Головна Блог ... Консультації від юристів Незаконний перерахунок пенсій військовослужбовцям України Незаконний перерахунок пенсій військовослужбовцям ...

Незаконний перерахунок пенсій військовослужбовцям України

Відключити рекламу
 - tn1_89ba9f462549fd48f51917ad0c1252c2_5fcf792f28b3f.jpg

Зміст:

Однією з основних гарантій держави в сфері соціального захисту населення є пенсійне забезпечення. Зараз за даними дослідження ООН в світі близько 9% населення - люди пенсійного віку, хоча тенденція свідчить про те, що незабаром ми отримаємо позначку 20%. Ці дані не просто сухі цифри, адже пенсіонери самостійно вже не можуть фінансово себе забезпечувати, а відтак це стає функцією держави. За фінансовою підтримкою перше місце в списках займають Нідерланди і Данія, а далі за ними слідують передові країни Європи, такі як Швеція, Норвегія, Німеччина, а також крім Європи, своє місце в ніші визначили Канада, Австралія, Сінгапур. Україна ж не відрізняється високим прогресом у сфері пенсійного забезпечення, хоча робимо знижку на те, що у нас система постійно реформується ще на етапі свого становлення. Хоча, нерідко в правовому полі виникають суперечки з приводу перерахунку пенсій, одна з останніх соціально важливих судовий справ - справи по перерахунку пенсій військовим в Україні.

Користуйтеся консультацією: Все, що потрібно знати про додаткові види грошового забезпечення та перерахування військової пенсії

Законодавство в сфері пенсійного забезпечення

Громадяни України, які на військовій службі, службі в органах МВС, Нацполіціі, Службі судової охорони, державної пожежної служби, Державній службі спецзв'язку і захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби отримують пенсійне забезпечення згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цей законодавчий акт реалізує гарантоване Конституцією України право на пенсійне забезпечення, при цьому враховує особливості для певної категорії людей, а саме військовослужбовців.

Крім того, Конституцією гарантовано право на гідне життя, що включає в себе гідне пенсійне забезпечення, шляхом затвердження пенсій не нижче прожиткового мінімуму, а також перерахунок пенсій при збільшенні рівня грошового забезпечення. В тому числі, передбачено надання державних соціальних гарантій, прийняття на державному рівні заходів, спрямованих на соціальний захист населення.

Але крім усього перерахованого вище, Постанова Кабміну "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яке було введено в дію від 01 березня 2018 року, звузило зміст і обсяг існуючих прав і свобод, передбачених у Законі про військових пенсіонерів. У зв'язку з прийняттям нормативно-правового акта, який суперечить нормам Конституції, було винесено рішення Верховного Суду України по військовим пенсіонерам.

Користуйтеся консультацією: Перерахунок за неякісну комуналку

Перерахунок пенсії військовим пенсіонерам в 2018 році в Україні

рішення верховного Суду України щодо військових пенсіонерів01.03.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яким затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Відповідно, з 01.03.2018 відбулося підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

Збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Тому всім військовим пенсіонерам з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії.

Ну ось на перший погляд, усі зміни йдуть тільки «на руку» пенсіонерам, і розмір пенсії повинен збільшиться, але чи відповідає це дійсності?

А по факту, була затверджена тарифна сітка виплат через Постанову КМУ № 103 від 21.02.2018 «Щодо перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме:

  • з 01.01.2018 р - 50%;
  • з 01.01.2019 р по 31.12.2019 р. - 75%;
  • з 01.01.2020 р - 100% суми підвищеної пенсії станом на 01.03.2018 р

По всій видимості, перерахунок пенсії військовим в 2018 році в Україні явно посилив стан пенсійного забезпечення. Тобто, коли пенсія, припустимо, була 100% в розмірі 2000 грн., а її підвищили до 3000 грн., Але будуть виплачувати тільки 50%, то фактично виходить 1500 грн., що значно зменшує розмір соціального гарантування.

Також, Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ", в зокрема: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ №45 - пункт 5 викладено в такій редакції: "5. При перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою і військовим (спеціальним) званням ". Доповнення № 2 до порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішення Верховного Суду України по військовим пенсіонерам

У зв'язку з вищесказаним, Верховним Судом України було прийнято рішення у справі пов'язаній з перерахунком пенсій в 2018 році. Верховний Суд України про пенсії військовослужбовців в своєму рішенні прийняв сторону позивача (військовослужбовця), і визнав цю справу типовою, і це рішення є зразковим для інших таких же справ.

Щоб справа була визнана типовою, необхідно:

  1. Позивачами є звільнені зі служби військовослужбовці, які отримують пенсійне забезпечення у відповідність до спеціального законодавства;
  2. Відповідачі - територіальні органи Пенсійного фонду України, на обліку у яких перебувають позивачі;
  3. Суперечка виникла з аналогічних підстав у відносинах, регульованих одними нормами права (предметом спору є зменшення процентного розміру основної пенсії).

В ході розгляду справи, встановлено: на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. У той же час застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, і тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, і з огляду на принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Велика Палата ВС у справі № 240/5401/18 прийшла до висновку, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців врегульовано нормами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», залишилася без змін, а також нормами Постанови КМУ від 30 серпня 2017 № 704 та Постанови КМУ від 21 лютого 2018 № 103, тому застосування ст. 13 Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, пропонуємо Вам скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Скочинська Христина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 3880

    Переглядів

  • 3

    Коментарі

  • 3880

    Переглядів

  • 3

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    спасибо. хорошая статья. вот теперь и думаю к кому же обратиться за перерасчетом моей военной пенсии.

    07.12.2020 17:40

    Справа № № 826/3858/18 Визнати протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    08.12.2020 11:22

    Щодо тарифної сітки виплат 50-75-100%. Виплачується не перерахована пенсія у зазначених відсотках, як у Вашому прикладі 1500 грн=50% від перерахованої пенсії у 3000 грн, а відповідний відсоток різниці між перерахованою та попередньою величиною пенсії. Тобто при попередній пенсії 2000 грн, розмірі перерахованій пенсії - 3000 грн суми виплат пенсії по роках становлять у 2020 р -2000+(3000-2000)х1=3000 грн, у 2019 р - 2000+(3000-2000)х0,75=2750 грн, у 2018 р - 2000+(3000-2000)х0,50=2500 грн.

    15.12.2020 14:19

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати