4
0
38655
Ч.1 ст.234 КПК України - Обшук проводиться з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знарядь кримінального злочину або майна, яке було набуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Іноді передбачити наперед «візит» правоохоронних органів буває вкрай складно або взагалі неможливо, оскільки правоохоронці у своїй діяльності керуються одними з основних принципів: Секретність і Раптовість. І тому обшук - це раптова і несподівана подія для тих, у кого він має місце.
Зміст:
У свою чергу, для правоохоронців обшук - це слідча дія, яка є заздалегідь спланованим, добре підготовленим комплексом розвідувальних, оперативно-розшукових, слідчих і організаційних дій з чітко продуманим алгоритмом і тактичними прийомами!
Більшість громадян і підприємств, як правило, стикаються з обшуком вперше і тому губляться, хвилюються і допускають безліч помилок, які в подальшому досить складно усунути або виправити. А тому, під час візиту правоохоронців не буде зайвим запросити хоча б на час проведення цієї слідчої дії досвідченого адвоката, так би мовити професіонала в цій галузі. Але варто розуміти, що до моменту появи в Вашому приміщенні правоохоронців з повідомленням про проведення обшуку і до моменту прибуття адвоката, потрібно самостійно ефективно захищатися від можливих неправомірних дій правоохоронців, які вони можуть допускати з метою здійснення психологічного впливу на особу, яка підлягає обшуку.
Згідно з чинним законодавством України, обшук - це одна з небагатьох слідчих дій, яка проводиться примусово, без згоди і навіть взагалі без участі осіб, які володіють, користуються обшукуваним приміщення, автомобілем і т.д. Обшук проводиться на підставі ухвали суду, яка виноситься слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим прокурором, або за клопотанням самого прокурора.
Таким чином, правоохоронці, які прибули на обшук, зазвичай вже мають так сказати дозвіл суду на цю дію. Крім того, це якраз один з тих випадків, коли правоохоронці в певних випадках мають право застосовувати силу.
Слід зазначити, що чинний КПК України (ч. 3 ст. 233) і Конституція України (ч.2 ст. 30) дають право слідчому і прокурору навіть до отримання ухвали слідчого судді безперешкодно увійти до будь-якого житла чи іншого володіння особи, але тільки в невідкладних випадках, пов'язаних із рятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
Слідчий і оперативні працівники завжди готові до протидії з боку власників і охоронців обшукуваних приміщень. У такій ситуації активний опір і перешкоджання правоохоронцям в проведенні обшуку лише «грає на користь» силовикам, оскільки вони можуть «виставити за двері» або затримати всіх, хто їм фізично заважає проводити слідчі дії, при цьому абсолютно законно застосувавши силу. Після цього, правоохоронці на свій розсуд проведуть обшук і оформлять відповідні документи без відповідного контролю та зауважень з боку власників обшукуваного приміщення, що в подальшому значно ускладнить захист порушених прав, повернення вилученого майна і оскарження незаконних дій правоохоронних органів.
Саме тому, не рекомендується здійснювати зухвалий фізичний опір і перешкоду силовикам при проведенні обшуку, оскільки це не зупинить обшук, а позбавить Вас можливості ефективно захищати свої права під час його проведення.
Частиною 4 ст. 236 КПК України встановлено, що в разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні, копія ухвали суду повинна бути залишена на видному місці в житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані забезпечити збереження майна, житла чи інших володінь особи, і неможливість доступу до нього сторонніх осіб.
Коли до вас з'явилися правоохоронці з ухвалою суду про проведення обшуку, не слід проявляти надмірну гостинність і відразу запрошувати їх до кабінету до керівника, оскільки, існує велика ймовірність, що увійшовши в приміщення за згодою власника, правоохоронці покинуть це приміщення тільки після завершення всіх слідчих дій.
За загальним правилом, примусово увійти в приміщення слідчі і оперативні працівники мають право тільки з «дозволу» суду, тобто на підставі ухвали про проведення обшуку. Однак, як вже зазначалося вище, у виняткових випадках обшук може бути проведений і без такого рішення суду.
Ухвала суду (слідчого судді) про надання дозволу на проведення обшуку - це окремий письмовий документ, який повинен містити наступне:
1) термін дії визначення, який не може перевищувати одного місяця з дня винесення ухвали;
(Зверніть увагу!) Обшук може проводитися виключно в межах терміну дії ухвали суду.
2) прокурор, слідчий, який подав клопотання про обшук;
(Зверніть увагу!) В ухвалі суду (слідчого судді) вказуються прізвища осіб, за клопотанням і погодженням яких суд дозволив проведення обшуку.
3) положення закону, на підставі якого виноситься ухвала;
(Зверніть увагу!) В ухвалі суду також повинен бути вказаний номер кримінального провадження, в рамках якого здійснюється обшук, а також коротка фабула цього провадження (подія злочину підлягає доведенню).
4) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку;
(Зверніть увагу!) В ухвалі суду повинно бути зазначено точну адресу будинку та приміщення, в якому дозволяється проведення обшуку;
5) особа, якій належить житло чи інше володіння, і особа, у фактичному володінні якої воно перебуває;
(Зверніть увагу!) В ухвалі суду повинно бути зазначено і особу власника, і особу фактичного власника приміщення;
6) речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
(Зверніть увагу!) Уважно прочитайте, які саме конкретні документи і предмети дозволено відшукати і вилучити слідчим при проведенні обшуку.
Також в ухвалі суду про проведення обшуку повинне бути в обов'язковому порядку посилання на ст.233 КПК України (проникнення до житла чи до іншого володіння особи), без такого посилання згідно судовій практиці таке визначення може бути визнано незаконним і відповідно незаконним може бути саме здійснення обшуку .
Виготовляються дві копії ухвали, чітко визначаються як копії. Згідно КПК, перед початком обшуку особі, котра володіє приміщенням, а при її відсутності - іншій присутній в приміщенні особі, повинне бути пред'явлене рішення суду і надана його копія.
Згідно ч.5 ст. 236 КПК України, Обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку.
Залежно від конкретних обставин, іноді доречно самим запропонувати слідчому добровільно передати йому відповідні речі і документи з вимогою припинити обшук, що в свою чергу дозволить запобігти деяких небажаних дій з боку правоохоронців.
Згідно з чинним законодавством і процесуальної практики, поняті - це незацікавлені особи, тобто сторонні особи, які не мають жодного відношення до обставин кримінального провадження та запрошуються для участі у слідчій дії, спостереження і посвідчення своїми підписами відповідність записів у протоколі проведеним діям. Згодом, сторона обвинувачення, або сторона захисту має право вимагати виклику понятих до суду і допиту їх як свідків.
На практиці нерідко трапляється порушення принципу «незацікавленості» понятих шляхом залучення правоохоронними органами в якості понятих своїх «агентів», тобто осіб, які перебувають у певній залежності від правоохоронців в силу їх певних життєвих обставин, наприклад: раніше судимих осіб, умовно-достроково звільнених осіб, «постійних клієнтів» дільничного, негласно найнятих оперативниками людей, а також своїх знайомих і друзів, та ін. Найчастіше, такі поняті прибувають на місце обшуку разом з правоохоронцями. Тому, досвідчений адвокат завжди це помітить, а потім зможе здобути докази такої «дружби» і зацікавленості.
Для ефективного захисту своїх прав при проведенні обшуку рекомендуємо запросити і наполягати на залученні в якості понятих (або одного з понятих) інших, дійсно незацікавлених осіб, якими, до речі, можуть виступити сусіди або працівники сусіднього офісу. Після залучення до участі в слідчій дії, у таких осіб не буде жодного сенсу покривати слідчого і мовчати про порушення під час слідчої дії.
Після того, як обшук почався, необхідно зосередитися на наступних принципах:
Крім того, можна взяти кілька чистих аркушів паперу і писати під час обшуку "Зауваження до протоколу ОБШУКУ ...", фіксуючи всі факти порушень і зловживань з боку правоохоронців. Після складання власних зауважень до протоколу обшуку, необхідно дати цей документ на ознайомлення і підписання понятим, які були присутні під час обшуку.
Під час обшуку приміщення, слідчий дійсно має право обшукати фізичну особу, але це повинен робити виключно працівник тієї ж статі. Крім того, якщо особа не вчиняла протиправних дій і їй нема чого приховувати, то варто повідомити про це правоохоронцям. Не варто виконувати всі їх вимоги і поспішати викладати весь вміст з сумок, кишень, оскільки це може порушувати честь і гідність людини, право на які гарантоване Конституцією України, а також нормами КПК і міжнародними конвенціями і договорами. При особистому обшуку особа теж має право на адвоката.
Результат обшуку, як завершальна стадія обшуку, вимагає особливої уваги з боку обшукуваного.
Особи, в присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої дії мають право робити заяви, що підлягають внесенню до протоколу обшуку.
При підписанні протоколу обшуку слід письмово вказати в самому протоколі обшуку, що він підписаний із зауваженнями, викладеними на окремому аркуші або викласти ці зауваження безпосередньо в такому протоколі.
Під час проведення обшуку, використання особою, яка провадить цю слідчу дію, звуко- і відеозаписувальних технічних засобів є обов'язковим (ст. 107 КПК України).
У разі, якщо ця умова (про обов'язкову звуко- і відеофіксацію обшуку) не була виконана, то докази, отримані за результатами обшуку, можуть бути визнані неналежними. Це прямо зазначено в ч. 6 ст. 107 КПК України, зокрема там зафіксовано: незастосування технічних засобів фіксування кримінального провадження у випадках, якщо воно є обов'язковим, тягне за собою недійсність процесуальної дії і відповідно отримання в результаті її здійснення результатів.
Не допускається проведення обшуку з 22 до 6:00, відповідно часом проведення обшуку є час з 6.00 до 22.00.
В Україні вступив в силу закон (№2213-VIII), який зобов'язує проведення відеофіксації під час обшуків. Закон отримав неформальну назву "маски-шоу стоп!" Крім того, Закон має три частини.
Зокрема, як зазначалося раніше, він вводить обов'язкову відеофіксацію під час обшуків, як і при розгляді клопотань слідчим суддею. А також, цей відеозапис повинен бути невід'ємним додатком до протоколу обшуку. Крім того, документ дозволяє людині користуватися допомогою адвоката при проведенні у нього обшуку. Цей закон також дозволяє адвокату самостійно вести зйомку обшуків, проте він не може розголошувати відомості досудового розслідування без письмового дозволу слідчого або прокурора. За розголошення таких даних передбачається відповідальність.
Після проведення обшуку в житловому приміщенні, судовий розгляд проходить в закритому режимі, з метою недопущення розголошення даних про особисте життя.
Закон, що вступив в силу 4 листопада 2018 року, так званий закон «Маски-шоу стоп-2» припускав логічне продовженням, попереднього закону «маски-шоу стоп», який спрямований на посилення правової захищеності учасників кримінального провадження.
Редакції опублікованого Закону «Маски-шоу стоп-2» в частині відповідальності правоохоронців за незаконні дії доповнюють статтю 130 КПК України частиною 2 щодо права держави на заяву до правоохоронців регресної вимоги про відшкодування сплаченої за рахунок коштів Державного бюджету шкоди в разі встановлення в їхніх діях злочину, обґрунтованого обвинувальним вироком.
Від попереднього новий закон відрізняється тим, що заборонив вилучення технічних пристроїв, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, яка на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об'єкти отримані в результаті вчинення злочину або ж є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником або тримачем і пов'язаний з подоланням системи логічного захисту. Крім того, Закон уточнив правила допустимості доказів. Отже Неприпустимими доказами є:
Також були внесені зміни щодо документів і фіксації слідчих дій:
Згідно ст. 168 КПК, в разі потреби слідчий або прокурор (з залученням спеціаліста) здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід'ємних частинах.
Принциповою найважливішою зміною також є заборона на порушення кількох кримінальних проваджень по одній і тій же фабулі.
Рекомендуємо завжди користуватися допомогою професійного (юриста) адвоката, не втрачаючи часу відразу після повідомлення Вас про обшук і перед його початком. Обирайте наш сервіс "Тендер на юридичну послугу" і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.
Автор консультації: директор, адвокат Адвокатського Бюро «Катерини Анфьорової»
Джерело: Юридичний портал Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
361
Коментарі:
0
Переглядів:
303
Коментарі:
0
Переглядів:
1033
Коментарі:
3
Переглядів:
577
Коментарі:
0
Переглядів:
1501
Коментарі:
1
Переглядів:
463
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.