Головна Блог Аналітична стаття Статті Право допуску до пацієнта відвідувачів (інших медичних працівників, членів сім'ї, опікуна, піклувальника, нотаріуса та адвоката, а також священнослужителя)

Право допуску до пацієнта відвідувачів (інших медичних працівників, членів сім'ї, опікуна, піклувальника, нотаріуса та адвоката, а також священнослужителя)

12.08.2016
Автор: GARO LAW OFFICE
Переглядів : 11959

Стаття 287 Цивільного кодексу України та п. к ч.1 ст. 6 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» гарантують пацієнту, який перебуває на стаціонарному лікуванні в закладі охорони здоров'я, право на допуск до нього інших медичних працівників (осіб, які займаються медичною діяльністю відповідно до спеціальності та кваліфікації – ч.1 ст.77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»), членів сім'ї, опікуна, піклувальника, нотаріуса та адвоката, а також священнослужителя для відправлення богослужіння та релігійного обряду.

Читайте статтю: Питання можливих дій та відповідальності у випадку відмови приватних та державних закладів охорони здоров'я надавати невідкладну медичну допомогу

Допуск до пацієнта, який перебуває на стаціонарному лікуванні в закладі охорони здоров'я інших медичних працівників зумовлене тим, що іноді пацієнт, члени його сім’ї, опікуна, піклувальник мають сумніви щодо правильності рекомендованого лікуючим лікарем методу лікування. Проте згідно ст.34 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» саме обов'язками лікуючого лікаря є своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта, тому інші медичні працівники не можуть назначати своє лікування або втручатися у лікувальний процес.

Часто право на допуск до пацієнта членів сім’ї, опікуна, піклувальника обмежується Правилами внутрішнього розпорядку лікувального закладу або відповідними наказами керівників про режим відвідування пацієнтів стаціонару. Зокрема, визначаються правила відвідування та лише конкретні години, протягом яких можна провідати хворого. Разом з тим, право пацієнта передбачене ст.287 ЦК України та п. к ч.1 ст. 6 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» не повинне бути обмежене жодними часовими рамками, а таке його обмеження є протиправним.

Крім того, позитивним в цьому відношенні є наказ Міністерства охорони здоров'я № 592 від 15 червня 2016 року, що набув чинності 29 червня 2016 року, яким було затверджено Порядок допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії.

Так, визначено, що правила допуску до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у ВІТ, повинні бути у вільному доступі для усіх осіб, які відвідують пацієнтів у ВІТ закладів охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми. При чому не має значення державний чи приватний це заклад охорони здоров’я, оскільки дія Порядку поширюється на усі відділення, блоки, палати інтенсивної терапії усіх закладів охорони здоров’я будь-якої форми власності та організаційно-правової форми. Заклад охорони здоров’я забезпечує максимально сприятливі умови для відвідувачів з метою надання ними підтримки пацієнтам.

Відтепер, одному з відвідувачів дозволяється перебувати біля ліжка пацієнта у ВІТ без часових обмежень, однак в палаті ВІТ біля одного пацієнта одночасно можуть знаходитися не більше двох відвідувачів. У виключних випадках за рішенням лікуючого або чергового лікаря до ВІТ може бути допущена більша кількість відвідувачів. Окрім цього, Порядком встановлено особливі правила відвідування хворих дітей особами, що не є батьками пацієнта-дитини, - такі особи мають право на допуск до пацієнта-дитини за умови наявності усної згоди одного з батьків пацієнта-дитини або законних представників.

Встановлюється обов’язок закладу охорони здоров’я:

  • забезпечити пацієнтам, які перебувають на лікуванні у ВІТ, право на допуск до них відвідувачів 24 години на добу в будь-який день тижня згідно з правилами, визначеними цим Порядком;

  • інформувати пацієнтів і відвідувачів про правила відвідування пацієнтів, встановлені Порядком, а також про інші вимоги, дотримання яких є необхідним для забезпечення безпеки та інтересів пацієнтів.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст