Головна Блог ... Консультації від юристів Будинкова книга - чи існує такий документ сьогодні Будинкова книга - чи існує такий документ сьогодні...

Будинкова книга - чи існує такий документ сьогодні

Відключити рекламу
 - ec9b27b3d23a8b6142b46a56260aae92.jpeg

Зміст:

Спойлер - будинкова книга на приватний будинок та будинкова книга на квартиру в Україні не передбачена законодавством. На запитання: “чи потрібна зараз будинкова книга?”. Зазначимо лаконічно - “ні”, будинкова книга канула в лету з українського законодавства. Така сама відповідь і на запитання “чи потрібна домова книга на квартиру”. Але це не означає, що оформлену раніше будинкову книгу можна сміливо викидати.

Але почнемо за порядком.

Користуйтеся консультацією: Чим відрізняється прописка від реєстрації в Україні?!

Будинкова книга Україна: історіядомова книга на квартиру в Україні

Будинкову книгу не слід плутати з технічним паспортом на дім, який виготовляли БТІ. Юридичний ресурс “Протокол” нагадує, що монополія БТІ на технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна закінчилася 28.10.2012, а державну реєстрацію прав на нерухоме майно з 01.01.2013.

Будинкова книга була покликана документувати інформацію про місце реєстрації громадян.

Порядок ведення будинкових книг був запроваджений Інструкцією про порядок прописки, реєстрації та виписки громадян, затвердженої наказом МВС СРСР від 09.10.1975 № 261.

Інструкцією передбачалося, що прописка та виписка на житлову площу, що належить громадянам на праві власності, провадиться за будинковими книгами, встановленого зразка.

Будинкові книги зберігалися на руках власників цих будинків. Інформація про відповідальних за їхнє зберігання також позначалася у будинковій книзі.

У будинках місцевих рад депутатів, державних та громадських організацій, житлово-будівельних кооперативів та гуртожитках прописка громадян здійснювалася за картами прописки та поквартирними картами.

У 2003 році Кабміном було затверджено Тимчасовий порядок реєстрації місця проживання фізичних осіб (№ 35). Саме цей порядок мав прокласти шлях від застарілого поняття "прописка" до сучасного "зареєстрованого місця проживання".

Проте будинкова книга в цьому порядку все ще не була забута. Так, відповідно до його 6 пункту, особи, які проживають у приватних будинках, які не обслуговуються житлово-комунальними підприємствами, повинні були звернутися до відповідних уповноважених органів особисто (з оформленою належним чином будинковою книгою).

Зазначений Тимчасовий порядок втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України 11 травня 2006 року № 617.

У період із 2004 року відбувався процес перенесення інформації за місцем реєстрації мешканців будинків із будинкових книг у карти реєстраційного обліку фізичних осіб (форма 16).

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” (10.12.2015 № 888-19) передбачив, що орган реєстрації – це виконавчий орган сільської, селищної чи міської ради, сільський голова. А реєстрація місця проживання зводиться до внесення інформації до Реєстру територіального товариства, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/знаходження особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування з подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 затверджено Правила реєстрації місця проживання (далі Правила).

Правилами не передбачено не лише ведення таких книг, а й надання цих книг для реєстрації.

Саме тому, у багатьох територіальних громадах активно провадиться вилучення будинкових книг для перенесення інформації про зареєстрованих у приміщеннях осіб. Порядок перенесення інформації з будинкових книг та їхнє вилучення затверджується відповідними рішеннями виконавчих комітетів.

Передати будинкову книгу на зберігання до реєстраційного відділу може:

  • власник;
  • зареєстрована особа;
  • спадкоємці;
  • уповноважена особа за довіреністю;
  • соціальний працівник.

Як отримати будинкову книгу в Україні? чи потрібна зараз будинкова книга

При більш детальному вивченні питання можна виявити, що будинкові книги складаються з трьох розділів:

  • розділ I для внесення інформації про осіб, відповідальних за ведення книги та прописку в будинку;
  • розділ II для внесення позначок посадовими особами про стан паспортного режиму в будинку та правильність ведення книги;
  • розділ III для запису інформації про осіб, які прибули на проживання до будинку.

Отже, домова книга – це документ, який створювався виключно для фіксації та обліку громадян зареєстрованих (прописаних) у конкретному приватному домоволодінні. Інших відомостей така книга не містить, іншого призначення, ніж зазначено, немає. Зазначена книга не є правовстановлюючим документом про право власності на нерухоме майно та не впливає на право наслідування.

Проте не всі громадяни готові "розлучитися" з будинковою книгою, про це свідчить судова практика, зокрема: https://reyestr.court.gov.ua/Review/80382689.

Деякі територіальні громади йдуть шляхом найменшого опору та продовжують реєструвати будинкові книги. Наприклад, Павлоград затвердив порядок оформлення та реєстрації будинкових книг. Мотивуючи необхідність ухвалення такого порядку юридичною неврегульованістю процедури оформлення реєстрації будинкових книг. Передбачається, що зазначений порядок діятиме до повного функціонування програмних засобів.

Будинкова книга у Павлограді оформляється та реєструється відділом з обліку комунального майна та житлової площі, у разі:

  • введення в експлуатацію нового житлового будинку;
  • заміни використаної, зіпсованої чи втраченої будинкової книги;
  • зміни власника (ів) будинку, квартири, житлового приміщення тощо;
  • виділу (поділу), об'єднання житлового будинку, квартири, житлового приміщення тощо.

На додаток, оформлення, реєстрація та видача оформлених та зареєстрованих будинкових книг віднесено до адміністративних послуг. Отже, із заявою необхідно звертатися через Центр надання адміністративних послуг.

Для оформлення та реєстрації будинкової книги (заміни) власник (співвласники) будинку або квартири подає заяву та пред'являє оригінали наступних документів:

  • паспорт власника (співвласників) будинку, квартири, житлового приміщення чи його частини;
  • паспорт або свідоцтво про народження осіб, які мають реєстрацію місця проживання за вказаною адресою;
  • документи на право власності на будинок, квартиру, житлове приміщення;
  • технічний паспорт на житловий будинок, квартиру, житлове приміщення.

Разом із заявою подається попередня будинкова книга при її заміні або виділенні (поділі) житлового будинку, квартири, житлового приміщення. У разі відсутності оригіналів документів, заявник письмово підтверджує зазначену інформацію та несе за неї відповідальність.

Витяг з будинкової книги Україна

До комп'ютеризації та повної перемоги інформаційних технологій, будинкові книги були важливим джерелом інформації. Адже насправді вони містять у собі “історію” будинку та осіб, зареєстрованих у ньому.

Так, наприклад, виписка з будинкової книги у квартирі підтверджувала кількість зареєстрованих осіб на житловій площі. Саме з цієї причини їх не варто викидати, адже може виникнути потреба, підтвердити чи спростувати факти, для підтвердження яких і була придумана будинкова книга, як мінімум, до перенесення інформації відповідно до нових правил.

Для перенесення відомостей про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання в адресну картку особи та картку реєстрації особи заявник подає:

  • оригінал документа на право власності на об'єкт нерухомості (житловий будинок, квартиру, житлове приміщення, домоволодіння), ордер або його копію, рішення виконавчого комітету про виділення житла;
  • технічний паспорт;
  • свідоцтво про народження дитини, якщо вона не досягла 16-річного віку, з довідкою/витягом про реєстрацію місця проживання;
  • оригінали паспортів усіх зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, квартирі (з довідкою/випискою про реєстрацію місця проживання – за необхідності);
  • будинкова книга, у разі відсутності інформації про зареєстрованих осіб у картотеці реєстраційного відділу;
  • оригінал свідоцтва про шлюб (за потреби); оригінал свідоцтва про смерть (за потреби). За потреби – інші документи.

Будинкові книги приватних домогосподарств вилучаються працівником реєстраційного відділу, про що складається відповідний акт прийому – передачі будинкової книжки у 2-х примірниках. Один екземпляр передається особі, що звернулася, другий - залишається на зберіганні в реєстраційному відділі управління забезпечення діяльності виконавчого комітету та міської ради разом з будинковою книгою. На вилучених будинкових книгах проставляється штамп «Анульовано» із зазначенням дати, підпису на ПІБ працівника.

Але, наприклад, у Солом'янській РДА міста Києва повідомили, що будинкові книги ними не вилучалися, згідно з пунктом 15 Правил до них передані виключно картки реєстраційного обліку фізичних осіб (Форма – 16). Вся інформація з карт Форми – 16 перенесена до Реєстру територіальної громади міста Києва, створеного Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.12.2016 No 1368 і наразі перебуває на стадії дослідної експлуатації.

Підсумовуючи, зазначимо, що питання будинкових книг вирішується по-різному залежно від населеного пункту. Десь їх вилучають, десь продовжують реєструвати, у третіх - перенісши інформацію, залишають “на руках” у громадян. Але процес диджиталізації, судячи з сучасних тенденцій, уже не зупинити. Наразі в Україні впроваджується експериментальний проект, який дозволить здійснювати прописку через програму "Дія". Уряд зазначає, що незабаром послуга реєстрації місця проживання онлайн стане доступною не тільки для власників паспорта у вигляді ID-картки, а й для громадян, які мають паспорти у формі книжечки.

"Що написано пером, не вирубаєш і сокирою", але століття інформаційних технологій навіть цю приказку незабаром може модернізувати. Таким чином, будинкові книги все ще можуть використовуватися для отримання інформації, але вже не для реєстрації місця проживання.

У разі необхідності встановлення в суді факту, що має юридичне значення або у разі необхідності визнання особи, яка втратила право користування житловим приміщенням через суд для подальшого зняття з реєстрації, пам'ятайте про сервіс юридичного ресурсу Protocol - "Тендер на юридичну послугу". Адже умови конкуренції полегшують вибір клієнта і допомагають знайти юриста професіонала з найкращим співвідношенням “ціна-якість”.

Автор консультації: Марія Дунай

Джерело: юридичний ресурс Протокол.

  • 28113

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 28113

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати