2
0
10647
Паспорт є документом, що підтверджує особу, але не єдиним!
Оглавление:
Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» п.1 ч.1 ст.13, визначає вичерпний перелік документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України:
Так, на жаль, на загублений (вкрадений) паспорт злочинці можуть взяти кредит і отримати певне благо, а от власник цього паспорта отримає лише чужі борги і проблеми.
Пропоную розглянути ситуацію на реальному прикладі, який не так давно мав місце.
Одна моя знайома дівчина, на ім'я Олена, розповідала мені, що в жовтні минулого року у неї вкрали сумочку, в якій знаходився паспорт, а через рік у неї з'явилася потреба взяти кредит в «А» банку. І вона з цією метою звернулася в цей банк, але працівники банку їй відмовили у видачі кредиту, тому що вона вже має кредит в банку «Б», який вона, нібито, взяла півроку тому і не внесла за його погашення жодного платежу, тому щодо неї існує негативна кредитна історія.
Це дуже здивувало Олену, і вона пояснила співробітникам банку, що по-перше, ніколи раніше не брала кредити, а по-друге, в жовтні 2018 втратила паспорт. Працівники банку «А» сказали, що нічим їй допомогти не можуть і порадили розбиратися саме з банком «Б», а не з ними.
Олені допомогло те, що вона відразу після крадіжки, в жовтні 2018 звернулася в поліцію і отримала документ, що підтверджує факт злочину, з приводу вкраденого у неї паспорта.
Однак, зі спливом певного періоду часу - банк «Б» звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором, але Олена на цей позов подала зустрічний позов до цього банку з вимогою визнати недійсним кредитний договір. Судом її позовні вимоги були задоволені в повному обсязі і кредитний договір визнаний недійсним, а у вимогах банку - відмовлено в повному обсязі. Не погодившись з рішенням суду, банком була подана апеляційна скарга, яку суд апеляційної інстанції не задовольнив і рішення суду першої інстанції - залишив без змін .
Виходить , що своєчасні дії по зверненню в поліцію Олені допомогли.
Основним, звичайно, є паспорт громадянина України (далі по тексту - паспорт), який нерідко необхідно носити з собою. Тому, його, як і будь-яку іншу річ можна втратити, або ж він може бути вкраденим. А значить, що з цього випливають певні наслідки.
Так, шахраї зараз, маючи доступ до особистих даних людини, можуть, скористатися чужими паспортами, наприклад, з метою отримання кредиту, а від таких злочинних дій особа, що втратила документ отримує певні негативні наслідки у вигляді заборгованості за отриманий кредит перед фінансовими установами. Для взяття кредиту шахраї акуратно переклеюють фото у вкраденому паспорті або підшукують людину, яка зовні дуже схожий на людину з фото у паспорті. Після чого, отримують кредитні кошти, представляючись власником паспорта. І таким чином, відповідальність за зобов'язаннями, за отриманий кредит переходить безпосередньо на власника документа, до того поки він (власник) не доведе зворотнє.
Тому, для подальшого захисту від таких шахрайських дій, необхідно негайно, відразу як помітили відсутність паспорта - звернутися до національної поліції (або за місцем імовірної втрати документа, або за місцем свого проживання) з відповідною заявою та отримати довідку або виписку з Єдиного реєстру кримінальних проваджень. Такий документ від Національної поліції може бути хорошою допомогою (доказом) в підтвердженні про неможливість отримання вами кредиту.
Так, такі випадки не поодинокі і пред'явлення копії паспорта для отримання кредиту - можливо, але пред'явлення для укладення кредитного договору не є правильним, оскільки для укладення кредитного договору особа - позичальник повинен надати банківській установі оригінал паспорта для посвідчення особи власника, повинен бути дійсний для здійснення банківських операцій. Як правило, банки не надають кредит по копії паспорта, тільки за оригіналом. А ось мікрофінансові організації (МФО) - навпаки, все рідше хочуть бачити оригінал вашого паспорта і їм достатньо копії, з ними також можна укласти електронний кредитний договір, не «показуючись» їм особисто.
Але виходячи з судової практики, що склалася, якщо договір укладається за допомогою копії паспорта, то є всі підстави вважати , що такі договори можуть бути укладені з іншою особою (не власником паспорта), що може свідчити про відсутність волевиявлення особи на укладення кредитного договору. З подібною судовою практикою з цього питання можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень України, ввівши номер справи 183/1932/16.
Працівники банку або МФО або ж колектори не мають права вимагати забороненим способом, а тим більше наполегливим або загрозливим – повернення коштів! У разі, якщо все ж вам дзвонять з погрозами або впливають фізично, психологічно на вас, на ваших рідних або знайомих, з метою залякування і при цьому змушують віддати кошти, яких ви не брали, то дії таких осіб можна кваліфікувати як вимагання - ст.189 Кримінального кодексу України. В цьому випадку, необхідно звертатися в правоохоронні органи (в поліцію) і заявляти про вчинення незаконних дій проти вас.
Юридична платформа Протокол (Protocol) і я дослідивши тему кредитів за чужими документами, і підготували вам кілька основних порад.
У будь-якому випадку, якщо у вас виникнуть проблеми з банками або МФО, через кредитні договори, які ви не укладали і відповідно коштів не брали, - необхідно звертатися за консультацією або юридичним супроводом до спеціаліста в цій галузі - адвоката.
Автор: директор, адвокат АБ «Катерини Анфьорової»,
Джерело: Юридичний ресурс "Протокол"
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
151
Коментарі:
0
Переглядів:
101
Коментарі:
0
Переглядів:
490
Коментарі:
0
Переглядів:
7843
Коментарі:
0
Переглядів:
497
Коментарі:
0
Переглядів:
599
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.