу, що нотаріус раніше міг посвідчувати також тотожність особи зображеної на фотокартці, але тепер, він не може це робити. При цьому, правом посвідчувати таку тотожність наділені консульські установи (спеціальні органи, що розміщені на території інших держав і діють в інтересах громадян України).

Необхідно відзначити, що посадові особи місцевих рад (як правило, сільрад або селищних рад), на яких покладено функції здійснення окремих нотаріальних дій (як приклад, посвідчення заповіту і завірення копій документів, підписів), не мають права вчиняти дії по посвідченню фактів, про які йде мова.

На відміну від органів місцевого самоврядування, як уже згадувалося вище, правом посвідчувати факти наділені консульські установи. Але такі органи позбавлені можливості передавати заяви.

Користуйтеся консультацією: Посвідчення нотаріусом копій документів, підписів та справжності перекладу

Посвідчення фактів нотаріусом

Посвідчення фактів відбувається за усним зверненням особи / осіб і не вимагає від них письмової заяви з проханням засвідчити певний факт. Посвідчення фактів нотаріусом здійснюється незалежно від місцезнаходження, а також місця проживання особи, яка звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії.

посвідчення фактів нотаріусомProtocol зазначає, що якщо необхідно посвідчити якийсь факт особистості, яка не досягла 14 років, від її імені в нотаріальну контору звертаються її батьки або інші законні представники (наприклад, опікун); якщо особа, яка бажає посвідчити факт у віці від 14 до 18 років, то вона самостійно звертається до нотаріуса, але при наявності згоди батьків або інших законних представників. Як правило, посвідчення фактів здійснюється на робочому місці нотаріуса, але в разі якщо особа не може з'явитися до нотаріуса (наприклад через хворобу), то посвідчити факт можна і вдома або в іншому місці.

Щоб підтвердити факт знаходження громадянина в живих, або факт знаходження громадянина в певному місці, нотаріус видає відповідні свідоцтва. Для підтвердження часу пред'явлення документа нотаріус на прийнятому документі робить посвідчувальний напис (нотаріусу краще приносити документ в 2 примірниках або робити копію з оригіналу, після чого один примірник залишається в нотаріуса, а інший повертається заявнику). Для підтвердження передачі заяви свідоцтво видається за бажанням заявника. Форми таких свідоцтв затверджені Наказом Міністерства юстиції від 22.12.2010 № 3253/5.

Якщо Вам потрібна індивідуальна консультація з конкретної ситуації, скористайтеся послугою від нашого юридичного порталу "Протокол" "Тендер на юридичну послугу".

Автор консультацій: Колотуха Катерина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 4700

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 4700

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати