2
0
6697
Ми вирішили розкрити тему досить неприємну, про яку не прийнято говорити, а вже й зовсім зізнатися, що така ситуація сталася з вами - соціальне табу. Головна проблема полягає в тому, що побоювання втратити роботу, сором бути засудженим в очах суспільства, а також складність у доведенні, породжує мовчання з боку жертв сексуального домагання на роботі. Але важливо розуміти, що ігнорування проблеми - рівносильно сприянню її існування. Сьогодні на ресурсі Протокол (Protocol) ви дізнаєтеся про ознаки сексуальних домагань на роботі і про те, що таке сексуальний харасмент і, як з цим можна боротися.
Користуйтеся консультацією: Юридический взгляд на секс в общественном месте
Зміст:
Варто відзначити, що на даний момент немає єдиного підходу до визначення сексуальних домагань на роботі, як і немає чітко виробленої стратегії захисту у цих справах. Якщо проводити паралелі між українським законодавством і міжнародним правом, то згідно з останнім домагання, або ж, якщо не хочете відставати від трендових слів, харасмент (англійський еквівалент) трактується більш широко.
Харасмент "по-українськи" включає в себе дії сексуального характеру, виражені словесно (це можуть бути погрози, залякування) або ж фізичні (дотики, поплескування), які принижують або ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового або матеріального підпорядкування. Це визначення ви можете знайти в Законі "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Згідно ж з міжнародним правом, домагання на роботі - це небажана поведінка сексуального характеру. Це може бути як фізичний контакт і пропозиції, так і натяки сексуального характеру, демонстрація порнографії і сексуальні вимоги. Така поведінка вважається дискримінацією проти жінок, якщо представниця прекрасної статі має підстави побоюватися, що її відмова може перешкоджати просуванню по службі або ж такі дії створять ворожий настрій на роботі. Дані положення закріплені в Конвенції ООН "Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок" (до речі, практично повсюдно з сесксуальними домаганнями асоціюють тільки жінку, але ж жертвою може виявитися і чоловік).
Є також визначення сексуального харасмента від Комітету МОП (Міжнародної організації праці). У ньому йдеться, що таким є будь-яка образа, невідповідні зауваження, жарт, натяк або коментар щодо одягу жінки, будови її тіла, сімейного стану, хтивий погляд, який асоціюється з сексуальністю, і будь-який непотрібний фізичний контакт (дотик, щипок, пещення, напад) .
Тобто згідно з таким широким трактуванням, навіть за нешкідливий жарт, якщо ваша колега його не розуміє, вас вже можна звинуватити в домаганні і дискримінації жінок. Також варто відзначити, що згідно з українським дефініціям відповідальність несе керівник, а відповідно до міжнародних - будь-який співробітник.
Згадайте новину: Апскьортинг: Зробив фото під спідницею - сів на два роки: новий закон в Англії та Уельсі
Перш ніж розповісти про те, куди можна поскаржитися, хочеться дати пораду прекрасній статі. В юридичній психології існує таке поняття як віктимна поведінка ("провокує поведінку жертви"). Це можуть бути дії або вчинки, які провокують бажання зробити щодо жертви правопорушення. Це я до того, що, якщо ви на двозначні компліменти шефа відповідаєте з посмішкою, дозволяєте собі фліртувати, жартувати на вульгарні теми, то не дивуйтеся, коли одного разу виявите його руку у себе на коліні. Адже ми завжди говоримо про те, що краще конфлікт попередити, ніж боротися з його наслідками.
Як же поводитися, коли начальник пристає і випадок вже запущений? Закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" в разі домагання пропонує постраждалій особі звернутися зі скаргою до Уповноваженого з прав людини, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в порядку Закону "Про звернення громадян" або ж до суду.
Попередньо перед зверненням в вищезазначені органи радимо озброїтися доказовою базою: свідки, готові дати пояснення; або ж збережені листування, записи на диктофон розмови з тим, хто "пристає", але тут треба бути акуратними, адже такі докази зазвичай сприймаються скептично, оскільки є труднощі з ідентифікацією особи (кому саме належать голоси з записаної розмови, або ж як визначити що саме ваш шеф писав вам смс, а не інша людина з його номера?).
Згадайте новину: Госюристы чаще других страдают от сексуальных домогательств
Звичайно, ви навряд чи знайдете статтю "Домагання на роботі" в Кримінальному кодексі. Але такі дії підпадають під кваліфікацію ч. 2 ст. 154 КК "примус до вступу в статевий зв'язок з людиною, з якою потерпілий (а) перебуває в службовій залежності. Хочу звернути увагу на те, що поняття примусу до вступу в статевий зв'язок набагато вужче. У випадку з криміналом жертві треба довести не тільки непристойні дії начальника, а й сам факт примусу і бажання вступити в статевий зв'язок, а не просто поприставати. Тобто сама пропозиція вступити в статевий зв'язок, наприклад, за підвищення, не створює склад за ч. 2 ст. 154. А ось, якщо за відмову керівник погрожує вас звільнити, то це вже інша справа.
Таким чином, примус до вступу в сексуальний зв'язок завжди є сексуальним домаганням, але не всяке сексуальне домагання є примусом до сексуального зв'язку. Такий ось висновок.
Згадайте новину: Адвоката отстранили от работы на 1,5 года за домогательства к молодой коллеге
Знайти судову практику по харасмент за ч. 2 ст. 154 КК не те що за 2020 рік, а в принципі не вдалося. Це не говорить про те "що у нас зник дух авантюризма, ми перестали домагатися жінок (або чоловіків) на роботі". Безперечно, такі неприємні ситуації існують, але, на жаль, в силу зрозумілих причин випадки звернення до суду поодинокі.
Відносно захисту прав в порядку цивільного провадження, то такі звернення є, але, на жаль, залишаються безуспішними за недоведеністю.
Наочний приклад:
Більш того, часто ті, хто "пристають", потім звертаються з позовом про захист честі і гідності та відшкодування моральної шкоди та, як не дивно, виграють процес.
Як бачите, в Україні тема відповідальності за домагання на роботі не розвинена взагалі. Часто за свої "кляузи" самі жертви і несуть відповідальність. Скільки має пройти часу, щоб повернути вектор розвитку практики в іншу сторону? Думаю, що дуже багато, і залежить це не тільки від якості правової допомоги та тактики захисту, а й від бажання відстоювати свої права самих постраждалих.
Обирайте наш сервіс "Тендер на юридичну послугу" і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.
Автор консультації: Вікторія Шутько, юрист Адо "Донець і Партнери"
Джерело: Юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
191
Коментарі:
0
Переглядів:
919
Коментарі:
1
Переглядів:
335
Коментарі:
0
Переглядів:
231
Коментарі:
0
Переглядів:
316
Коментарі:
0
Переглядів:
582
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.