Такий вид об'єкта оренди як водойми є особливим в договірному праві і має свою специфіку. Досить часто, особливо в сільській місцевості, ставки, озера, які є власністю органів, до повноважень яких належить розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором), беруть в оренду для приватного користування: розведення і вилову риби, облаштування баз відпочинку тощо. Що означає орендована водойма? Який правовий статус місцевих жителів, а який орендарів? З цими та іншими питаннями спробуємо розібратися в цій статті.
Зміст:
Насамперед треба розібратися, кого відносити до числа водокористувачів. Згідно зі статтею 42 Водного кодексу України (далі також - ВКУ), законодавець виділяє таких водокористувачів: підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. Тобто, водокористувачами є і орендарі водойм, і місцеві жителі або відпочиваючі.
Якщо говорити про правову регламентацію правових відносин оренди водойм, то варто звернути увагу, що деталізовано регулює це питання саме ВКУ. Важливо згадати статтю 51 ВКУ, норма якої конкретно вказує мету користування на умовах оренди, а також перелік об'єктів, на які вона поширюється:
Користуйтеся консультацією: Закон про доступ до водойм: ніхто не може забороняти ловити рибу і купатися
Одним з основних прав орендаря ставка є право регульоване пунктом 2 статті 43 ВКУ - використання водних об'єктів на умовах оренди. Також цією статтею передбачено і інші права, наприклад, вимагати від власника орендованого водойми підтримки належної якості води за умовами водокористування.
Якщо говорити про права відпочиваючих або місцевих жителів, то вони мають право, згідно зі статтею 51 ВКУ на інформацію, як від місцевих рад про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування, так і від орендаря про умови водокористування, а також про встановлені обмеження загального водокористування на водному об'єкті.
Користуйтеся консультацією: Доступ людей до узбережжя річок і водойм гарантоване право - не бійтеся тих хто заважає
Найчастіше на водойму приходять з метою добре провести час, насолодитися тишею і звичайно ж половити рибу. Ви запитаєте: «Чи можна ловити рибу в орендованому ставку?». Відповідь проста: «Можна, якщо не заборонено». Посилаючись на статтю 51 ВКУ, законодавцем визначено, що об'єкти надаються в користування на умовах оренди, крім випадків, визначених у законі. Під цими випадками мається на увазі те, що орендар має право встановити свої умови використання водойми, але попередньо узгодити з органом, який надав водний об'єкт в оренду. Після цього у орендаря з'являється обов'язок довести умови водокористування до відома населення, правила оренди водойми, а також про обмеження загального використання, наприклад про лвилов риби, купання або плавання на човнах. Орендар повинен це здійснити усіма можливими способами, наприклад, встановити стенди з інформацією про правила використання водойм або копіями договору оренди.
«Інформаційних стендів і документів немає, але орендар забороняє ловити рибу. Що робити?". Якщо так сталося, що вас, як водокористувачів, незаконно обмежують у праві водокористування, є три основних варіанти рішення цієї проблеми:
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.