Після початку військової агресії проти України абсолютна більшість банків та небанківських установ повністю зупинила видачу нових кредитів готівкою українцям. Це відбулося через побоювання, що приватні клієнти не зможуть вносити платежі за кредитом та сплачувати нараховані відсотки. Але вже за кілька місяців люди знову отримали доступ до простого кредитування без застави й наразі більшість банків пропонують зручні та швидкі кредити готівкою (https://unexbank.ua/privatnim-osobam/krediti/kredit-gotivkoyu) усім охочим.
Щоправда, отримати позику стало значно важче, та й відсоткові ставки за кредитами зросли. Але попри це користування кредитом наразі все ж доступне для пересічного громадянина.
Хто може отримати кредит готівкою
Базові умови, що їх виставляють фінустанови до нових позичальників, здебільшого стандартні: щоб отримати кредит готівкою треба бути громадянином України віком від 18 років, мати діючий паспорт та ІПН. Останніх двох документів більш ніж достатньо, щоб отримати позику у небанківській фінансовій установі, але для кредиту готівкою у банку знадобиться ще й довідка з роботи про отримані доходи за останні 6 місяців.
«Це нова вимога, яка з’явилася вже під час війни. Раніше банки для відносно невеликих сум, до 30-50 тисяч гривень, не вимагали довідки, але наразі це вже стандартна умова. Банки хочуть мати додаткову впевненість, що погашення кредиту буде позичальнику по силах, адже багато українців втратили роботу й платежі по кредитах занадто велике навантаження для їхнього бюджету», - пояснює Олександр Алимов, начальник управління розробки кредитних продуктів Юнекс Банку.
Занепокоєння банкірів можна зрозуміти, адже значна частина коштів, що їх надають українцям у якості кредитів, залучена в інших українців у вигляді депозитів. Тож така обережність має на меті насамперед захист інших клієнтів. Небанківські фінустанови видають кредит готівкою з власних коштів, тому несуть відповідальність за можливі неповернення лише перед собою. Тому тут й досі можна отримати кредит готівкою без довідки про доходи. Але слід зважати, що відсоткові ставки за користування таким кредитом майже завжди будуть вищими за банківські, іноді - в кількадесят разів.
З інших новацій на ринку споживчого кредитування щодо вимог до позичальників, експерти відзначають географічні обмеження. Більшість фінустанов відмовлять у кредитуванні українцям, що проживають в регіонах, наближених до бойових дій. Звісно, жителям окупованих територій годі й мріяти про позику.
Кому дадуть кредит готівкою, а кому відмовлять
Абсолютна більшість банків та небанківських установ використовують для оцінки платоспроможності позичальника автоматичні системи. Так званий скоринг (від англ Score – оцінка) враховує кількадесят параметрів: від статі, віку та сімейного стану до працевлаштування та розміру зарплати.
«Але найбільш важливим показником для ухвалення рішення про видачу кредиту готівкою були й залишаються дані про кредитну історію людини. Якщо людина вправно вносила платежі, сплачувала відсотки за кредитом, не допускала значних запізнень з погашення заборгованості – майже гарантовано вона зможе отримати кредит готівкою навіть за найбільш суворих вимог до позичальника», - додає Олександр Алимов.
Але регулярні прострочки платежу, додає експерт, скоріш за все закриють можливість отримати кредит готівкою навіть в небанківських фінустановах. Тож вкрай важливо своєчасно вносити платежі за кредитом та погашати відсотки. Навіть якщо сімейний бюджет не витримує навантаження ставкою, ховатися від банку банкіри не рекомендують. Адже наразі фінустанови дуже охоче йдуть на реструктуризацію кредитів готівкою, що були видані раніше, та навіть часткове прощення боргу. Якщо людині насправді важко дотримуватися графіку платежів, кредитор може зменшити ставку, збільшити строк кредитування та навіть списати нараховані відсотки.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.