З початком року в багатьох засобах масової інформації з’явилося нагадування власникам сертифікатів на земельну частку (пай) про необхідність оформлення права власності на землю. Масове поширення такого нагадування пов’язане з тим, що у громадян залишилося менше ніж рік для оформлення права власності на належні їм паї (до 01.01.2025) і у разі неоформленого права власності у встановлений строк, власник земельної ділянки вважатиметься таким, що відмовився від неї.
Варто додати, що в умовах впровадження ринку землі сільськогосподарського призначення, збільшення ринкової вартості земель як об’єктів нерухомого майна, питання оформлення прав на землю за наявності сертифіката є доволі актуальним.
Досить часто мешканці сільських населених пунктів є власниками земельних часток (паїв), право на які вони набули відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Вперше поняття земельного паю згадується в Указі Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва». Згідно з цим Указом земельний пай — це частина землі, що належить сільськогосподарському підприємству, права на яку передано його власнику.
Пользуйтесь консультацией: Невостребованные паи - что с ними происходит и когда прекращается право на пай
Зі свого боку Указ Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» встановлював, що земельні паї — землі колективних сільськогосподарських підприємств порівну, в умовних кадастрових гектарах та вартісному вираженні, розподіляються між членами господарств.
У ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 №899-IV (зі змінами) (далі — Закон № 899-IV) невитребувана земельна частка (пай) визначена як земельна частка (пай): на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї або право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Тож, як бачимо з вищевказаних нормативних документів, земельні паї — це землі, що в певний період часу належали колективним сільськогосподарським підприємствам, кооперативам, акціонерним товариствам та були розподілені між членами таких підприємств, при цьому у таких осіб не виникло право власності на землю, а виникло право її приватизувати.
Стаття 2 Закону № 899-IV визначає, що основним документом, який посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Тому, якщо ви є власником такого сертифіката, то постає питання, що робити з таким документом та які дії необхідно вчинити, щоб оформити право власності на землю.
Насамперед власникам сертифікатів на паї та їх спадкоємцям необхідно знати, що є граничний термін для оформлення прав на землю. Так, якщо власники (або їх спадкоємці) невитребуваної земельної частки до 1 січня 2025 року не оформлять право власності на земельну ділянку, вони вважатимуться такими, що відмовилися від одержання земельної ділянки.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.