Головна Посилання ... Екстракорпоральне запліднення і все, що потрібно знати про ЕКЗ Екстракорпоральне запліднення і все, що потрібно з...

Екстракорпоральне запліднення і все, що потрібно знати про ЕКЗ

Бездітні пари з діагнозом «безпліддя» шукають різні варіанти, щоб стати батьками. Одним із таких варіантів є ЕКЗ. Що ж таке ЕКЗ?

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) - це спосіб допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), під час яких запліднення яйцеклітини відбувається у лабораторних умовах, а потім ембріон, що розвивається, підсаджують у матку майбутній мамі. Детальніше про процес можна дізнатись із матеріалу клініки репродукції Medical Plaza https://medicalplaza.ua/uk/content/eko

Процедуру ЕКЗ часто призначають парам із безпліддям, яке не піддається лікуванню.

Причини безпліддя

  • жіночий фактор: проблеми з матковими трубами, полікістоз, ендокринні та імунні причини тощо.
  • чоловічий фактор: мала кількість, мала рухливість або відсутність сперматозоїдів, передчасна еякуляція і ін.
  • ідіопатичне безпліддя, тобто після всіх проведених досліджень причини безплідності залишилися невідомими.

Протипоказання

Коли процедура ЕКЗ протипоказана:

  • тяжкі патології жіночих статевих органів та організму в цілому;
  • наявність злоякісних пухлин та інших новоутворень, як у репродуктивній системі, так і в організмі в цілому;
  • гострі запальні процеси у жіночому організмі;
  • тяжкі психологічні захворювання.

Методи ЕКЗ

  1. ЕКЗ з ІКСІ. Даний метод використовують, якщо сперма низької якості або після посилення овуляції отримано недостатньо яйцеклітин. Також, якщо минулі спроби ЕКЗ були невдалими. Лікар відбирає здорові сперматозоїди і із застосуванням спеціальних інструментів поміщає їх у яйцеклітину.
  2. ЕКЗ з ІМСІ. Лікар за допомогою високоточного мікроскопа відбирає найздоровіші сперматозоїди та застосовує їх для запліднення.
  3. ЕКЗ з IVM. IVM - це протокол, що передбачає невеликі дози гормонів. В даному випадку яйцеклітини вилучають та вирощують до необхідного стану.
  4. ЕКЗ з хетчингом. Хетчінг - це процедура допомоги ембріону, тобто спеціаліст надсікає оболонку, в якій знаходиться ембріон, що полегшує його прикріплення до стінки матки. Ця процедура підходить пацієнткам, вік яких перевищує 38 років або якщо попередні спроби ЕКЗ були невдалими.

Перед процедурою ЕКЗ пара має пройти досконале обстеження та здати всі необхідні аналізи. За наявності будь-яких проблем необхідно пройти лікування, а потім знову здати аналізи. На процедуру пара має йти цілком здоровою.

Етапи

Процедура ЕКЗ відбувається у кілька етапів

  1. Стимуляція овуляції. Пацієнтці необхідно пройти курс гормональної терапії. Ця процедура необхідна для прискорення дозрівання яйцеклітин та збільшення їх кількості.
  2. Пункція фолікулів яєчника. Це процес вилучення фолікулярної рідини з яйцеклітинами.
  3. Запліднення яйцеклітин. Вилучені яйцеклітини відбирають і найкращі поміщають у спеціальне середовище. Потім з отриманих сперматозоїдів відбирають найактивніші і поміщають в яйцеклітину.
  4. Культивування ембріонів. Ембріони розвиваються 5 діб, потім вибирають найздоровіших для підсаджування матку. Якщо потрібно, то перед підсадкою проводять хетчінг.
  5. Преімплантаційне генетичне діагностування (ПГД) та преімплантаційний генетичний скринінг (ПГС). Ці процедури проводять на стадії відбору ембріонів. Діагностику проводять, якщо потенційні батьки мають генетичні захворювання або вік пацієнтки перевищує 40 років.
  6. Перенесення ембріонів у матку. Декілька обраних ембріонів підсажують в матку.
  7. Кріозаморозка. Якщо культивувалося багато хороших ембріонів, то можна провести кріозаморозку на випадок, якщо знадобиться повторне ЕКЗ. Також на цьому етапі пропонують кріозаморозку сперматозоїдів або яйцеклітин, про всяк випадок.
  8. Гормональна підтримка. Після підсаджування ембріонів пацієнтка ще 2 тижні повинна приймати гормони, щоб зародки краще прижилися.
  9. Діагностика вагітності. Приблизно через кілька тижнів після процедури підсадки жінка повинна здати аналізи на ХГЛ. При настанні вагітності рівень гормонів має значно підвищитись. Приблизно через 22 дні після підсадки можна робити УЗД.

Успішність процедури ЕКЗ найчастіше становить 30-70%, але це залежить від кожного конкретного випадку. На успішність процедури впливає програма стимуляції яйцеклітин, якість сперматозоїдів, вік пацієнтки, перенесені захворювання.

Процедура ЕКЗ не завдає ні малюкові, ні матері жодної шкоди. Раніше була небезпечна лише багатоплідна вагітність, так як підсаджувалося багато ембріонів і при успішному закріпленні могло розвиватися до 8 ембріонів. Але репродуктивні технології досконалюються і завдяки сучасним технологіям підбираються найздоровіші ембріони і 1-2 підсажують у матку, тому й цей ризик вже виключено.

ЕКЗ активно розвивається, сама процедура стає дедалі результативнішою. Завдяки цьому все більше безплідних пар можуть завести собі довгоочікуваного малюка.

Переглядів : 918
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст