Головна Посилання ... Обережно фейки! Як правильно читати новини?

Обережно фейки! Як правильно читати новини?

 

AD_4nXfVWod9cNqtIZGHUnqvvrJXVGLeZofrsLSzxqNXJuWcgxOO6a-LOnUBaSe6pWWexDZR7sKX37R0CS9C0RVr7-PyRUTjoiDUiVgpu_2aY6L6lbSpxaY_G83GpxTBE4fpMLnTz6FEAwox4gG-I_UU-SJTt_nvJ6RlHaOkbclysw?key=5EeXL6citHlI8NiPfHDIVg

Інформаційна гігієна по-праву може вважатися інструментом захисту, який доступний кожному. Інформація впливає на наше життя цілодобово: визначає наш емоційний і ментальний стан, стає каталізатором дій або бездіянь. У будь-якому випадку, події в Україні вимагають від кожного вміти розрізняти правдиві повідомлення від фейкових. 

На що звертати увагу, читаючи новини?

  • Читайте не лише заголовок. Він може ввести вас в оману.
  • Довіряйте тільки надійним джерелам, тобто сайтам із перевіреною репутацією.
  • Перевіряйте дату, коли опублікований матеріал. 
  • Постарайтеся знайти першоджерело новини. 
  • Звертайте увагу на авторство матеріалу. 
  • Не поширюйте новини у соцмережах, прочитавши лише їх заголовки.
  • Думайте, коли читаєте інформацію.

AD_4nXfzAsFBuZ13kVShzUkilUld2EQ0rqZYq1orgNVFEso6FJDeAxJOKyP4JoSl1hyQP8J8D4ybRmqKoyN6FTFeRijuz6DvZVWO8vaD5qwco2Cxcx1SgD8fhLSOi08Wdsvyvbr8aBQ-hAFh3OobEIuts11AH_Bm_dYybcqghvTOFw?key=5EeXL6citHlI8NiPfHDIVg

Як розпізнати спотворені факти

Можна користуватися простим правилом, що допоможе визначити фейковість новини. Практика показує, що оманливі публікації мають дуже гучні заголовки. Інколи у них навіть важко повірити. Або навпаки – заголовок підхоплює гарячі суспільні теми. А ще у маніпулятивних новинах заголовок може не відповідати тому, про що йдеться у тексті. 

URL-адреса також грає роль. Часто для того, щоб поширити фейки створюють «клони» відомих сайтів. Від оригінальних версій їх відрізняє лише декілька символів у стрічці. На це, як правило, користувачі не звертають уваги. 

Журналісти завжди мають вказувати джерело, звідки вони взяли інформацію для написання статті. Це можуть бути свідки події, офіційні особи, сайти поліції, рятувальників чи інших установ. Звертайте увагу на першоджерела. Не довіряйте новинам, які не підкріплені фактами. Якщо вас дійсно зачепила прочитана інформація (викликала запитання чи резонансні відчуття), знайдіть, звідки вона вийшла і переконайтеся, що все написане – правда. 

Звертайте увагу на відео і фотографії. Інколи викрити брехню можна лише завдяки уважності. Наприклад, новину, що розповідає про події зимою, ілюструють знімки із деревами, які мають зелене листя. А опубліковані відео можуть бути зняті взагалі в іншій місцевості чи населеному пункті. 

Звертайте увагу на імена героїв, про яких йдеться у матеріалі. Особливо, якщо це посадовці, адже їх приналежність до певної структури нескладно перевірити.

Потрібно аналізувати зміст того, що ви прочитали. Люди люблять вірити у теорії змови чи конспірологію, а творці фейкових новин вміло цим користуються. Використовуючи різні прийомі спотворену інформацію подають в якому беззаперечного факту. 

У новинах має бути баланс. Особливо, коли йдеться про якесь розслідування, викриття чи резонанс. Для об’єктивного відображення дійсності, видання має подавати коментарі усіх сторін конфлікту. 

SAEiNlpsRPCKJjbwcUO0Fm4jC9Mz5lpiXAJyHgE1eOe8AuQbSkJtBoROAgaj1n-oNHe_nH0j3dyzuQJxDBQbmSqTMhz4xFSINO83p9OH7WMMqh16GuROvjV_LarKdKPHm6nXXtXrM_CPBBaBKkbIPg

 

Переглядів : 172
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст

Приймаємо до оплати