Головна Блог Консультації від юристів Нарахування процентів, пені та штрафів військовослужбовцям за кредитами під час війни

Нарахування процентів, пені та штрафів військовослужбовцям за кредитами під час війни

06.10.2023
Переглядів : 3641

Впродовж усього часу військового вторгнення рф на територію України зобов’язання військовослужбовців по виплаті кредитів хоча і не переривались та не припинялись, проте поступово зазнавали окремих законодавчих послаблень.

Отож, пригадаємо, які пільги та додаткові гарантії встановив законодавець для тих військовослужбовців, котрі в умовах воєнного стану виплачують кредити, та проаналізуємо, як боротись з банками та іншими фінансовими установами у разі порушення ними цих вимог.

У 2014 році стаття 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» була доповнена окремою частиною, якою було врегульовано порядок погашення простроченої заборгованості саме військовослужбовцями.

Неодноразово ця норма закону зазнавала змін. Станом на сьогодні вона діє в останній редакції, що відбулася після набрання чинності Законом України № 2459-IX від 27.07.2022 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання простроченої заборгованості у період дії воєнного стану в Україні».

Тож, розглянемо більш детально.

Умови надання пільг військовослужбовцям по кредитам

Пунктом 15 статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено такі особливості виконання кредитних зобов’язань військовослужбовцями.

Законодавець звільнив:

  • військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову;
  • військовослужбовців під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів

від нарахування та сплати:

  • штрафних санкцій;
  • пені;
  • процентів

за невиконання зобов’язань та користування кредитом перед:

  • підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, в т.ч. банками (тобто мова йде не лише про банки, але й про інші небанківські фінансові установи – факторингові, фінансові, лізингові компанії, яким продано борг, кредитні спілки, ломбарди, тощо, і не лише про кредити, але про будь-які інші зобов’язання);
  • та фізичними особами.

Варто зазначити, що, з ухваленням згаданого Закону України № 2459-IX від 27.07.2022 року, дія цієї норми була звужена шляхом встановлення винятків, на які ці пільги не поширюються, а саме на:

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст