3
0
39614
Юридичний ресурс «Протокол» пропонує розібратися чи потрібен вогнегасник в машині, чи можна виїжджати без аптечки, які вимоги до них, чи передбачений законодавством штраф за відсутність аптечки і вогнегасника в автомобілі, а також чим ще повинен бути укомплектований автомобіль.
Зміст:
Відповідно до пункту 2.3. Правил дорожнього руху (далі - ПДР) для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зокрема зобов'язаний перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу (далі - т / з), правильність розміщення та кріплення вантажу.
Згідно з підпунктом "е" пункту 31.4.7 ПДР експлуатація т / з забороняється зокрема, якщо він не укомплектований працездатним вогнегасником і аптечкою. Додатково зазначимо, що водії також повинні укомплектувати своє авто знаком аварійної зупинки (миготливим червоним ліхтарем), що відповідає вимогам стандарту.
Таким чином, укомплектувати автомобіль аптечкою, знаком аварійної зупинки і вогнегасником обов'язок кожного водія.
Але крім встановлених ПДР обов'язкових комплектуючих, не зайвим буде також забезпечити свій автомобіль рядом інших інструментів
Відповідаючи на це питання в першу чергу треба відзначити, що вогнегасник повинен бути працездатним, а по-друге сертифікованим. Тип і кількість вогнегасників повинні відповідати встановленим нормам. Для легкового автомобіля достатньо одного вогнегасника. Тип, марка, місця встановлення додаткової кількості вогнегасників, якими обладнуються т / з, що перевозять радіоактивні та окремі небезпечні вантажі, визначаються умовами безпечного перевезення конкретного небезпечного вантажу.
Відзначимо, що вогнегасник повинен бути в закріпленому стані у місці, визначеному виробником. У разі, якщо конструкцією т / з такого місця не передбачено, вогнегасник повинен знаходиться в легкодоступних місцях, що цілком логічно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1997 року N 1128 (1128-97-п) "Про забезпечення транспортних засобів первинними засобами пожежогасіння" (зі змінами) встановлено норми оснащення вогнегасниками колісних транспортних засобів. Для легкового автомобіля достатньо придбати один порошковий вогнегасник (закачного типу ОП-2 (з) або газом- витіснювачем в балоні ВП-2) з зарядом вогнегасної речовини не менше 2 кг. На вантажний - з зарядом 5 або 9 кг.
Користуйтеся консультацією: Як безпечно придбати автомобіль: довіреність, техпаспорт або договір купівлі-продажу?
Згідно з ПДР в т / з в обов'язковому порядку повинна знаходитися аптечка, перелік медикаментів якої відповідає ДСТУ 3961-2000 для відповідного типу т / з. Крім цього, на медичній аптечці повинні бути нанесені відомості про тип т / з для якого вона призначена.
З зазначеним ДСТУ, а значить і з повним переліком медикаментів можна ознайомитись за наступним посиланням http://patrul.in.ua/pdf/dstu-3961.pdf .
Слід звернути увагу, що ДСТУ 3961-2000 передбачено дві модифікації автомобільної аптечки: АМА-1 або АМА-2. Аптечка АМА-1 призначена для укомплектування т / з, які мають до восьми включно сидячих місць, крім сидіння водія, і колісних тракторів. Аптечка АМА-2 призначена для укомплектування т / з з кількістю сидячих місць, крім сидіння водія, що перевищує вісім.
Крім цього, відповідно до вимог пункту 4.2 ДСТУ 3961-2000 аптечка повинна комплектуватися двома комплектами медичних засобів: аварійним і експлуатаційним.
Як вже говорилося перелік медикаментів автомобільної аптечки встановлений ДСТУ 3961-2000, але це не означає, що не можна доповнити аптечку іншими медикаментами, які вважаєте необхідними. Наприклад, знеболюючими або кардіологічними препаратами.
З питання можливості для самостійного комплектування автомобільних медичних аптечок водіями т / з відзначимо, що законом не встановлено обов'язок водіїв купувати готову укомплектовану аптечку. Основною вимогою є саме наявність медичних засобів, їх упаковки і позначення відповідно до вимог ДСТУ 3961-200
Аптечка, як і вогнегасник повинна бути в закріпленому стані у місці, визначеному виробником т / з. Але в разі, якщо конструкцією т / з спеціального місця для аптечки не передбачено, вона має розташовуватися в легкодоступному місці.
Користуйтеся консультацією: Пить или не пить: вот в чём вопрос для автолюбителя
Очевидно, що автолюбитель повинен регулярно перевіряти, чи не минув термін придатності медикаментів в аптечці і вогнегасника.
Термін придатності автомобільної аптечки обмежений термінами придатності тих матеріалів і лікарських засобів, які в ній міститься. Тобто, можна замінити ті, що складові аптечки, термін придатності, яких закінчується, а не купувати повністю нову.
Що стосується вогнегасника, термін його придатності зазначений на ньому самому. Але як правило, термін придатності порошкового вогнегасника становить - 4-10 років, газового до 15 років, звичайно, при дотриманні правил зберігання. Відзначимо, що якщо термін придатності закінчився або закінчується, є велика ймовірність, що вогнегасник не спрацює. Це важливо, адже безпека понад усе.
Статтею 35 Закону України «Про національну поліцію» встановлено підстави для зупинки автомобіля дорожнім інспектором. При цьому, така підстава як перевірка наявності аптечки або вогнегасника зазначеною нормою не передбачено.
Те, що поліцейські не можуть зупиняти т / з на предмет перевірки наявності аптечки також підтверджується листом Національної поліції України від 11.01.2016 N 71/20/10 / 04-2016, яке містить відповідні роз'яснення.
Якщо немає аптечки і вогнегасника штраф водіям легкових автомобілів платити не доведеться, за винятком водіїв тих т / з, які використовуються для перевезення пасажирів.
Тим не менше, безперечно, що управління т / з без аптечки або вогнегасника є порушенням ПДР, а саме пункту 31.4.7.
Трапляється, що поліцейські кваліфікують такі дії за частиною першою статті 121 Кодексу України про адміністративні порушення, санкція, якої дійсно передбачає накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У 2020 році сума штрафу становить 340 гривень. Але зазначена частина статті встановлює відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється.
До речі, очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність т / з, зокрема є підставою для зупинки автомобіля поліцейським. Але відсутність аптечки чи вогнегасника, по-перше, не можна вважатися технічною несправністю, а по-друге, “на око” не визначиш.
Таким чином, відсутність медичної аптечки, знаку аварійної зупинки і вогнегасника не говорить про наявність технічних несправностей транспортного засобу, а значить таке порушення не підпадає під дію частини першої статті 121 Кодексу України про адміністративні порушення.
Користуйтеся консультацією: Все, що необхідно знати власникам легкових автомобілів про транспортний податок у 2020 році
Зазначений висновок також підтверджує судова практика. Таким чином, платити за відсутність аптечки штраф і штраф за відсутність вогнегасника не доведеться.
Але незважаючи на те, що штраф за відсутність аптечки і вогнегасника не передбачений, керування автомобілем при їх відсутності є адміністративним порушенням.
Так, стаття 125 Кодексу України про адміністративні порушення передбачає відповідальність за «інші порушення правил дорожнього руху», тобто в тому ж числі за керування автомобілем без аптечки і вогнегасника. Але варто зазначити, що покарання зазначеною статтею встановлено тільки у вигляді попередження.
У той же час, вказане вище, не стосується водіїв маршруток та інших т / з, які використовуються для перевезення пасажирів. Оскільки частина друга статті 121 Кодексу України про адміністративні порушення встановила відповідальність за управління т / з, що використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, обладнання якого не відповідає вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації. Тобто в тому ж числі, т / з без аптечки і вогнегасника. Штраф за таке порушення, на сьогодні в Україні, передбачений в розмірі 680 гривень.
Пунктом 21.11 ПДР заборонено перевозити дітей, зріст яких менше 145 см або які не досягли 12-річного віку, в т / з обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дозволяють пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього т / з, а також на передньому сидінні легкового автомобіля - без використання зазначених спеціальних засобів. Додатково зазначимо, що перевозити дітей на задньому сидінні мотоцикла та мопеда також заборонено.
Як бачимо, досить «розпливчасте» формулювання - під спеціальними засобами можна розуміти як дитяче автокрісло і бустери, так і спеціальні адаптери.
Не дивлячись на таке не зовсім ясне формулювання, штрафи за порушення цього правила вже діють. Так, у відповідності до частини десятої статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення правил перевезення дітей для водія в якості покарання передбачений штраф в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У 2020 році це 510 гривень.
А за повторне протягом року вчинення такого порушення штраф збільшується майже вдвічі - 850 гривень.
Як відомо штрафи за перевезення дітей без спеціальних засобів в Україні ввели не так давно, а саме Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей» від 29.10.2019 № 224-IX.
Багато батьків нарікають, що тепер стало складніше скористатися послугами таксі, особливо якщо дітей двоє, тому що не так багато таксистів обзавелися кріслами для дітей.
Але відповідно до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 N 176, які як і ПДР теж є чинними, пасажир таксі має право перевозити на руках дитину дошкільного віку на задньому сидінні. І більше того - ви можете вимагати від водія, щоб дитина перевозилася саме таким чином, тобто без наявності спеціальних засобів. І це в той час, сам водій зобов'язаний слідувати також ПДР. Таким чином, у наявності правова колізія. Безсумнівним залишається те, що за порушення правил дорожнього руху відповідальність буде нести водій, чим і пояснюється небажання таксистів перевозити дитину пасажира без автокрісла.
Згадайте новину: Що чекає водіїв після запуску системи автоматичної фіксації порушень ПДР?
Оскільки безпека дітей найбільше хвилює їх батьків, відзначимо, що використання дитячого автокрісла при перевезенні дитини давно є нормою в багатьох країнах, зокрема в країнах Європейського Союзу. Згідно з даними ВООЗ правильно встановлені дитячі автомобільні крісла істотно зменшують ймовірність смерті дітей при ДТП. Існує кілька видів автокрісел в залежності від віку і ваги, а також універсальні автокрісла.
Таким чином, якщо забути про юридичні нюанси і нестиковки, і згадати про здоров'я, то треба зазначити, що використання спеціальних засобів під час перевезення дитини покликане підняти рівень безпеки дитини і забезпечити її надійну фіксацію, оскільки конструкція ременів безпеки розрахована на людину, зріст якої не менше 145 см.
Як відомо, правила дорожнього рух «написані кров'ю», а значить наявність аптечки, знаку аварійної зупинки і вогнегасника необхідна в першу чергу для безпеки як самого водія, так і його пасажирів, у тому ж числі дітей, а також інших учасників дорожнього руху. Таким чином, справа не в штрафах, а в безпеці.
Але пам'ятайте, що якщо Вас незаконно і безпідставно притягнули до адміністративної відповідальності, на юридичному сайті Protocol Ви завжди зможете отримати юридичну консультацію, розмістивши "Тендер на юридичну послугу", знайти відповідь на правове питання, а також знайти юриста, який захистить Ваші права та інтереси.
Автор консультації: Марія Дегтяренко
Джерело: Юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
144
Коментарі:
0
Переглядів:
296
Коментарі:
0
Переглядів:
374
Коментарі:
0
Переглядів:
713
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
614
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.