Головна Блог ... Консультації від юристів COVID-2019: діяльність судів та продовження процесуальних строків, встановлених судом або законом COVID-2019: діяльність судів та продовження процес...

COVID-2019: діяльність судів та продовження процесуальних строків, встановлених судом або законом

  • Автор: 

    Ares-Dis

  • 8

  • 0

  • 11093

Відключити рекламу
 - tn1_0_96036000_1586350624_5e8dca20ea7c7.jpeg

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на всій території України запроваджено карантин з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року, а також заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами до 24 квітня 2020 року, з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, перебування в громадських місцях без вдягнутої маски чи респіратора, відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності та інші.

Що стосується діяльності судів України, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, звертаючись до Президента України у відкритому листі зауважив, що «…судова гілка влади з 16 березня 2020 року і до закінчення карантину в країні, запровадила особливий режим роботи судів, але не припиняє здійснювати свої функції.». 11 березня 2020 року Рада суддів України звернулась до громадян, які є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов'язкової присутності учасників сторін. Також Рада суддів України просить громадян утриматися від відвідин суду, якщо у них є ознаки будь-якого вірусного захворювання. Крім цього, Голова Ради суддів України звернувся до голів судів з рекомендацією запровадити особливий режим роботи на період карантинних заходів. Про це було повідомлено листом РСУ №186/20 від 16.03.2020 року.

У зв’язку із цим учасники судових процесів почали масово подавати клопотання про відкладення розгляду справ, у зв’язку із запровадженням в Україні карантину, суди у свою чергу відкладають судові слухання справ або розглядають їх без участі сторін, однак питання про переривання, продовження чи зупинення процесуальних строків Урядом до 30 березня 2020 року вирішено не було.

Тому, 30 березня 2020 року Урядом прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (далі - Закон), яким передбачається вдосконалення правових відносин у багатьох сферах життєдіяльності, які зазнали змін у зв’язку із поширенням коронавірусу COVID-19».

Відповідні зміни внесено до низки нормативно-правових актів, зокрема Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального, Господарського процесуального кодексів України та Кодексу адміністративного судочинства України. Законом, крім інших змін, розширено підстави для продовження процесуальних строків, встановлених судом або законом.

Процесуальні строки, які продовжено на строк дії карантину, у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 (до 24 квітня 2020 року) наведено нижче в таблиці.

ГПК України

Строки, визначені ст. 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349.

Строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву.

ЦПК України

Строки, визначені ст. 9, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424.

Строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

КАС України

Строки, визначені ст. 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363.

Строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Рівненським окружним адміністративним судом 02 квітня 2020 року застосовано положення пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України при ухвалені рішення про залишення позовної заяви без руху та встановив позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня закінчення дії карантину.

Проаналізувати судові рушення ви можете за наступним посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88548498, http://reyestr.court.gov.ua/Review/88548530

Також, Законом внесені, не менш важливі зміни до Цивільного кодексу, Господарського, Сімейного кодексів України та Кодексу законів про працю України.

На строк дії карантину, законодавець вирішив продовжити:

  • трирічний строк позовної давності;
  • спеціальну позовну давність, визначену ст.. 258 Цивільного кодексу України;
  • строк позовної давності у спорах про переведення прав та обов'язків покупця у разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі (ст..362 Цивільного кодексу України);
  • строки, передбачені ст.559 Цивільного кодексу України, щодо припинення поруки;
  • строк позовної давності в один рік, що застосовується до вимог у зв'язку з недоліками проданого товару;
  • строк позовної давності, що застосовується до вимог про розірвання договору дарування;
  • строк позовної давності, що застосовується до вимог, які випливають із договору найму;
  • строк позовної давності в один рік щодо оскарження до суду дії виконавця заповіту, якщо вони не відповідають цьому Кодексу, іншим законам, порушують інтереси спадкоємців.

Прикінцеві та перехідні положення Цивільного кодексу України також доповнено пунктом 13 та 14, які передбачають в період здійснення в Україні заходів щодо запобігання виникненню, поширенню і розповсюдженню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором та з моменту встановлення карантину і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Щодо Господарського кодексу України, то законодавець продовжив на час карантину строки, передбачені статтями 232, 269, 322, 324 зазначеного кодексу.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, позовної давності до вимог про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, строки звернення до суду з вимогою про визнання батьківства та строки звернення до суду з вимогою про визнання материнства також продовжуються на строк дії такого карантину.

У кодексі законів про працю України строки звернення до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за вирішенням трудових спорів також продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Також, перейшовши за посиланням, ви можете ознайомитись із порівняльною таблицею зміни до всіх законодавчих актів України, внесених на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року.

https://drive.google.com/file/d/1XLPkFq_SulNb59-OnvBNmLkxOmNtXbYO/view?usp=sharing

Будемо сподіватись, що прийняття Закону забезпечить вжиття необхідних заходів для підтримки сфер життєдіяльності людини і громадянина та забезпечення належного виконання функцій держави, нейтралізації негативних наслідків зниження ділової та економічної активності в Україні та світі, які пов’язані із поширенням коронавірусної інфекції COVID-19.

Бережіть себе та своїх близьких!

Автор консультації: HolGroup

  • 11093

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 11093

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати