2
2
27711
Суперечки щодо необхідності і шкідливості вакцинації стають активнішими з кожним роком. Проти щеплень рух продовжує ширитися, а разом з ним зростає і частота спалахів інфекцій, які взагалі-то можна контролювати за допомогою вакцинації. Щеплення - один з таких каменів спотикання: напевно у кожного є знайомі або батьки, які ретельно оберігають себе і дітей від вакцинації. Кожен з батьків встає перед вибором, робити своєму чаду щеплення чи ні. Юридичний ресурс «Протокол» пропонує консультацію про вакцинацію дітей.
Зміст:
Будучи батьками ми приймаємо багато важливих рішень, які впливають на наших дітей. Імунізація дитини якраз і є одним з таких рішень. Всі ми хочемо приймати правильні рішення і поступати найкращим чином в інтересах наших дітей. Будучи частиною суспільства, ми повинні охороняти своє власне здоров'я і спільними зусиллями захищати здоров'я один одного. Вибір на користь імунізації - це одне з найважливіших рішень, яке ви можете прийняти, щоб захистити себе, своїх дітей, свою сім'ю і суспільство від хвороб, яких можна запобігти шляхом вакцинації. Ці хвороби все ще зустрічаються в нашому суспільстві. Вакцини відповідають найвищим стандартам безпеки. До тренду проти щеплень можна ставитися по-різному, але в певних випадках на питання, робити чи не робити щеплення, відповідає закон.
Якщо ви задасте питання, чи варто робити щеплення, то конкретної відповіді не отримаєте. Також варто зазначити, що ставлення сучасних батьків, як і лікарів, до вакцинації дитини вельми неоднозначне. Багато з них переконані, що щеплення - запорука здорового суспільства та сприяє підвищенню імунітету. Велика ж частина людей схильні вважати, що після вакцинації у дитини можуть виникнути серйозні ускладнення і проблеми зі здоров'ям. Життя батьків, на мій погляд, наповнене постійним жахом. Інфекції - лише мала дещиця страшного. Здавалося, зусилля ВООЗ щодо викорінення віспи повинні були показати далеким від медицини людям, що сучасна наука здатна захистити їх і їхніх дітей від певних речей і дасть їм можливість сконцентруватися на інших проблемах. В Україні дитячі щеплення проводиться за згодою батьків, без їх відома будь-які маніпуляції зі здоров'ям дитини медпрацівники проводити не мають права. Щоб не помилитися у своєму виборі, мамі і татові слід усвідомити основні моменти: що таке вакцина і чому слід робити щеплення. Крім того, важливо розуміти, за яким графіком вони будуть проводитися і які є протипоказання.
Палкі дискусії з приводу робити щеплення чи ні, як правило, починаються з настанням холодів. Є противники щеплень, є прихильники. Медики ж не втомлюються повторювати: не бійтеся, щеплення робіть, це ваш бонус в боротьбі з вірусами. Вакцинація передбачена законом. Є щеплення, які робляться за бажанням, наприклад, від вітряної віспи. Вакцинація за календарем щеплень вважається обов'язковою. Звичайно, щоб не порушувати права людини, держава передбачила і можливість відмови від обов'язкових щеплень. Деякі батьки думають: ну і що такого, випадки захворювань поодинокі, швидше за все, дитина не захворіє. Це некоректна логіка. Рівень захворюваності низький тільки до тих пір, поки більша частина населення вакцинована. Чим вища вірулентність захворювання, тим більше людей має бути щеплено, щоб зберегти імунітет популяції, запобігти спалаху хвороби.
Вакцина - це ліки, які створюють у людини стійкість (імунітет) до хвороби.
Щеплення, які роблять нашим дітям, розумніші, кращі і безпечніші, ніж ті, які робили нам. У маленьких дітей імунітет кращий, ніж у дорослих людей і дітей старшого віку. Коли маленькій дитині одночасно роблять кілька щеплень, у неї формується хороший імунітет до кількох хвороб. (Перш ніж ліцензувати вакцину, все це ретельно перевіряють.) Навіть якщо дитині зробити 11 щеплень одночасно, його імунна система витратить на них тільки 0,1% своїх можливостей.
Кілька щеплень, зроблених одночасно, не перевантажують імунну систему, не шкодять дитині і не роблять дитину слабкішою. Вакцини зміцнюють імунну систему. Крім того, хвороби, від яких дітей прищеплюють, найбільш небезпечні саме за все для немовлят і маленьких дітей. Лікарі намагаються робити щеплення таким чином, щоб вони надійно захищали дитину від хвороб і були якомога безпечнішими. Ось чому важливо дотримуватися календаря щеплень, не відкладати чергові щеплення і не робити їх по черзі (про це докладно йдеться нижче, в розділі про полеміку)
Запис про проведене щеплення робиться відповідно до вимог чинного законодавства із зазначенням наступних даних:
При використанні імпортної вакцини / анатоксину додатково має зазначатися оригінальне найменування українською мовою. Після проведення профілактичного щеплення дитина повинна знаходитися під наглядом медичного працівника не менше 30 хвилин. Точний час перебування під наглядом зазначено в інструкції по застосуванню вакцини (анатоксини).
Частиною першою статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. Відповідно до частини першої, другої статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.
Згідно з положеннями частини шостої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників. Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження - засвідчити це актом у присутності свідків.
З аналізу наведених правових норм випливає, що рішення про проведення щеплень дітям у віці до п'ятнадцяти років приймають їх батьки або інші законні представники. Закон дає право батькам відмовитися від проведення обов'язкових щеплень дитині.
Верховний суд підтвердив, що дитячі садки і школи мають право не допускати невакцинованих дітей в освітні заклади. У постанові говориться, що держава повинна забезпечити баланс між правом дитини отримати дошкільну освіту і правами інших дітей. Коли індивідуальний інтерес протиставляється спільному інтересу суспільства, то перевагу має безпека та охорона здоров'я. Це рішення - остаточне в справі, яка розглядалася в судах різних інстанцій ще з 2016 року, і не підлягає оскарженню. Вимога щодо щеплень закріплена законом і підтверджена рішенням Верховного суду, тобто слідувати цим правилам повинен кожен з нас. Якщо батьки відмовляються від вакцинації, то вони мають право вибрати альтернативну форму навчання, наприклад, дистанційне або індивідуальне. Тобто держава в будь-якому випадку дасть можливість і доступ кожній дитини до шкільної освіти. Як кажуть юристи, дії адміністрації навчального закладу неправомірні і порушують конституційні права дитини на освіту, є дискримінацією дитини за станом здоров'я, а також ображають особисту гідність.
Читайте статтю: О вакцинации и недопусках в школу: юридический взгляд на проблему
13 травня 2019 року Верховний суд відхилив клопотання про скасування заборони на відвідування невакцинованих дітьми шкіл і дошкільних установ.
Верховний суд також зазначив, що завдання держави - забезпечити оптимальний баланс між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей. Суд також не отримав переконливих аргументів про те, чому якості вакцин не можна довіряти. Питання відвідування дошкільного навчального закладу дитиною, чиї батьки відмовилися від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією. Верховний Суд в складі колегії суддів першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №682 / тисячі шістсот дев'яносто дві / 17 прийшов до висновку про обгрунтованість обов'язкової вакцинації.
За обставинами справи право малолітнього сина позивача на освіту в дошкільному навчальному закладі, враховуючи суспільні інтереси, було тимчасового обмежене (до проведення щеплення, покращення епідеміологічної обстановки, отримання позитивного висновку лікарсько-консультативної комісії) у зв'язку з тим, що сам позивач, не довіряючи якості вакцини (належним чином не мотивувавши свою недовіру або неможливість застосувати ту вакцину, якій він довіряє), не дотримався календаря обов'язкових щеплень і відмовився від чергового щеплення дитини.
Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову про зобов'язання не чинити перешкод в здобутті дошкільної освіти.
Переглядаючи справу, Верховний Суд прийшов до висновку, що індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення матір'ю дитини при збереженні обсягу прав дитини на здобуття освіти, в тому числі в дошкільних установах освіти, протиставляється загальному праву (інтересу) суспільства, інших батьків і їх дітей, які провели в установленому державою порядку щеплення, зокрема перед направленням дітей до навчального закладу для здобуття освіти.
Внаслідок встановлення такого балансу досягається мета - загальне благо у формі права на безпеку і охорону здоров'я, що гарантовано ст. 3, 27 і 49 Конституції України.
Європейський суд з прав людини висловлював думку, що обов'язкові щеплення як примусова медична міра є втручанням в гарантоване п. 1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на повагу до приватного життя особи, що включає фізичну і психологічну недоторканність особи.
Порушення фізичної недоторканності заявника можна вважати виправданим дотриманням цілей охорони здоров'я населення і необхідністю контролювати поширення інфекційного захворювання (параграфи 33, 36 рішення у справі "Соломахин проти України" від 15 березня 2012 року, заява №24429 / 03).
Вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, з огляду на потребу охорони громадського здоров'я, а також здоров'я зацікавлених осіб, на думку суду, є виправданою. Тобто в даному питанні преважає принцип важливості громадських інтересів над особистими, однак лише в тому випадку, коли таке втручання має об'єктивні підстави, тобто було виправданим.
Позиція Верховного Суду ґрунтується на наступних нормативних актах:
Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.09.2011 № 595 календар профілактичних щеплень в Україні (далі - календар) - нормативно-правовий акт центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, яким встановлюються перелік обов'язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення.
При вирішенні питання про щеплення дітей з порушенням цього календаря, необхідно проводити вакцинацію з дотриманням мінімальних інтервалів.
Не слід розпочинати серію вакцинації спочатку, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.
Мінімальний інтервал - інтервал, який допускається до введення вакцини / анатоксину проти однієї і тієї ж інфекції особам з порушенням цього календаря. Введення чергової дози вакцини / анатоксину з меншим, ніж мінімальний, інтервалом не зараховується. При виборі схеми вакцинації необхідно керуватися інструкцією виробника про застосування вакцини / анатоксину.
Відповідно до ч.4 ст. 284 Цивільного кодексу України повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними, має право відмовитися від лікування. У статті 42 і 43 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» зазначено, що медичне втручання допускається лише в тому випадку, коли воно не може завдати шкоди здоров'ю пацієнта, а також те, що для будь-якого медичного втручання потрібна згода. Майте це на увазі. А стаття 12 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» спочатку говориться, що деякі щеплення є обов'язковими, а потім - що від них можна відмовитися: «Профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань. Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об'єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення ... ». Часто відмова від щеплень пояснюється побоюваннями батьків ускладнень від щеплень і, звичайно, недостатніми знаннями батьків про вакцинацію, про те і як уникнути ускладнень, і як не допустити переходу легких ускладнень у важкі. Батьки також повинні знати, що якщо дитина захворіє важким інфекційним захворюванням через відсутність щеплення, і відмову від щеплення, захворювання нерідко призводить до інвалідизації, іноді до смерті. В Україні законодавством дозволено дати інформовану відмову від щеплень. Але при цьому повинні бути дотримані такі умови: до відома пацієнта повинні бути доведені можливі наслідки такого рішення; якщо, незважаючи на отриману інформацію, пацієнт наполягає на добровільній відмові від щеплень, лікар має право вимагати від нього письмового підтвердження; якщо отримати від пацієнта письмової відмови з будь-якої причини неможливо, лікар фіксує рішення пацієнта в письмовому акті і засвідчує правдивість документа підписами двох свідків. ЗУ № 1645 також наказує медпрацівникам вносити в різні медичні форми відомості про: профілактичні щеплення; випадки провакцінальних ускладнень; довільну відмову від щеплення. Окрема форма відмови від щеплень законодавчо не передбачена, а кожен факт відмови від щеплення фіксується з обов'язковим зазначенням на поінформованість пацієнта про наслідки такого рішення в формі № 0632 / о. Якщо батьки необгрунтовано оформляють відмову від щеплень, вони беруть на себе величезну відповідальність і повинні вирішувати, яким чином їх дитина повинна отримувати освіту, оскільки ми живемо в правовому суспільстві з певними правилами, затвердженими законами. Спеціальної затвердженої форми документа, який заповнюється у випадках відмови від щеплень, немає. Зазвичай батьки підписуються під записом в медичній картці про відмову від щеплення, запропонованої лікарем, що теж записується в медичній картці дитини. Жодних документів і спец-листів заповняти батькам не треба.
Читайте статтю: Какие вообще есть права у ребенка: декларативные и реальные
В даному випадку конституційне право на освіту жодним чином не порушене. По-перше, відповідно до статті 9 Закону України "Про освіту", існує безліч форм отримання освіти, в тому числі і дистанційна, і сімейна (домашня). Отже, відвідування дитячого садка або школи - це лише одна з форм отримання дитиною освіти. Крім того, дане обмеження спрямоване на дотримання балансу приватного та громадського інтересу. Складно не погодитись з твердженням Верховного Суду про те, що завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на освіту та інтересами інших дітей, які складаються в даному випадку в забезпеченні їх безпеки і здоров'я.
Окремо хотілося б відзначити, що гучні заяви про порушення норми Конституції щодо права на освіту старанно обходять увагою іншу норму Конституції - про те, що життя і здоров'я людини є найвищою соціальною цінністю, а саме на захист життя і здоров'я дітей спрямовані обмеження відвідування дитячих установ невакцинованими дітьми.
