Історія справи
Постанова від 02.04.2024 року у справі №300/6337/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2024 року
м. Київ
справа №300/6337/21
адміністративне провадження № К/990/10948/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бучик А.Ю.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2022 (колегія суддів: Коваль Р.Й., Гуляк В.В., Ільчишин Н.В.) у справі № 300/6337/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У жовтні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - ГУ ДСНС в Івано-Франківській області, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення і ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704) із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (але не менше 50 % відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.01.2021;
- зобов`язати ГУ ДСНС в Івано-Франківській області перерахувати розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (але не менше 50 % відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 та підготувати та надати до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (але не менше 50 % відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року) встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704, а також інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.01.2021.
Позов обґрунтовував тим, що у зв`язку з набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова № 103), згідно з яким внесено зміни до пункту 4 постанови № 704, відповідач неправомірно відмовив йому у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2021.
2. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 в задоволенні позову відмовлено.
3. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2022 скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2021.
Ухвалено нове рішення про задоволення позову.
Визнано протиправною бездіяльність ГУ ДСНС в Івано-Франківській області щодо неоформлення і ненадання до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших видів грошового забезпечення, розміри яких визначаються із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (але не менше 50% відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Зобов`язано ГУ ДСНС в Івано-Франківській області перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (але не менше 50% відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 та підготувати та надати до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (але не менше 50% відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року) встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, а також інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.
4. Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ГУ ДСНС в Івано-Франківській області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5. Ухвалою Верховного Суду від 18.05.2022 відкрито касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої та підпункту «а» пункту 2 частини п`ятої статті 328 КАС України.
6. Позивач у відзиві на касаційну скаргу відповідача просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
7. У зв`язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
8. Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
10. 04.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та подати до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021. Також просив у довідці провести перерахунок розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою, при цьому розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням повинен бути розрахованим на підставі положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, в редакції, чинній на момент її прийняття (у зв`язку із набранням 29.01.2020 законної сили рішенням суду у справі № 826/6453/18): розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
11. Листом від 08.10.2021 за № 5402-9126/5411 ГУ ДСНС в Івано-Франківській області відмовило позивачу у видачі та направленні до територіального органу пенсійного фонду оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 у зв`язку з відсутністю підстав для видачі такої довідки. Зокрема, відповідач повідомив, що розмір посадового окладу та окладу за військовим званням визначено відповідно до діючої, як на той час, так і на час надання відповіді редакції постанови № 704, яка передбачає, що розміри посадового окладу, окладу за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Після 21.02.2018 (дати прийняття постанови № 103) Уряд України не приймав рішення про збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
12. Позивач, вважаючи вказану відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність доводів позивача про те, що скасування судом пункту 6 постанови № 103 відновлює раніше діючий порядок, оскільки чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття «відновлення» в силі законів чи окремих їх норм, які у встановленому порядку втратили чинність.
14. Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що з урахуванням положень пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ і пункту 4 постанови № 704 з 29.01.2020, тобто з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, у позивача виникли правові підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт (однак без урахування показників мінімальної заробітної плати).
15. Касаційна скарга мотивована, зокрема тим, що прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі, визначеному Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ "Про Державний бюджет на 2021 рік" (далі - Закон № 1082-IX), не підлягає застосуванню як розрахункова величина для визначення розміру посадових окладів, оскільки є меншим за 50% мінімальної заробітної плати, встановленої цим же Законом. У свою чергу мінімальна заробітна плата також не може бути використана в якості розрахункової величини для визначення розміру посадових окладів, оскільки така заборона встановлена з огляду на заборону використання мінімальної заробітної плати в якості розрахункової величини для визначення розміру посадових окладів, встановлену пунктом 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 1774-VIII).
Скаржник зазначає, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано положення Закону № 1774-VIII та постанови № 704, а висновок Верховного Суду щодо питання їх застосування у подібних правовідносинах, - відсутній.
16. У відзиві на касаційну скаргу відповідача ОСОБА_1 вказує на законність та обґрунтованість постанови суду апеляційної інстанції, у зв`язку із чим просить залишити її без розгляду, а оскаржуване ГУ ДСНС судове рішення - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
17. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів виходить із такого.
18. У справі, яка розглядається, спір виник у зв`язку з відмовою відповідача оформити та направити до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом 01.01.2021 відповідно до постанови № 704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 постанови № 704, за зверненням позивача до відповідача у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом № 1082-IX.
19. Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді та зокрема у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, Верховний Суд дійшов таких висновків:
(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
20. В подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 22.09.2022 у справі № 500/3840/21, від 16.11.2022 у справі № 120/648/22-а, від 22.03.2023 у справі № 340/10333/21 та від 06.02.2023 у справі № 160/2775/22, від 19.09.2023 у справі № 160/15756/21 та колегія суддів не знаходить підстав для відступу від цих правових висновків у справі, що розглядається.
21. Також у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 Верховний Суд зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
22. Отже, у позивача через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 (через його збільшення).
23. Застосовуючи висновки Верховного Суду, сформовані у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, до обставин справи, яка розглядається, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови № 704, для проведення перерахунку його пенсії, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24. За таких обставин, відмова Управління ДСНС у підготовці і наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом 01.01.2021, є протиправною, відтак, колегія суддів погоджується із висновками суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог.
25. Суд касаційної інстанції, переглядаючи рішення у справі № 300/6337/21, застосовує висновки, сформовані Верховним Судом у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 після відкриття касаційного провадження у цій справі.
26. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
27. За встановлених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин, при дотриманні норм процесуального права; у ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 343 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2022 у справі № 300/6337/21 - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Головуючий А. Ю. Бучик
Судді: А. І. Рибачук
Л. В. Тацій