18
0
11092
У статті аналізуються особливості оподаткування та відповідальності за ухилення від оподаткування та ведення бухгалтерського обліку по виплаті заробітної плати директору підприємства, який є єдиним працівником
На будь-якому підприємстві може виникнути ситуація, коли тривалий час не отримується дохід і підприємство не може виконати свої зобов’язання. Найчастіше в такому разі керівництво приймає рішення про скорочення штату працівників, і як, правило, на підприємстві залишається один директор.
Ситуація, коли на підприємстві із найманих працівників є тільки один директор, може виникнути і тоді, коли підприємство було засновано нещодавно та не почало активної господарської діяльності, а в деяких випадках на підприємствах взагалі може бути оформлений тільки директор.
І тут постає питання, чи можливо взагалі уникнути витрат на оплату праці і не виплачувати заробітну плату директору?
Необхідно зауважити, що уникнути нарахування заробітної плати не вдасться. Звичайно, можна проставити в табелі обліку робочого часу відмітки, що директор не пропрацював жодного дня в місяці, а тому в бухгалтерському обліку не буде бази нарахування для заробітної плати, а отже, і для нарахування податків і зборів із заробітної плати. Але директор, у свою чергу, навіть складаючи й підписуючи раз на місяць той самий табель обліку робочого часу, впродовж певного часу все-таки виконує свої функції. А значить, якщо директор пропрацював навіть одну годину в місяці, то йому належить заробітна плата, яку підприємство повинно нарахувати пропорційно відпрацьованому часу.
Якщо ж директор все-таки вирішить не нараховувати заробітну плату, то він може бути притягнутий до дисциплінарної і матеріальної відповідальності. А в разі перевірки органами Держпраці України, директор підприємства може бути притягнутий до адміністративної і кримінальної відповідальності, а саме підприємство – до фінансової відповідальності.
А що з податками?
Нарахування та сплата штрафу за результатами перевірки органами Держпраці України не звільняє підприємство від виплати самої заробітної плати, а отже, і від сплати податків і зборів з такої заробітної плати. Відповідальність за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб і військового збору (далі – ПДФО і ВЗ) із заробітної плати передбачено ПКУ, а відповідальність за несплату єдиного соціального внеску (далі ЄСВ) – ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон про ЄСВ). Також, за несплату ПДФО, ВЗ та ЄСВ передбачена адміністративна, а у деяких випадках і кримінальна відповідальність, до якої може бути притягнено посадових осіб, з вини котрих податки не були вчасно перераховані до бюджету.
Штрафи за несплату ПДФО і ВЗ
ПКУ передбачає у разі ненарахування, неутримання, несплати ПДФО і ВЗ штраф у розмірі:
а також пеню за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання з розрахунку:
Нарахування штрафів не звільняє платника податку від обов’язку подання податкового розрахунку за формою 1-ДФ, за неподання якого також передбачено штраф у розмірі 510 грн, а у разі повторного неподання протягом року — штраф 1 020 грн (п. 119.2 ПКУ).
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає наступну відповідальність у разі несплати податків і неподання податкового розрахунку за формою 1-ДФ:
Штрафи за несплату ЄСВ
Законом про ЄСВ передбачена наступна відповідальність:
Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено наступну відповідальність:
Але необхідно зазначити, якщо підприємством не нараховується заробітна плата директору, цілком ймовірно, що контролюючі органи при розрахунку податкового зобов’язання з ПДФО, ВЗ і ЄСВ як базу нарахування можуть взяти мінімальну заробітну плату, яка на сьогодні складає 3 723 грн.
Насамкінець, рекомендуємо підприємствам, у штаті яких є тільки один директор, нараховувати заробітну плату, не нехтувати веденням кадрового обліку та складати всі первинні документи, на підставі яких здійснюється нарахування заробітної плати, а також ПДФО, ВЗ і ЄСВ, навіть якщо робота директора займає лише 2 години на місяць.
Автори консультації: Марина Томаш, радник, керівник напрямку податкового консалтингу та бухгалтерського обліку ADER HABER;
Марина Жимолостнова, податковий консультант ADER HABER
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
164
Коментарі:
0
Переглядів:
130
Коментарі:
0
Переглядів:
329
Коментарі:
0
Переглядів:
394
Коментарі:
0
Переглядів:
739
Коментарі:
1
Переглядів:
609
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.