5
13
51159
У зв'язку з технологічним зростанням нашого суспільства все більше людей можуть вести фото- і відеозйомку, використовуючи особисті телефони, планшети, смартфони та інші гаджети. Фототехніка стала мініатюрною, що дозволяє вести приховану відео- та фотозйомку. Відеокамери систем відеоспостереження супроводжують нас постійно в магазинах, на роботі, в метро, банкоматах. Інтернет рясніє безліччю відео, де люди намагаючись відстояти свої права, фіксують порушення на відеокамеру телефону, відеореєстратори, і т.п. У той же час, ми бачимо, як постійно охоронці і власники магазинів, ресторанів, публічні люди забороняють знімати на відео навіть журналістам з професійними знімальними групами новинних каналів.
Де ж та межа, коли слід зупинитися і вимкнути камеру? Дозволена зйомка в громадських місцях чи ні? Що можна знімати на камеру, а що знімати не можна? Чи є закон про відеоспостереження?
Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" допоможе відповісти Вам на ці питання і розповість, якими законами регулюється фото- і відео- зйомка. Також, нагадуємо, що знайти кваліфікованого юриста, який допоможе Вам відстояти свої права, якщо відео з Вами поширюється без Вашої згоди, і порушує Ваші права і почуття власної гідності, Ви зможете, використовуючи спеціальний сервіс даного ресурсу Тендер на юридичну послугу.
Зміст:
Давайте розберемося для початку чи існує закон про відеоспостереження.
Згідно ст. 34 Конституції України кожен має, право вільно збирати, зберігати і поширювати інформацію на власний розсуд. Однак здійснення цього права може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, з метою дотримання громадського порядку, запобігання злочину, для захисту репутації або прав інших осіб.
Таким чином, право на відеозйомку, як вид збору, фіксування та зберігання інформації, не є абсолютним і може бути обмежене.
Основною нормою права, що регулює питання відеозйомки, є стаття 307 Цивільного кодексу України, з повним текстом якої можна ознайомитися за посиланням.
Дана стаття говорить, що фото- і відеозйомка фізичної особи допускається тільки за її згодою. Автоматична згода особи на фото- та відеозйомку допускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, зборах, конференціях, мітингах.
Крім того, особа, яка дала згоду на зйомку, може зажадати в подальшому, не демонструвати публічно запис, пов'язаний з її особистим життям, відшкодувавши при цьому витрати на демонтаж, коригування відео.
Однак слід при проведенні зйомок враховувати, що проводячи відеозйомку можна вступити в конфлікт з іншими правами фізичних осіб, а саме:
Тобто при проведенні зйомки повинен завжди дотримуватися баланс Ваших прав на збір інформації, передбачених ст. 302 ГК України, і інтересів оточуючих Вас осіб, їх права перераховані вище не повинні порушуватися.
Винятком з цього правила можуть бути ситуації, передбачені ст. 21 ЗУ «Про інформацію», згідно з якою до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені відомості про:
Однак слід пам'ятати, що забороняється вести відеозйомку інших осіб в місцях особистого користування (туалети, душові кабінки, примірочні, роздягальні).
Слід також враховувати, що відеозйомку слід вести відкрито без використання прихованих камер.
Згідно ст. 307 ГК України прихована зйомка фізичних осіб заборонена, за винятком випадків, встановлених законом.
Приховане відеоспостереження або кажучи професійними термінами - аудіо- та відеоконтроль особи або місця, регулюється:
Як правило приховане відеоспостереження проводиться в рамках негласних слідчих розшукових дій на підставі ухвали суду.
Також слід враховувати, що знімати можна і за принципом мовчазної згоди, а саме людина під час зйомки дозволяє себе знімати, не повідомляє Вам, що забороняє Вам відеозйомку, не робить заборонних жестів, не закриває обличчя від камери.
Необхідно враховувати, що за порушення правил проведення відеозйомки Вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності за ст. 182 КК України «Порушення недоторканності приватного життя», що може загрожувати обмеженням волі до трьох років.
Згідно чинного законодавства України всеосяжного визначення громадського місця немає. Так, у ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» зазначено, що громадським місцем є частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони. З цього формулювання випадають, площі, вулиці, тротуари, пляжі, парки, сквери.
Ймовірно, якщо спір про відеозйомку дійде до суду, встановлювати було місце громадським чи ні, доведеться виходячи з критерію доступності та відкритості будь-якого місця для добровільного використання значною кількістю різних людей, вільно або за плату.
На наш погляд до таких місць можна віднести вулиці, тротуари, сквери, парки, площі, бібліотеки, стадіони, ресторани, магазини, офіси.
Зйомка в громадських місцях законом не заборонена. Однак слід враховувати, якщо фізична особа попросила Вас припинити його знімати, то необхідно припинити зйомку даної особи і видалити кадри з її участю.
Також слід враховувати загальні рекомендації щодо проведення зйомок викладені вище.
Дуже часто виникають суперечки про можливість фотографувати і знімати в магазинах. Багато магазинів, супермаркетів вішають інформаційні таблички з написом про заборону фото- відеозйомок. Окремого Закону України про фото і відеозйомку в магазинах, або прямих норм інших Законів, що забороняють це робити, немає.
Відеозйомку в магазинах слід вести обережно. Якщо табличок про заборону відеозйомок немає, то відеозйомку можна вести. У разі якщо є таблички, що забороняють, рекомендуємо вести відеозйомку тільки в разі фіксування серйозних порушень:
В цьому випадку можна посилатися на ст. 21 ЗУ «Про інформацію».
Багато роботодавців встановлюють камери відеоспостереження на роботі.
Закон про встановлення камер відеоспостереження відсутній. Роботодавець може вести відеоспостереження на роботі за умови письмового інформування про це працівника і внесення до Правил трудового розпорядку, що діють на підприємстві, норми, яка передбачатиме відеоспостереження.
При цьому відеоспостереження не повинно бути прихованим і при його встановленні необхідно враховувати рекомендації, викладені вище. Існує думка, що відеоспостереження зі звуком заборонене, проте це не так. Якщо працівник буде повідомлений, що ведеться не тільки відео- але і аудіо- фіксація робочого місця, то здійснювати відеоспостереження зі звуком можна.
У конфліктних ситуаціях з правоохоронцями багато хто намагається вести відеозйомку.
Прямої норми закону, яка забороняє це робити, не передбачено. Однак при проведенні зйомок співробітників поліції на відео, слід дотримуватися простих правил:
Якщо поліцейські будуть забороняти Вам ведення зйомки посилаючись на статтю 307 ЦК України, повідомте їм, що вони є службовими особами, виконують службові обов'язки, і відповідно до ст. 21 ЗУ «Про інформацію» Ви маєте право фіксувати дії, що порушують Ваші права.
Існують також ситуації, коли поліцейські ведуть себе агресивно, коли бачать, що їх знімають на камеру, інколи навіть дозволяють собі вилучити засіб, яким ведеться зйомка. У такому випадку викликайте адвоката для захисту Ваших інтересів, на що Ви маєте право згідно зі ст. 59 Конституції України.
Фото- відеозйомка дітей в школах і інших місцях допускається за згодою батьків. Крім того, часто фото-відеозйомку ведуть самі діти, при цьому дуже часто проводять відеозйомку вчителя на уроках. Чи можна знімати вчителя на уроці?
Як завжди, тут слід дотримуватися балансу між правами дитини та оточуючих.
Доцільно поінформувати дитину про те, що зйомку однокласників і вчителів бажано проводити з їх згоди, при цьому відеозйомка не повинна заважати проведенню уроку і відволікати однокласників від навчання і порушувати дисципліну в школі.
Автор консультації: Зубенко Володимир Миколайович
Джерело: Юридичний портал Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
231
Коментарі:
0
Переглядів:
1035
Коментарі:
1
Переглядів:
370
Коментарі:
0
Переглядів:
237
Коментарі:
0
Переглядів:
329
Коментарі:
0
Переглядів:
615
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
А как насчет съемки в пределах своей собственности? Дома, квартиры, земельного участка?
"Так, ЗУ «О мерах по предупреждению и уменьшению употребления табачных изделий и их вредного влияния на здоровье населения» гласит, что общественным местом является часть (части) любого здания, сооружения" Прочитайте этот закон. Ни где, ни в одном законе не "гласит" что является общественным местом. Нет пока такого определения в украинском законодательстве.
Здравствуйте, понятие общественного места (громадського місця) указано в ст. 1 ЗУ " О мерах по предупреждению и уменьшению употребления табачных изделий и их вредного влияния а здоровье населения", самое первое определение. О том, что это определение не является исчерпывающим и есть проблемы по определению мест , которые являются/не являются общественными, в статье я указывал. Однако утверждать, что нет пока такого определения в украинском законодательстве не верно.
Согласен, был не прав. Куда мои глаза смотрели только..
Бывает, ничего страшного.
Здравствуйте. Фотографию машины моего брата, на которой видно номера, выложили в фейсбуке с сообщением, в котором его оклеветали. Когда он спросил у женщины, которая фотографировала машину, фотографирует ли она его, она сказала что нет. Фотку выложила, уже собрались "активисты" с угрозами и предложениями "бить еб@ло". Прошу прощения за выражение. Как повлиять? Я очень расстроена. Маме хороший подарок на день матери-травля ее сына. Помогите, прошу... С уважением, Татьяна
Здравствуйте, Ваш вопрос не простой. Насколько я понял Вас волнует не столько фото машины, сколько содержание сообщения в фейсбуке, которое порочит Вашего сына. Необходимо зафиксировать скрин-шоты сообщений в фейсбуке, где размещена недостоверная информация о Вашем сыне. В дальнейшем можно обратиться в суд с иском о защите чести и достоинства и требовать убрать недостоверную информацию . Также в зависимости от текста сообщения, если оно содержит нецензурные оскорбления в адрес Вашего сына, например, можно попробовать привлечь виновное лицо к ответственности по ст. 173-1 КоАП "Распространение недостоверной информации". Но, данный характер споров очень сложен и судебная практика по нему очень неоднозначна. Привлечение к административной ответственности маловероятно. Если Вашему сыну поступали угрозы, то необходимо написать заявление в полицию. В связи с вышеизложенным Вам лучше обратиться к адвокату по месту жительства, чтобы он проанализировал Вашу ситуацию и помог Вам выбрать оптимальные для Вас способы защиты. Держитесь, и постарайтесь не нервничать. С уважением, Владимир!
В кофейню пришла компания в числе , которых был наш бариста. Ребята попросили пофотографироваться в процессе приготовления напитков, со словами будут вам как раз фото для соцсетей. Я дала согласие и разрешила готовить бесплатные напитки. Через пару дней один из участников съёмки (модель) скинул несколько фотографий, которые я использовала на странице Инстаграм. Спустя 5 месяцев парень (фотограф) прислал мне письмо претензию о том что я нарушила его авторские права и требует денежную компенсацию. Как поступить в данной ситуации? Спасибо
Здравствуйте! У меня произошла ссора с пожилой соседкой. Я её вежливо попросила не передвигать клумбу с одного места на другое так как она (клумба), мешает мне крепить мой велосипед рядом с подъездом. На что она мне начала грубить. Слово за слово, мы начали возле подъезда ссорится. Она меня назвала дурой, и тупой. Ещё посылала уйти домой (много раз). Говорила: Уйди! Иди уже к себе. Больная. Я её не обязывала. Я была очень возмущена ее поведением. Я ей слово, она мне 10 в ответ. Я стояла спиной к одному из окон нашего дома. И повернувшись увидела как другая молодая соседка снимает в тихаря наш конфликт через окно. Есть вероятность что она может выложить видео в интернете. Мне не хочется портить свою репутацию. А интернет это очень хорошо умеет делать. Как мне реагировать на то, что мой конфликт сняли на камеру? Что можете посоветовать на законодательном уровне? Как мне поступить. Что об этом говорит закон? Спасибо за ответ.
Добрый день. Можно ли проводить скрытую съемку чиновников во время их профессиональной деятельности. Самостоятельно без участия в следственных действиях
А я вот столкнулся с довольно неоднозначной ситуацией. Выбрался поснимать ночной город, и выбрал неплохое место на летней террасе ресторана. На самой террасе посетителей не было, в кадр сам ресторан не попадал, я снимал противоположную часть, точно, город. С собой был штатив, старый зеркальный фотоаппарат и пару объективов. Снимал долго, экспериментировал. И когда уже собрался спустя час уходить, каким то чудом охранник, спросил "Как долго я еще тут буду, а то начальство напрягает его?" (только в более приземленной форме). Я ничего не ответил, потому как все равно выходил за территорию. Но вот в чем парадокс, зона этого ресторана, вполне открыта к доступу, мимо гуляют пары с детьми, молодежь, делают часто селфи на телефон, на фоне города. У меня возник вопрос, кто прав кто виноват в данном вопросе. Ко мне открыто никто не подбегал с претензиями, да и я слава богу ни от кого не убегал, но запутанность в вопросе, а где логика - осталась. Почему ко мне предъявили хоть и запоздалые, но претензии, а каждой новой появляющейся парочке с телефоном с камерой лучше чем мой зеркальный фотоаппарат, раз в 5 - никаких вопросов не возникало?
Ви пишете "Згідно ст. 34 Конституції України кожен має, право вільно збирати, зберігати і поширювати інформацію на власний розсуд.", але вподальшому не розділяєте категорії "ЗБИРАТИ", "ЗБЕРІГАТИ", "ПОШИРЮВАТИ". Якщо я з якихось власних мотивів виконую фотографування в громадському місці, то до публічного оприлюднення отриманих матеріалів я нічию приватність не порушую і маю законне право збирати і зберігати інформацію на власний розсуд, на відміну від порнографії, наприклад. На моєму приватному подвір'є встановлена система відеоспостереження, за допомогою якої я можу аналізувати поведінку сусідів щодо мене, та "вулиці" - на ознаки підготовки до злочину проти моєї приватної власності. Відзняті матеріали я ніде не поширюю, хоча ні від кого заборони на це не отримував, незважаючи на письмове попередження про зйомку прихованою камерою. Це не законно? Факт порушення чужої приватності може виникнути лише після оприлюднення матеріалів, якщо вони дозволять встановити особу згідно Закону про захист персональних даних та були попередньо заборонені. Чи не так? В чому я помиляюсь?
Ситуація наступна: маю відеокамеру, розташовану на стіні приватного будинку. Камера знімає вхідну калітку з двору та частину дороги ззовні двору. Із сусідами узгоджено. Тепер ситуація: по вулиці їздить транспорт не дуже часто, можливо 10-15 машин за добу, частіше ходять люди. І тоді виникає питання: якщо щось таке трапиться, то я розумію, що по приїзду поліція буде просити (вимагати?) як мінімум фрагмент запису за певний час або ж навіть носій даних (карту пам"яті). Чи маю я право вимагати від них офіційного, юридично завіреного запиту? Чи зобов"язаний я просто так без документу (запиту) надати потрібні дані? Чи мають право від мене вимагати вилучення карти пам"яті?