Початок 2024 року приніс доволі цікаві зміни до КПК. Чи допоможуть вони подолати корупцію з і що робити особам та бізнесу, відносно яких відкриті «фактові» кримінальні провадження задля тиску на них? (Джерело: ЗіБ)
Так, 01.01.2024 набув чинності закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» №3509-IX.
Однак, цим же законом був встановлений новий порядок обчислення строків досудового розслідування, передбачений ст.219 КПК. Внесеними змінами були повернуто «старі» норми КПК, відповідно до яких, строк досудового розслідування обраховуватиметься з моменту повідомлення особі про підозру.
У ЗМІ такі зміни назвали «великою перемогою над корупцією», а деякі блогери мотивували необхідність у зміні порядку обчислення строку досудового розслідування кримінальних проваджень тим, що «за строками закриються усі кримінальні справи щодо олігархів».
Зазначимо, що «Перехідні положення» КПК доповнені новою нормою щодо порядку обчислення строків досудового розслідування. Змінами передбачено, що відсутність строків досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру у «фактових» кримінальних провадженнях застосовуються до всіх кримінальних проваджень, досудове розслідування або судовий розгляд яких не завершено до набрання чинності закону №3509-IX, тобто до 1.01.2024.
Отже, новий порядок поширюється на «фактові» кримінальні провадження та кримінальні провадження, де особі вже повідомлено про підозру, але не відкриті матеріали кримінального провадження у порядку ст.290 КПК, незалежно від того, чи закінчились там строки досудового розслідування до моменту внесення змін у КПК, чи ні.
У такому разі, якщо строки досудового розслідування в «фактовому» кримінальному провадженні закінчились, наприклад, у березні 2022 року, а органом досудового розслідування їх не було продовжено і кримінальне провадження не було закрите, то можливість його закрити вже відсутня. Адже до даного кримінального провадження має застосовуватися новий порядок обчислення строків.
Читайте статтю: Нюанси стадії досудового розслідування крізь призму практики ВС - суддя Бучківська
У даному випадку можемо говорити про порушення ст.58 Конституції, оскільки дана норма має зворотню дію в часі та погіршує становище учасників кримінального провадження.
Наразі слідчому в такому кримінальному провадженні ніхто та ніщо не заважає знову «активно» здійснювати досудове розслідування з метою здійснення тиску на особу або бізнес.
Зауважимо, що наразі фактично скасовано інститут судового контролю за діями слідчого під час досудового розслідування. Адже раніше у разі закінчення строку досудового розслідування слідчий мав довести слідчому судді у необхідності продовження такого строку і зазначити, які ще слідчі дії для встановлення фактичних обставин необхідно провести в кримінальному провадженні. Слідчий суддя ж під час розгляду клопотання про продовження строку встановлював, чи дійсно є підстави для цього, чи досудове розслідування здійснюється виключно з метою «тиску» на особу або бізнес.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.