Головна Блог Аналітична стаття Статті Як продати або купити корпоративні права в акціонерному товаристві

Як продати або купити корпоративні права в акціонерному товаристві

26.03.2016
Переглядів : 11823

Все частіше можна побачити оголошення про продаж або купівлю бізнесу. Причин тому може бути безліч. Наприклад, господар підприємства вирішив змінити рід діяльності і йому потрібен стартовий капітал. Або він отримав бізнес у спадок (до речі, тут можна дізнатись про особливості спадкування корпоративних прав) і не бачить в собі підприємницької жилки. Хтось, навпаки, бажає спробувати себе в новій якості і придбати якусь сформовану справу.

У зв'язку з цим виникає чимало запитань. Як оформляються угоди по передачі корпоративних прав? Які існують особливості таких угод? Які для цього потрібні документи? До кого для цього звертатися?

Про все це йтиметься в даному блозі. Отже, давайте коротко розглянемо особливості передачі прав в акціонерному товаристві.

Отже, відповідно до чинного законодавства, що регулює корпоративні відносини в Україні, будь-яка фізична чи юридична особа може стати акціонером якщо вона стала: засновником товариства, або придбала акції товариства, яке вже створене. Як відомо, діяльність акціонерних товариств регулюється Законом «Про акціонерні товариства» - всі операції, пов'язані з передачею права на бізнес прописані в цьому законі. Так, загальновідомо, що стати учасником акцвонерного товарисва (далі по тексту -"АТ") може будь-яка людина, який придбав акції цього товариства. Нагадаю, що згідно із п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону "Про акціонерні товариства" № 514 від 17.09.2008 № 514-VI корпоративні права – сукупність майнових і немайнових прав акціонера – власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерного товариства, отримання певної частини прибутку дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом і статутними документами.

Таким чином, право участі саме в акціонерному товаристві (і виникаючі з нього право впливу на діяльність суспільства і право отримання частини прибутку товариства) пов'язане з володінням акціями. Тобто, для передачі цих прав акціонеру достатньо передати у власність іншій особі свої акції. Нагадаю, що права акціонерів на сьогодні визначені в ст. 116 Цивільного Кодексу України, ст. 88 Господарського кодексу України, ст. 5 Закону України ”Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні”, ст. 6 Закону України ”Про цінні папери і фондовий ринок” та в інших актах законодавства.

Цікаво, що не тільки економісти поділяють публічні та приватні акціонерні товариства. Закон їх також розглядає окремо: порядок передачі акцій для них різний. Так, якщо громадянин володіє акціями публічного АТ, то він може вільно їх продавати, передавати, дарувати і проводити з ними інші операції - йому не потрібно питати згоди інших членів суспільства. Якщо ж громадянин володіє акціями приватного товариства, то перш, ніж їх продати або здійснити з ними інші операції з відчуження, він зобов'язаний оповістити про свої наміри інших членів товариства. Тобто, акціонери публічного АТ можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів товариства (ч. 1 ст. 7 вказаного Закону). У свою чергу, статутом приватного АТ може бути передбачено переважне право його акціонерів на придбання акцій цього товариства, що пропонуються їх власником до відчуження третій особі (ч. 2 ст. 7 вказаного Закону).

Вони мають перевагу: якщо хтось виявить бажання викупити пакет акцій, то він його отримає - навіть, якщо власник планував їх продати третій особі. Втім, сам продавець все одно не втратить у ціні.

Справа в тому, що інші акціонери хоч і мають перевагу, але купувати акції повинні на тих же умовах, які власник акцій запропонував третій особі. Акції можуть купити кілька акціонерів. У цьому випадку, акції діляться у відповідності з тим, наскільки великим пакетом вже володіє акціонер.

Доречі, обмеження щодо викупу акцій АТ встановлені у ст. 67 Закону Про акціонерні товариства». Умови, за яких АТ зобов'язане викупити акції на вимогу акціонерів, вказані у ст. 68, а сам порядок реалізації таких прав викладено у ст. 69. Крім того, існують певні особливості поділу між подружжям майна у вигляді корпоративних прав, які регулюються загальними нормами Сімейного кодексу України.

Слід уточнити, що закон оберігає продавця акцій від надмірного очікування: акціонери можуть викупити акції тільки протягом двох місяців після оголошення про продаж. Після закінчення цього терміну власник може розпоряджатися акціями на свій розсуд і продати їх кому завгодно. Єдиний нюанс: умови продажу не повинні відрізнятися від тих, про які було оголошено. Наприклад, він не може продати акції дешевше або на більш вигідних для покупця умовах.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст