Головна Блог Консультації від юристів Що робити, якщо відбулося «захоплення» підвалу/горища

Що робити, якщо відбулося «захоплення» підвалу/горища

01.03.2022
Переглядів : 2765

Зміст:

Нормативно-правове регулювання

  • Конституція України
  • Цивільний кодекс України (далі – ЦК)
  • Цивільний процесуальний кодекс України (далі – ЦПК)
  • Житловий кодекс Української РСР (далі – ЖК)
  • Закон України №2482-XII «Про приватизацію державного житлового фонду»
  • Закон України «Про судовий збір»
  • Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»

Відповідно до практики Верховного та Конституційного суду України (№1-2/2004, № 463/2237/16-ц), допоміжні приміщення є власністю всіх мешканців багатоквартирного будинку та приватизації не підлягають.

Що ж робити, якщо їх все ж таки приватизували або купили? Існує щонайменше дві стратегії поведінки: обидві ведуть до суду, але різними шляхами.

Користуйтеся консультацією: Як виправити помилку у Свідоцтві про право власності на квартиру

Стратегія поновлення прав №1

Крок перший. Потрібно достовірно знати, що допоміжне приміщення Вашого будинку приватизоване або куплене сусідом або третьою особою. Іншими словами, у Вас має бути документ, який підтверджує цей факт.

Отримати такий документ можна із Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно. Зробити це можна як через нотаріуса, так і самостійно через кабінет електронних сервісів Міністерства юстиції України https://online.minjust.gov.ua/login.

Крок другий. Оцінка ринкової вартості незаконно захопленого допоміжного приміщення. Це необхідно для того, щоб правильно заплатити судовий збір для позовних вимог майнового характеру.

Крок третій. Складання позову до суду від імені всіх співвласників допоміжних приміщень (мешканців будинку, які захочуть у цьому брати участь).

В цьому випадку позовних вимог буде три:

  • перша – немайнового характеру про визнання правовстановлюючого документа на допоміжне приміщення недійсним;
  • друге – майнового характеру: скасування державної реєстрації такого майна;
  • третє – майнового характеру: про застосування реституції: відновлення порушених майнових прав, приведення в первинний стан, до здійснення дій, якими завдано шкоди, тобто повернення чи відновлення матеріальних цінностей у натурі.

Користуйтеся консультацією: Що робити якщо: треба оформляти спадщину, а документів на майно немає. Покроковий алгоритм

Стратегія поновлення прав №2

Полягає у компенсації матеріальної та моральної шкоди. Водночас ви можете продавати їх паралельно.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст