Главная Блог Консультации от юристов Повернення податкових перевірок: стратегія підготовки

Повернення податкових перевірок: стратегія підготовки

25.08.2023
Просмотров : 1556
Попри всю емоційну напругу навколо законопроекту 8401, зміни до Податкового кодексу України остаточно набули чинності з 1 серпня 2023 року. Нагадаємо, що через воєнний стан в Україні, не зважаючи на те, що податкова служба проводила фактичні, камеральні та документальні позапланові перевірки, було введено мораторій на планові документальні перевірки. Згодом обмеження частково скасували, прийняттям Закону №3219-IX.

Ці події суттєво вплинули на бізнес-середовище, створюючи підґрунтя для активних дискусій. На тлі останніх подій, ситуацію коментують юристи компанії "Правова допомога", розкриваючи те, як дізнатися про візит податківців та як краще підготуватись до можливих податкових перевірок.

Як визначити, що податкові інспектори планують завітати саме до вас?

Кожен підприємець знає про те, що завжди корисно бути готовим до можливої податкової перевірки, дотриматися належного порядку з документами та слідувати податковому законодавству. Це допомагає уникнути неприємних ситуацій та забезпечити гладке перебігання самого процесу. Для того, щоб дізнатися, чи збираються податківці здійснити візит у вашу компанію, корисно виконати такі кроки:

  1. Ознайомтеся з графіком перевірок: Рекомендовано вивчити план-графік перевірок на початку перших і других кварталів року. Найчастіше його публікуть наприкінці попереднього року. Це важливо, оскільки він містить передбачені дати, компанії, котрі можуть підпасти під перевірку. Варто пам'ятати, що цей план може зазнавати змін продовж року. З цієї причини ми рекомендуємо регулярно слідкувати за оновленнями. Така інформація допоможе вам вчасно визначити можливий період перевірки та підготуватися до неї заздалегідь.
  2. Слідкуйте за сповіщеннями від ДПС: Поставтеся уважно до кожного офіційного сповіщення або листа, які надсилає ДПС. У випадку, коли ви отримаєте він них повідомлення про те, що у вашій компанії можливе проведення перевірки податківцями, у ньому буде зазначено важливу для вас інформацію – дата, час і ціль перевірки.
  3. Завчасне сповіщення: Вимоги податкового законодавства диктують ПС зобов'язання направити до вас копію наказу, а також офіційне письмове повідомлення про те, що маж на меті провести перевірку. Це повинно бути зроблено не пізніше, ніж за 10 календарних днів до початку заходу. Цей термін надає вам відповідний проміжок часу, аби як слід підготувати ваше підприємство до проведення перевірки, належним чином організувати документацію та додаткові матеріали.
  4. Ознайомтеся з інформацією: Після отримання копії наказу, а також надходження письмового повідомлення, рекомендується ретельно дослідити дату запланованого початку перевірки та вивчити всі деталі, що містяться у цих документах. Такий детальний аналіз дозволить вам визначити, коли саме відбудеться перевірка та яка її мета, а також оцінити, які аспекти діяльності вашого підприємства будуть перевірятися.

Здійснюючи ці кроки, ви зможете бути готовими до можливої податкової перевірки та забезпечити себе на випадок відвідування податковими інспекторами.

Як переконатися, що особи, які здійснюють перевірку, мають необхідні повноваження?

Перш ніж допустити осіб до перевірки, не бійтеся вимагати від візитерів надання наступних документів:

Копія наказу: В наказі повинна бути вказана вся інформація стосовно заходу. Що це за дані? Дата початку, прогнози щодо тривалості, яка мета й підстави для здійснення перевірки. Цей наказ повинен містити підпис керівника ДПС та підтверджений відповідною печаткою.

Направлення письмове: Вас повинно бути проінформовано за допомогою письмового направлення, в якому повинні міститися реквізити наказу про проведення перевірки, дані щодо контролюючого органа, назву та реквізити вашої компанії. Ще повинно зазначатися посада та ім'я тієї вповноваженої особи, котра веде перевірку. Це направлення також повинно містити дату його видачі.

Посвідчення службове: Під час прибуття податкових інспекторів, важливо, щоб вони були забезпечені актуальним службовим посвідченням. Цей документ є підтвердженням їхньої офіційної посади та повноважень.

Звісно, що вам буде надана можливість ознайомитися з цими документами, перевірити їх достовірність та відповідність вимогам. Адже це ваше законне право, котре надає можливість переконатися, що особи, які прийшли проводити перевірку, мають відповідні повноваження.

Коли ви отримаєте письмове направлення, необхідно приділити йому належну увагу та перевірити всі дані, про які загадувалося вище. Важливо врахувати, що у випадку, якщо ви відмовляєтеся ставити підпис на письмовому направленні, податківці мають право скласти акт, що слугуватиме підґрунтям для початку перевірки.

Користуйтеся консультацією: Правила отримання оплати від іноземного контрагента через платіжні системи Wise, PayPal та інші для ФОП

Які документи слід пред'являти вам?

В ході перевірки від вас запросять документи, що відносяться до обраного предмету перевірки. Команда юристів-авторів вже понад 15 років займається податковою оптимізацією і точно знає, наскільки прискіпливими до документів є інспектори і як важливо заздалегідь підготувати весь встановлений перелік. Важливими складовими документами є:

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст