Головна Блог ... Консультації від юристів Коп нічого не робить. Як змусити його працювати

Коп нічого не робить. Як змусити його працювати

Відключити рекламу
 - tn1_917002d53313a7df779c4b084dd1c9a4_5f4cb1b01da1a.jpg

Ні для кого не секрет, що рівень довіри до правоохоронних органів в Україні до непристойності низький і, на жаль, поки немає передумов стверджувати, що в 2020 році ситуація зміниться в кращу сторону. Мабуть, тому, коли є всі підстави заявити про правопорушення відносно себе або кого-небудь, громадяни не поспішають цього робити, знаючи наперед, що їх заяви будуть лежати мертвим вантажем десь під тоннами таких самих покинутих справ.

Але справа не тільки в несумлінності правоохоронних органів, а й в тому, що більшість людей не знайомі з механізмом оскарження бездіяльності поліцейських або ж знайомі, але роблять це неправильно. Сьогодні на ресурсі Протокол (Protocol) ми дамо відповіді на питання: як поскаржитися на поліцію, куди скаржитися на бездіяльність поліції в Україні, кому і як написати заяву на поліцейського?

Зміст:

Коли є підстави звертатися зі скаргою на бездіяльність співробітника поліції

Підставою для оскарження можуть бути:

  1. Неправомірні дії поліцейських. Наприклад, незаконний огляд, нецензурні вирази, незаконне застосування фізичної сили і так далі. Важливо розуміти, що такі неправомірні дії можуть носити як характер дисциплінарного проступку, так і адміністративного правопорушення, а в деяких випадках навіть така поведінка тягне на кримінальну відповідальність. Дане розмежування дуже важливе, оскільки від кваліфікації залежить до кого ви будете звертатися зі скаргою.
  2. Бездіяльність. Дана підстава буде актуальною лише в тому випадку, якщо це стосується прямих обов'язків поліцейського, які він не виконує. Класичний приклад - ви пишете заяву про злочин, по якому не відкривають кримінальну справу і не вносяться в ЄРДР.

При цьому в більшості випадків Вас просто ігнорують і не відповідають взагалі, або, що трапляється трохи рідше, пишуть "відписку", мовляв не бачимо складу злочину, обов'язково розглянемо вашу заяву в порядку Закону "Про звернення громадян".

А в цьому місці ловіть від нас невеликий лайфхак.

скарга на бездіяльність співробітників поліції

Пов'язаний він безпосередньо з преамбулою Закону "Про звернення громадян", яка розкриває предмет регулювання цього закону. Останній регулює право громадянина України звертатися в державні органи з пропозиціями щодо поліпшення їх діяльності, виявляти недоліки в їх роботі або ж оскаржити неправомірні дії посадової особи. І звичайно ж все це ніяк не можна притягнути навіть "за вуха" до ситуації, коли ви звертаєтеся із заявою про здійснення неправомірної дії щодо Вас. Виходячи з цього Ваша заява в будь-якому випадку повинна бути прийнятою і внесеною в ЄРДР і потім вже, якщо відсутній склад злочину, можна закрити справу. Тому радимо викласти дані аргументи при написанні скарги на бездіяльність співробітників поліції.

Куди скаржитися на бездіяльність і протиправні дії поліції в Україні

Якщо неправомірні дії або бездіяльність відбуваються в рамках кримінального процесу, то звернутися зі скаргою, згідно з нормами Кримінального процесуального кодексу України, потрібно до слідчого судді. Але вас може чекати відмова в розгляді, оскільки на оскарження рішення або бездіяльності у Вас є лише 10 днів. Плюс до всього оскаржити слідчому судді можна далеко не все.

У разі якщо перед вами стоїть питання, куди скаржитися на протиправні дії поліції, які носять характер кримінального правопорушення, то в цьому випадку необхідно звертатися із заявою до Державного бюро розслідувань.

Якщо ж ситуації вище до Вас не належать, подавати скаргу на неправомірні дії співробітників поліції необхідно в першу чергу начальнику поліції. На багатьох ресурсах радять писати заяву також і в прокуратуру на бездіяльність поліції.

Також не завжди скарга повинна мати письмову форму, можна звернутися усно за номером "102". Проте письмові звернення хороші тим, що у вас завжди залишається підтвердження вашого звернення, а для цього вам завжди треба подавати два примірника, для того щоб на другому ставили позначку про отримання / прийняття до розгляду.

Можливість оскаржити дії до вищестоящого органу або посадової особі не позбавляє Вас можливості звернутися до суду безпосередньо, минаючи досудову стадію.

На цьому можна вважати, що з питанням куди скаржитися на дії поліції ми розібралися.

Користуйтеся консультацією: Заява про злочин. Як подати так, щоб не відфутболили

Як написати заяву на співробітника поліції

Закон не встановлює чіткої структури для заяви або скарги, тому форма викладу в принципі вільна. Але є кілька важливих моментів:

  • заяву / скаргу можете подати як ви, так і ваш представник. Останнім не обов'язково повинен бути адвокат, скаргу також може подати представник за дорученням;
  • анонімні звернення не розглядаються;
  • обов'язково в кінці вказуйте дату і підписуйте;
  • вказуйте зворотну адресу і засоби зв'язку;
  • свої претензії висловлюйте ясно і чітко;
  • до свого документа прикрепляйте докази неналежної поведінки поліцейського;
  • не забувайте про важливість формулювання прохальної частини документа.

Терміни розгляду скарги на співробітників поліції

як написати заяву на співробітника поліціїЯкщо ви зверталися зі скаргою до слідчого судді в порядку КПК України, то термін розгляду становить 72 години з моменту отримання скарги, якщо оскарженню підлягає незаконне закриття кримінальної справи - 5 днів. Розгляд проводиться з обов'язковою участю особи, яка подала скаргу. Радимо не ігнорувати дані судові слухання, так як визначення, винесене судом за результатами розгляду скарги, не підлягає подальшому оскарженню в апеляції.

Трохи по-іншому все відбувається, якщо ви звертаєтеся в рамках Закону "Про звернення громадян". Тут термін вже значно більше - 15 днів, а в разі, якщо той, до кого ви звернулися, вирішить, що дана скарга потребує додаткового вивчення, то місяць.

Що робити і куди скаржитися на дії співробітників поліції, в разі якщо Вашу скаргу не приймають

Згідно ст. 12 Закону "Про національну поліцію" поліція не має права відмовити в розгляді або відкласти розгляд звернення громадян, посилаючись на неробочий або святковий день, так як вони повинні виконувати свої обов'язки цілодобово. Так що, якщо ви чуєте подібні відмовки, відразу посилайтеся на дану статтю, щоб змусити посадовців поліції тверезо дивитися на речі.

Також в Інструкції, затвердженіцй наказом МВС № 1 377 від 06.11.2015 року, закріплено те, що прийом заяв, звернень про кримінальні правопорушення або інші події приймаються невідкладно і цілодобово тим органом поліції, до якого прийшла заява. Виходячи з останнього співробітникам поліції вже не можна від вас позбутися фразою "це не наш район, не наша підсудність".

Резюмуючи запропонований нами алгоритм дій для подачі скарги на співробітника поліції, приходимо до висновку, що змусити поліцію працювати можна, а головне ПОТРІБНО. Звичайно, без труднощів цей процес не пройде, доведеться побігати з папірцями по всіх інстанціях, чути багато відмов, можливо Ви навіть не раз почуєте куди б Вам варто сходити, але слід пам'ятати, що боротися за свої права все-таки варто. Не забувайте, що крім права оскарження, закон також наділяє Вас правом ініціювати дії співробітників поліції, наприклад опитувати потрібних людей - свідків, фотографувати, затримувати підозрюваних для встановлення особи, з'ясовувати місце проживання, проводити ті чи інші слідчі дії.

Зразок скарги

Следственному судье Киевского районного суда г. Харькова

(адрес)

Тарасенка Петра Ивановича

(адрес, контактный номер)

Жалоба

на противопрравное бездействие следователя

30 августа по моему заявлению было внесено в ЕРДР и открыто уголовное производство №0000000001. 3.09.2019 года на основании ст. 93 КПК Украины я, как потерпевий, обратился к следователю Петрову И.И. с ходатайством о допросе свидетеля Иванова А. А. Согласно ст. 220 КПК Украины следователь должен рассмотреть ходатайство на протяжении не более 3-х дней. На сегодняшний день,11.09.2019, следоватль не дал ответ на даное ходатайство.

В связи с вышеизложенным и на основании ст. 303 КПК Украины,

ПРОШУ:

  1. Рассмотрение жалобы проводить с моим участием.

  2. Обязать следователя дать мотивированный ответ на ходатайство о допросе свидетеля Иванова А. А.

11.09.2019 г.

Подпись (обязательно)

Автор консультації: Вікторія Шутько, юрист Адо "Донець і Партнери"

Джерело: Юридичний портал Протокол

  • 12484

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 12484

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати