Головна Блог ... Консультації від юристів Оподаткування адвокатської діяльності у 2022 році Оподаткування адвокатської діяльності у 2022 році...

Оподаткування адвокатської діяльності у 2022 році

Відключити рекламу
 - 098a64c4eacf55888bff7802b991dd1e.jpeg

Зміст:

Законодавство дозволяє адвокату вибирати форму здійснення адвокатської діяльності, чи то індивідуальна адвокатська практика, чи діяльність у формі адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання.

Оподаткування безпосередньо залежатиме від обраної форми адвокатської діяльності.

У цій статті розглянемо, які податки сплачують адвокати в Україні.

Користуйтеся консультацією: Відновлення обов'язків подання звітності для бізнесу. Чи скасували податкові пільги

Оподаткування адвокатів при індивідуальній адвокатській практиці

оподаткування адвокатської діяльності Для здійснення індивідуальної адвокатської практики (незалежної професійної діяльності) адвокату необхідно стати на облік у податковому органі за місцем свого постійного проживання та отримати довідку про взяття на облік.

І тут оподатковуваним доходом адвоката вважатиметься сукупний чистий дохід, тобто. різниця між доходом та документально підтвердженими витратами, необхідними для здійснення адвокатської діяльності.

Логічно, що з метою оподаткування адвокат має вести облік доходів та витрат, що може здійснюватися у паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет. Типову форму такого обліку та порядок його ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України № 261 від 13.05.2021.

Слід зазначити, що наказом ДПС України № 1185 від 24.12.2012 затверджено орієнтовний перелік видатків, які можуть враховуватись адвокатом при розрахунку оподатковуваного доходу.

Доходи адвоката оподатковуються за ставкою 19,5%, з яких: 18% – податок на доходи фізичних осіб та 1,5% – військовий збір.

Звітним періодом є календарний рік.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий період проводиться адвокатом самостійно згідно з даними, зазначеними у податковій декларації, в якій поряд з доходами від незалежної професійної діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їхнього походження в Україні, а також іноземні доходи та відомості про суми ЄСВ, нарахованого на доходи від зайняття незалежною адвокатською діяльністю у розмірах, визначених законом.

ЄСВ для адвокатів, які займаються незалежною професійною діяльністю, встановлюється у розмірі 22% бази нарахування. У свою чергу базою нарахування є сума доходу, одержаного від діяльності, що підлягає оподаткуванню на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою, ніж розмір мінімального страхового внеску на місяць (зараз це 1430 грн).

Водночас якщо у певному місяці (або навіть році) оподатковуваного чистого доходу адвокат не має, то він має право не визначати базу нарахування ЄСВ, і, відповідно, не платити ЄСВ за такий період. Однак слід пам'ятати правило: немає сплати ЄСВ, немає страхового стажу за цей період.

Користуйтеся консультацією: Кого не врятує податкова амністія і чого очікувати у 2022 році? Ольга Соловйова та Павло Ходаковський

Оподаткування адвокатського бюро / адвокатського об'єднання

які податки сплачують адвокати Адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, а адвокатське об'єднання – це юридична особа, створена шляхом об'єднання двох та більше адвокатів.

Адвокатське бюро/об'єднання можуть обирати як загальну, так і спрощену систему оподаткування.

Адвокатське бюро/об'єднання, яке обрало загальну систему оподаткування, сплачує податок на прибуток підприємств. Базою оподаткування буде прибуток, який обчислюється за правилами ст. 134 ПК України. Ставка на прибуток підприємств 18%.

Якщо дохід адвокатського бюро/об'єднання не перевищує 40 млн. грн на рік звітність подається щорічно.

За загальним правилом, якщо протягом року обсяг доходу адвокатського бюро/об'єднання не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового року (2022 року це 7 585 500 грн), адвокатське бюро/об'єднання може бути платником єдиного податку 3-ї групи.

У такому разі процентна ставка єдиного податку встановлюється у розмірі:

  • 3% доходу – у разі сплати ПДВ;
  • 5% доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Звітним періодом є календарний квартал.

З метою підтримки бізнесу в умовах воєнного стану було внесено зміни до ПК України, які стосуються платників єдиного податку 3-ї групи (важливо: такі зміни діятимуть до моменту припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні).

оподаткування адвокатів Таким чином, зараз до таких платників податків не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості найманих співробітників. Іншими словами, адвокатське бюро/об'єднання може бути платником єдиного податку 3-ї групи незалежно від розміру річного доходу. При цьому ставка єдиного податку становить 2% від доходу, а платники податку звільняються від обов'язку нарахування та сплати ПДВ за операціями постачання послуг на території України.

Звітним періодом для платників єдиного податку за ставкою 2% є календарний місяць.

Для переходу на сплату єдиного податку за ставкою 2% адвокатське бюро/об'єднання має подати податковому органу відповідну заяву. Адвокатське бюро/об'єднання вважатиметься платником єдиного податку за ставкою 2% з наступного робочого дня після подання такої заяви.

Зверніть увагу, законодавець фактично створив нову підгрупу у 3-й групі платників єдиного податку. Однак перехід на сплату податку за ставкою 2% не відбувається автоматично, а тому платники єдиного податку 3-ї групи протягом воєнного стану мають право застосовувати загальні правила оподаткування, встановлені розділом XIV ПК України.

Якщо платники єдиного податку 3-ї групи вирішать перейти на сплату податку за ставкою 2%, то на цей час їх ПДВ-реєстрація буде призупинена.

Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом «Тендер на юридичну послугу» від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: СИТАРЧУК Олена

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 15237

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 15237

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати