0
0
328
На превеликий жаль, у переліку справ, що потрапляють на розгляд судів загальної юрисдикції, в окремому провадженні, є справи про встановлення фактів смерті на окупованих територіях України.
Питання встановлення таких фактів неможливе в іншому порядку, оскільки за загальним правилом, оскільки згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У свою чергу, відповідно до положень ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (з відповідними змінами), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Частинами 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Так, розглядаючи справу № 761/27902/24, провадження № 2-о/761/485/2024, відома суддя Шевченківського районного суду, Левицька Т.В., виклала у судовому рішенні від 13.09.2024 року, в його резолютивній частині наступне:
“Заяву ОСОБА_1 , Заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України- задовольнити. Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особи чоловічої статі, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Симферополі Російської Федерації, Республіка Крим.”
По тексту рішення містяться непоодинокі аналогічні формулювання.
І хоча, поряд із цим, в мотивувальній частині містяться посилання на вищенаведенні статті Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», які визначають АРК окупованою територією - але ж як можна писати про встановлення факту з відповідним зазначенням, яке суперечить всій законодавчій концепції статусу окупованих територій.
До прикладу, в подібній справі № 372/5556/24, Обухівський районний суд Київської області, вказав “Встановити факт смерті громадянина Українки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження м. Біла Церква, Київської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті м. Севастополь, Автономна Республіка Крим, Україна.” А у справі ун. № 759/881/20, Святошинський районний суд міста Києва, вказав - “встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, а також встановити дані про її батьків…”.
Таким чином, виникає ряд серйозних питань, в тому числі, стосовно компетенції судді (яка до цього вже визнавалась “невідповідною займаної посади” у 2018 році Вищою кваліфікаційною комісією суддів, але продовжує займати посаду), стосовно переконань судді, та - навіть - стосовно наявності у таких діях уповноваженої на здійснення правосуддя особи - складу правопорушення.
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
156
Коментарі:
0
Переглядів:
256
Коментарі:
0
Переглядів:
328
Коментарі:
0
Переглядів:
115
Коментарі:
0
Переглядів:
163
Коментарі:
0
Переглядів:
623
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.