11
0
6253
Позичати людям гроші - явище поширене. І те, що багато хто не бажає повертати борги, теж далеко не новина. Саме в такому випадку люди задаються питанням: «Як отримати назад свої кошти?». Щоб уникнути неприємних ситуацій, звісно, гроші краще не позичати взагалі. Або хоча б дотримуватися наступних рекомендацій.
Найчастіше кошти дають в борг під розписку, під обіцянку повернути і за договором позики.
Це найбільш зручний спосіб оформити позику. Наявність розписки значно збільшує шанси отримати назад видані в борг гроші. Питання лише в тому, щоб розписка була написана без помилок.
На жаль, на практиці досить часто підписують такі розписки, з яких зовсім нічого не зрозуміло: хто видав кошти, хто їх отримав, хто і коли повинен борг повернути. Навіть на швидку руку «накидана» без помилок розписка вже виступає доказом того, що гроші були видані в борг. І в разі виникнення конфлікту і подальшого його розгляду в суді подібні розписки використовують без будь-яких проблем.
У розписці повинні бути наступні дані:
1) Прізвище, ім'я, по батькові кредитора і позичальника.
2) Інформація з паспорта (де проживає, номер паспорта і так далі).
3) На який період надається позика.
4) Скільки грошей видається в борг.
5) Коли необхідно сплатити позику.
6) Реквізити розписки (місто і дата) та підпис позичальника.
Користуйтеся консультацією: Як повернути борг через розписку
Ще один варіант оформити розписку - звернутися до нотаріуса, який сам відредагує текст документу, а підпис позичальника затвердить печаткою в законному порядку. Реєстрація розписки в нотаріальній конторі є абсолютно добровільною справою. І це робиться з однією-єдиною метою: щоб позичальник не зміг від документу відмовитися. Оскільки один екземпляр розписки зберігається у нотаріуса, це означає, що дублікат при знищенні документу зуміє отримати як будь-яка зі сторін, так і суд.
Найкращий спосіб видачі грошей в борг - це підписання між кредитором і позичальником договору позики. Даному варіанту варто віддати перевагу тому, що в контракті можна детально визначити всі найважливіші моменти угоди: обов'язки сторін, штрафи і пені, терміни і так далі.
Отже, у договорі позики за несвоєчасне повернення грошей можна встановити покарання у вигляді штрафу та/або пені. Їх дозволяється прописувати за згодою сторін. Але треба розуміти, що штраф - це не спосіб наживи. Надто високу пеню в суді можна зменшити. Для цього потрібно заявити відповідне клопотання. Зазвичай пеня становить 0,01-0,15% від суми позики за день прострочення.
Договір позики за загальним правилом вступає в силу з моменту передачі грошей, але інше може бути зазначено в самому тексті угоди. Наприклад, “договір вступає в силу з моменту підписання угоди”. Найчастіше сторони розписуються у договорі і відразу передають гроші. Але це можна зробити і пізніше. Тоді передача коштів оформляється за допомогою підписання акту прийому-передачі.
Форма договору позики схожа з формою розписки. Тобто угоду можна скласти як в простій письмовій формі, так і завірити нотаріально. У більшості випадків достатньо першого варіанту. За умови правильності оформлення договору він є повноцінним доказом наявності боргу.
Що стосується нотаріально завіреної угоди, то її плюси схожі з позитивними ознаками розписки і ще одною особливістю - борг можна стягнути в наказному провадженні. А це означає економію часу. Так, в позовному провадженні судова тяганина може тривати 2 місяці, а в наказному - всього лише 72 години. Тобто при нотаріально завіреному договорі борг можна повернути значно швидше.
Користуйтеся консультацією: Договір позики підписаний не позичальником, а іншою особою: неукладений, нікчемний чи недійсний?
Якщо ж позичальник віддавати позику відмовляється, то можна сміливо звертатися з позовом до суду. Але важливо зробити це протягом 3 років, бо на вимоги про повернення боргу поширюється строк позовної давності. І якщо ці 3 роки пройдуть, то кредитору з грошима можна буде попрощатися.
Що стосується передачі коштів в борг під чесне слово, то такі ситуації зустрічаються рідко. Під обіцянку часто гроші позичають родичам або хорошим друзям, тому розписки і не беруть. Однак слід розуміти, що ситуації трапляються різні, а без розписки повернути борг буде просто неможливо.
Пам'ятайте: отримати професійну консультацію та знайти хорошого адвоката Ви завжди зможете на нашому сайті "Протокол".
Автор консультації: Alex Ander
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Аналізуйте судовий акт:Навіть якщо де-факто НЕ брав гроші, але написав розписку, то де-юре це позика, яка після визначеної у розписці дати стає боргом і стягується судом (ВСУ у справі № 309/3458/14-ц від 13 грудня 2017р.)
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
138
Коментарі:
0
Переглядів:
117
Коментарі:
0
Переглядів:
324
Коментарі:
0
Переглядів:
391
Коментарі:
0
Переглядів:
732
Коментарі:
1
Переглядів:
609
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.