Головна Блог Аналітична стаття Статті Строки досудового розслідування, про які ви нічого не чули

Строки досудового розслідування, про які ви нічого не чули

13.07.2023
Переглядів : 23233

Одна із найважливіших проблем стосовно строків досудового розслідування полягає в такому: чи існують такі строки, після закінчення яких закрите кримінальне провадження не можна поновлювати? Спробуємо розібратися із цим. (Джерело: ЗіБ )

Новели воєнного часу

Проблема дотримання та обчислення строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях завжди була і буде вкрай актуальною, цікавою та одночасно складною.

Після прийняття закону від 3.10.2017 №2147-VIII про внесення змін до процесуальних кодексів з березня 2018 року в чинному КПК почала діяти низка правових норм, яка нарешті встановлює конкретні строки досудового розслідування до повідомлення особі про підозру, тобто у так званих фактових провадженнях.

Зазначені зміни, як убачається, чітко узгоджувались з положеннями ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен, чиї права та свободи, визнані в цій конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження («Право на ефективний засіб правового захисту»).

Іншими словами, в осіб, які фактично роками переслідувались без повідомлення про підозру, а отже і без чітко визначених строків досудового розслідування, а так само в їхніх захисників з’явились дієві інструменти захисту у вигляді права вимагати, в тому числі в судовому порядку, закрити кримінальне провадження, строк досудового розслідування в якому закінчився відповідно до виду інкримінованого правопорушення за його тяжкістю та відповідно до змісту ст.219 КПК.

На жаль, введення в Україні воєнного стану обумовило ухвалення нових законів, які нібито тимчасово заблокували перелічені права та гарантії на ефективний захист від нескінченного свавілля правоохоронних оглядів у вигляді можливості безкінечно здійснювати кримінальне переслідування.

Так, КПК було доповнено ч.8 ст.615, відповідно до якої у кримінальних провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру на дату введення воєнного стану, строк від зазначеної дати до дати припинення чи скасування воєнного стану не зараховується до загальних строків, передбачених ст.219 цього кодексу.

Отже, ця норма з одного боку начебто є тимчасовою та не скасовує закон про обмеження строків досудового розслідування до повідомлення про підозру, а з іншого — нібито поновлює їх перебіг після припинення або скасування воєнного стану.

Читайте статтю: Нюанси обчислення строків досудового розслідування після повернення обвинувального акта прокурору

Скасування задля поновлення: позиція ВС

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст