22.07.2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення непорушності майнових прав» № 3103-IX від 03.05.2023 року. Майже всі передбачені зміни є ідентичними як для реєстрації нерухомості, так і для реєстрації бізнесу, а тому розглядати ми їх будемо на прикладі державної реєстрації нерухомості.
Основним «нововведенням» прийнятого Закону є продовження роботи Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка функціонує при Міністерстві юстиції України (далі - Колегія), уточнення її повноважень, а також уточнення порядку та строків розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Крім того, прийнятий Закон передбачає зміни в процедурі державної реєстрації нерухомості та бізнесу, а також затверджує нові правила «санкційної реєстрації».
В даній статті пропонуємо розібратися із усіма змінами, які приніс нам даний Закон, а почнемо із передумов його прийняття.
12 травня 2022 року було прийнято ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству». В редакції даного Закону, пункт 1 частини 7 ст. 37 передбачав, що у разі задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації прав Міністерство юстиції України, його територіальні органи могли приймати рішення, зокрема, про скасування рішення державного реєстратора, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України.
16 листопада 2022 року Конституційний Суд України у справі № 3-270/2019 (6302/19) зробив висновок про невідповідність Конституції України припису пункту 1 частини сьомої статті 37, а саме «скасування рішення державного реєстратора». Крім того, КСУ вказав, що даний припис втрачає чинність через шість місяців, після ухвалення даного Рішення та надав Верховній Раді України аналогічний строк для приведення п. 1 ч. 7 ст. 37 Закону у відповідність із Конституцією України.
За таких обставин, з 16 травня 2023 року вказана норма втратила чинність, а Колегія втратила повноваження щодо скасування рішень про державну реєстрацію прав.
Таким чином, саме рішення Конституційного суду України стало передумовою та підставою для прийняття даного Закону.
Перейдемо до змін, що передбачені прийнятим Законом.
Зміни щодо дотримання Закону України «Про санкції» та «санкційної реєстрації».
Прийнятим Законом, законодавець зобов'язав державних реєстраторів, при здійснені реєстраційної дії, перевіряти наявність факту застосування санкцій, які унеможливлюють проведення держаної реєстрації. Також, відтепер факт застосування санкцій є підставою для відмови в державній реєстрації.
Втім, такі положення не є новими, адже ще в 2022 році подібні зміни були внесені до Порядку вчинення нотаріальних дій, а в травні 2023 року до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.