15 червня 2022 року Президент підписав законопроект №4147 зареєстрований ще 23.09.2020 року. Цей Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій” був опублікований в Голосі України і 17.06.2022 року набув чинності. З повним текстом можна ознайомитись за посиланням.
Що ж ввів новий Закон?
По-суті, профкваліфікація, як і часткова профкваліфікація, являють собою стандартизовану сукупність здобутих конкретною особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції. Наявність такої профкваліфікації визначатиметься відповідно до профстандартів, що можуть розроблятися і затверджуватися як роботодавцями, так і їх організаціями/об’єднаннями, чи органами державної влади, науковими установами, та навіть - громадськими об’єднаннями й іншими заінтересованими суб’єктами.
Тобто, фактично, профкваліфікація не обов’язково залежатиме від наявності та рівня освіти здобутого у навчальних закладах, а може набуватись навіть внаслідок досвіду, чи самонавчання, якщо цього достатньо для компетентності працівника. При чому, профкваліфікація засвідчуватиметься документом, виданим, так званими кваліфікаційними центрами - розгалужена система яких може бути створена роботодавцями, закладами освіти, профасоціаціями та й іншими - хто зацікавлений у їх створенні. Всі такі центри, акредитовуватимуться Національним агентством кваліфікацій.
Разом із цим впроваджується, поняття “часткової професійної кваліфікації”. Таке є доволі новим та прогресивним для нашої країни. Воно означає, що особа має певну частину компетентностей та знань, що є достатнім для виконання частини трудових функцій, передбачених певною професією. Це дозволить працівникам, навіть за відсутності повного набору компетентностей і знань, здобувати документ (сертифікат) і виконувати частину функцій, передбачених посадою - і при цьому не втратити роботу. Хоча, на практиці, роботодавці давно вже пристосувались до суворих вимог кваліфікаційних характеристик - і все одно - якщо вбачають в особі дійсно компетентного і перспективного працівника, іноді, не звертають увагу на освіту. Водночас, новий Закон унормував таку практику, дозволивши працівникам, в тому числі тим, хто не має підтвердженої освіти, підтвердити і офіційно засвідчити свої знання і можливості здійснювати трудові функції, пройшовши перевірки та іспити в акредитованих кваліфцентрах.
В цілому, новий Закон покликаний спростити доступ до професії, а також, поставити в пріоритеті професійні стандарти (знання), ніж кваліфікаційні характеристики (формальності) при формуванні системи оплати праці. Що ж - подивимось на його реалізацію.
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.