1
0
1678
У водіїв часто виникають питання: «Чи мають право працівники поліції складати протокол за ст. 130 КУпАП у випадку незаконної зупинки?», «Що робити, якщо вказаний протокол склали?». Відповіді на ці питання надамо нижче.
1. Що таке незаконна зупинка?
Вичерпний перелік підстав для зупинки водія транспортного засобу міститься у ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» (далі – «Закон»), та п. 10 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 29.12.2021 (далі – «Порядок»).
Такими підставами, зокрема, є: порушення водієм Правил дорожнього руху, перебування транспортного засобу в розшуку; проїзд транспортних засобів через блокпости та контрольні пункти в’їзду-виїзду та ін.
Крім того, відповідно до ст. 35 Закону поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.
Тому, якщо водія зупиняють, не з підстав, визначених ст. 35 Закону, п. 10 Порядку, та або поліцейські не повідомляють підставу для зупинки, вважається, що зупинка є незаконною.
Наприклад, працівники поліції не можуть зупинити водія з підстави «перевірка документів». Також поліцейські не мають права зупинити водія з підстави «необхідність проведення огляду на стан сп’яніння», оскільки підстави для проведення такого огляду поліцейські можуть встановити вже після зупинки транспортного засобу.
Користуйтеся консультацією: Склали протокол за ст. 130 КУпАП: що робити?
2. Чи мають право працівники поліції складати протокол за ст. 130 КУпАП, у випадку незаконної зупинки водія?
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Водночас відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є зміцнення законності.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
У постанові Верховного Суду від 15.03.2019 № 686/11314/17 чітко вказано, що у випадку незаконної зупинки транспортного засобу працівники поліції не мають жодного права вимагати від водія пред’явити посвідчення водія та вчиняти будь-які інші дії щодо водія внаслідок такої незаконної зупинки.
Тобто якщо працівники поліції зупиняють транспортний засіб незаконно, то вони також не мають законних підстав вимагати в особи надати документи чи, наприклад вимагати пройти огляд на стан сп’яніння.
Також, слід звернути увагу, що ЄСПЛ поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП, враховуючи, зокрема, розмір та характер стягнень, та (наприклад, у справах: «Гурепка проти України», рішення від 06 вересня 2005 року; Лучанінова проти України, рішення від 09 червня 2011 року; «Вєренцов проти України», рішення від 11 квітня 2013 року; «Швидка проти України», рішення від 30 жовтня 2014 року, mutatis mutandis рішення у справі OZTURKv.GERMANY від 21 лютого 1984 року, пункт 53).
Відповідно доктрини «плодів отруєного дерева» яку використовує ЄСПЛ, якщо джерело доказів є неналежним, то всі докази, отримані з його (джерела) допомогою, також будуть вважатися неналежними (справа «Гефген проти Німеччини»).
Тобто незаконні дії працівників поліції не можуть у майбутньому породжувати законних вимог до особи.
За таких обставин, в силу доктрини «плодів отруєного дерева» та з огляду на те, що обвинувачення має ґрунтуватись виключно на законних діях поліцейських здійснення (ст. ст. 1 7 КУпАП, ст. 8 Закону України «Про національну поліцію»), незаконні дії поліцейських щодо зупинки автомобіля роблять й не законними подальші вимоги поліцейських до такого водії щодо необхідності пройти огляд на стан сп’яніння, а тому, відмова водія від незаконної пропозиції пройти огляд на стан сп’яніння з причин його незаконної зупинки не може бути караною за ст. 130 КУпАП. Аналогічно не може вважатись законним огляд водія на стан сп’яніння у випадку незаконної зупинки.
Аналогічні висновки містяться і в судовій практиці, до прикладу, постанові Київського апеляційного суду від 14.09.2023 у справі № 756/1655/23.
3. Що робити, якщо поліцейські все ж таки склали протокол за ст. 130 КУпАП після незаконної зупинки транспортного засобу?
Якщо поліцейські все ж таки склали протокол за ст. 130 КУпАП після незаконної зупинки транспортного засобу, то єдиним правильним виходом буде звернення до адвоката-фахівця у сфері ст. 130 КУпАП. Адвокат належним чином підготує клопотання про закриття провадження у справі з посиланням на безпідставність складання протоколу за ст. 130 КУпАП та здійснить захист Ваших прав у суді, що у перспективі може стати підставою для отримання позитивного результату у справі. При підготовці позиції захисту важливо використовувати судову практику саме того судді, який розглядатиме Вашу справу.
Автор консультації: Автоадвокат Non-Stop
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
164
Коментарі:
0
Переглядів:
130
Коментарі:
0
Переглядів:
329
Коментарі:
0
Переглядів:
394
Коментарі:
0
Переглядів:
739
Коментарі:
1
Переглядів:
609
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.