Головна Блог ... Консультації від юристів Мікрозайм та як з ним боротися

Мікрозайм та як з ним боротися

Відключити рекламу
 - tn1_mikrozaym_ta_yak_z_tsim_borotisya_5db8430a2c638.png

Що собою являє мікрозайм?

Це послуга з надання споживчого кредиту на короткотривалий термін, яка надається мікрофінансовими установами. Вона характеризується двома ознаками: невелика суму коштів; не довготривалий термін «кредиту».

Чому невелика сума коштів? Для отримання суми коштів для споживчих цілей в банку – споживачу слід надати довідки про доходи та інші документи, передбачені Законом України «Про споживче кредитування». Однак дані установи не потребують від вас вище зазначених документів та видають кредити на невеликі суми на підставі паспорту та ідентифікаційного коду.

Дивіться відео: Могут ли посадить за неуплату займа в Украине - адвокат Москаленко А.В.

Відповідно до п. 1 ч. 3 Закону України «Про споживче кредитування» цей Закон не поширюється на: 1) договори, що містять умову про споживчий кредит у формі кредитування рахунку зі строком погашення кредиту до одного місяця, та кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця.

З даного пункту випливає друга ознака послуги мікрозайму – не довготривалий термін.

Такі мікрофінансові установи встановлюють свої правила, за якими вони законодавство начебто і не порушують, але з іншої сторони і порушують.

На що варто звертати увагу при укладанні договору?

Найголовнішим є те, що дана фінансова установа повинна мати ліцензію Національного банку України, щоб займатися фінансовими операціями, видавати кредити, інше.

Якщо ж дана умова є дійсною, наявна ліцензія НБУ, можна підходити до укладання договору. З цим питанням мікрофінансові установи гарно стараються, щоб як краще одурманити клієнта та стягувати кошти на свою користь.

Щоб не потрапити на пастку мікрофінансової установи вам слід розпитати стосовно умов кредитування. Сюди входить: тіло кредиту (сума, яку ви берете в кредит), проценти за користування кредитом, термін кредитування, загальна сума кредиту (з нарахуванням процентів та усіх витрат), а також неустойка (штраф та/або пеня) за прострочення виконання зобов’язання, тобто повернення кредиту.

Виділимо з цього найважливіше: проценти за користування кредитом, неустойка (штраф, пеня).

Процентна ставка за кредитним договором регулюється ст. 1056-1 Цивільного кодексу України. Вона може бути змінювана або фіксована, на що потрібно звертати не малу увагу. Вона вираховується залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, розміру облікової ставки та інших факторів.

При укладанні договору, фінансова установа повинна вам повідомити дану інформацію, і якщо процентна ставка є фіксованою, то вона не може бути підвищена в односторонньому порядку. В разі наявності умови банку про право змінювати фіксовану ставку – така умова є нікчемною.

В разі застосування змінюваної процентної ставки, тут також є свої нюанси. Фінансова установа не може самостійно на будь-який розмір змінити дану процентну ставку. В договорі повинно бути вказано з якою періодичність та на скільки буде змінено процентну ставку. Кредитодавець зобов’язаний повідомити позичальника про зміну процентної ставки не менше як за 15 днів до дати, з якої застосовуватиметься нова ставка.

Не кожна фірма надає таку інформацію одразу, більшість діють по сталому принципу. Беруть менеджерів, які швидко до вас доводять текст, проте ви не в змозі його зрозуміти повністю. Після чого одразу вам дають підписати договір. Зверніть увагу, не ознайомитися, а одразу підписати. Такі договори краще не підписувати, оскільки пізніше можуть призвести до значних проблем.

Дивиться відео: КАК НЕ ПЛАТИТЬ ПРИВАТБАНКУ КРЕДИТ 2019 - адвокат Москаленко А.В.

Якщо якась умова вам не зрозуміла, то краще щоб вони одразу вам її детальніше пояснили з посиланнями на нормативні акти.

На чому я хочу акцентувати увагу, так це на процентах за прострочення виконання зобов’язання. В більшості, мікрофінансові установи повідомляють вам про проценти за кожен день прострочення. Так, коли ви почуєте цифру від 0,5% до 1% за день – будете думати, що це навіть дуже хороші умови кредиту. Але якщо задуматися, то ці відсотки переростають у 182,5%-365% річних. Чи варто тоді погоджуватися? Звісно ж ні.

Оскільки такого типу договори не можна визнавати недійсними у зв’язку з порушенням Закону України «Про споживче кредитування», бо він не поширюється на дані відносини, вам слід одразу ж при укладанні договору пропонувати змінити умови. Як приклад – ви можете вказати на інший термін, запропонувати не один місяць кредиту, а мінімум два. Якщо ви почуєте відмову одразу – це ознака таких макрофінансових установ, тому від укладання кредитного договору слід відмовитися та знайти іншу установу де можна його отримати під зручні відсотки та на хороших умовах.

Якщо поглянути правочини, які укладаються з мікрофінансовими установами, то начебто виражений у свободі особи до вільного вибору контрагента, узгодженні всіх істотних умов договору. Проте часто такі фінансові установи забувають про ст. 3 Цивільного кодексу України, яка вказує на справедливість, добросовісність та розумність як загальні засади цивільного законодавства. Відсотки за прострочення платежу або не повернення боргу, які за договором ви будете сплачувати установі, негативно впливатимуть на ваше фінансове становище, чим створить дисбаланс між вами та фінансовою установою до отримання кредиту.

Отже, з вищевикладеного ми можемо побачити, що правочини, які укладаються між споживачем та мікрофінансовою установою регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про захист прав споживачів» та жодним чином не мають відношення до Закону України «Про споживче кредитування».

У разі виникнення проблем з такими «фінансовими установами» – телефонуйте, ми допоможемо.

Однак пам’ятайте, що до адвоката за порадою краще звертатись до перед підписанням будь якого договору, а не після підписання такого.

Статтю підготував Гаращак Василь Васильович.

0958537945 або 0681022620

Адвокатське бюро «Андрія Натини»

0997757395 або 0969437494

  • 21327

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 21327

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст