Головна Посилання ... Експерти FoxyCredit розповіли про реалізацію принципів відповідального кредитування в Україні станом на 2023 рік Експерти FoxyCredit розповіли про реалізацію принц...

Експерти FoxyCredit розповіли про реалізацію принципів відповідального кредитування в Україні станом на 2023 рік

 

Більше року в Україні триває повномасштабна війна з РФ, яка вкрай негативно вплинула на економіку та змусила банківську систему стикнутися з серйозними викликами.

Незважаючи на велику кількість складнощів, протягом 2022 року в країні закрилися лише два банки, інші ж змогли вистояти та продовжують працювати. Сектор виявився здатним гнучко реагувати на нові умови, адже був дещо «підготовлений» роками пандемії коронавірусу та спровокованою ними кризою.

Експерти FoxyCredit розповідають, що непогано змогли пристосуватися до змін і споживачі банківських послуг. Українці продовжили виплачувати іпотечні та споживчі кредити. Нацбанк та комерційні установи готувалися до масових несплат та прострочень, але 2022 рік довів, що навіть під час війни населення спрямовує зусилля не лише на забезпечення власних потреб, допомогу ЗСУ та волонтерство, але й виконує взяті раніше зобов’язання.

Проте деякі негативні тенденції прослідковуються. З 2018 року і до повномасштабного вторгнення частка непрацюючих кредитів в Україні зменшувалась: обсяг NPL скоротився на 300 мільярдів гривень, частка в кредитному портфелі з 55% дійшла до 27% станом на березень 2022 року. 

На початок 2023 року частка непрацюючих кредитів зросла до 38% зі збільшенням обсягу до 432 мільярдів гривень (більше на 127 мільярдів, ніж було рік тому). До 75% NPL – це кредити в державних банках, найбільшу частку (40%) складають кошти Приватбанку. Найважче зараз доводиться бізнесу, населення ж непогано справляється зі складнощами.

Важливо зазначити, що протягом останніх кількох років представники регулятора та департаменту захисту прав споживачів приділяють більше уваги принципам відповідального кредитування. Вводять деякі законодавчі зміни й обмеження, ініціюють перевірки, запускають інформаційні кам