Читайте статтю: Без прививок в детсад. Суд разрешил, хотя раньше такой запрет был непоколебим
Календар профілактичних щеплень в Україні (далі - календар) - нормативно-правовий акт центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, яким встановлюються перелік обов'язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення Цей календар включає обов'язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Вакцинація дітей в нашій країні проводиться за календарем щеплень, складеним Міністерством охорони здоров'я з урахуванням епідеміологічної ситуації в державі. Згідно із законом в Україні дитина повинна отримати обов'язкові профілактичні щеплення.
Міжнародні та вітчизняні фахівці закликають батьків не ігнорувати графік щеплень для дітей, вакцинацію від кору та інших інфекцій, особливо щеплення, передбачені національним законодавством.
На відміну від багатьох європейських держав, в Україні ризик зараження дитини туберкульозом та гепатитом В залишається на високому рівні. Саме з цієї причини, вакцину від туберкульозу, яку ще називають БЦЖ, вводять немовляті в перші дні її життя. Графік проведення щеплень, наступний:
Обов'язкові щеплення проти: дифтерії кашлюку, кору, правця, поліомієліту, туберкульозу.
Наявність протипоказань для проведення щеплень для кожної дитини визначається індивідуально. Рішення приймається виходячи з Переліку протипоказань, встановленого Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та Наказу МОЗ України № 595 від 11.08.2014 року. Згідно з цими документами робити дитині щеплення протипоказано при:
При виявленні медичних протипоказань до щеплень відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України № 551 від 11 серпня 2014 року, дитину направляють на комісію з питань вакцинації. Діти з хронічними захворюваннями в стадії ремісії за висновком комісії можуть бути вакциновані в умовах стаціонару.
В Конституції України вказано, що громадяни України мають право на освіту, тому якщо батьки відмовляються робити щеплення дитині, то вони можуть вибрати альтернативну форму навчання, наприклад, дистанційно або індивідуально. Відвідувати навчальні заклади без щеплень можуть діти, які мають медичні протипоказання до вакцинації. У цьому випадку вони надають висновок педіатра або сімейного лікаря.
Аналізуйте судновий акт: Зобов’язав зарахувати дитину у дітсадочек при наявності заяви батьків про відмову від профілактичні щеплення (Овруцький районний суд Житомирської області від 11 жовтня 2016р. у справі № 286/2479/16-а)
Вважається, що імунітету інших дітей буде достатньо, щоб захистити нещеплену дитину. Але перед початком навчального року вона буде допущений в колектив тільки після огляду лікаря і рішення комісії лікарів відповідного санітарно - профілактичного закладу. В період епідемії комісія може не допустити дитину в колектив. В цьому випадку подальше навчання дитини вирішується на рівні місцевої влади.
Юридичний ресурс «Протокол» («Protocol») сподівається, що ця консультація стане корисною. Пам'ятайте, що на юридичному ресурсі «Протокол» Ви завжди зможете знайти юриста професіонала, який надасть кваліфіковану допомогу, при цьому недорого. Користуйтеся нашим сервісом Тендер на юридичну послугу і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.
Автор консультації: Третякова Людмила Федорівна
Джерело: Юридичний портал Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
416
Коментарі:
0
Переглядів:
6740
Коментарі:
0
Переглядів:
445
Коментарі:
0
Переглядів:
554
Коментарі:
0
Переглядів:
241
Коментарі:
0
Переглядів:
856
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Постає одне питання досить, важливе питання до всіх хто має критичне мислення і взагалі здоровий глузд! Чому та частина що зробила щеплення своїм дітям увівши в їх тіла вірус малої хвороби тобто фактично заразила усіх дітей, боїться здорової нещепленої дитики ,та яке таке переважне право в суспільстві вони мають над нещепленою тією заразою та визнаною лікарями здоровою дитиною! Це що за безглуздя? Це просто паплюження верховним судом основоположних цінностей людини! Це диктатура більшості! Якщо хтось вважає що помірне пиття спиртного це нормально і якимось чином сприяє укріпленню стійкості до алкоголю, навіть якщо їх більшість то то їхня справа нехай хоч до смерті напиваються! Але ніхто не вправі змусити окрему людину на такі дії мотивуючи при цьому якимось обмеженнями! Право громадянина не діє, то є ше й право человека! І воно найвище! Доречі потрібно розділяти дитячі й освітні заклади!
Какие аргументы за вакцинацию, кроме воды и законов? Никаких. На кого рассчитана статья?