Головна Блог Консультації від юристів Виконавчі листи на підприємстві: порядок оплати

Виконавчі листи на підприємстві: порядок оплати

13.11.2019
Переглядів : 55688

Практикуючим юристам відомо, що безпосередньо у справах про стягнення грошових коштів не стільки важливим є отримання позитивного рішення суду, як наявність можливості його виконати. Оскільки, для реального виконання такого рішення необхідною є наявність одночасно двох умов: наявність у боржника майна, яке можна стягнути, та наявність діючих механізмів для реалізації такого стягнення.

Законодавством передбачений один із способів такого стягнення – здійснення роботодавцем відрахувань із заробітної плати працівника-боржника. Відповідно, нижче розглянемо порядок реалізації підприємством, на якому працює такий боржник, вказаного способу примусового виконання рішення суду.

1. Виконавчий лист та органи, які здійснюють примусове виконання

Перш за все визначимо, що таке виконавчий лист та хто здійснює його реалізацію. Виконавчим листом є документ, який видається судом на останній стадії судового розгляду справи для здійснення реалізації судового рішення, оскільки саме виконавчий лист є виконавчим документом на підставі якого і здійснюється виконання судового рішення.

Законом України «Про виконавче провадження» (далі – Закон про виконавче провадження) встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, у тому числі, і виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України;

Отже, для фактичного отримання грошових коштів, стягнутих судом, стягувач, після отримання позитивного рішення суду, повинен отримати виконавчий лист. Після цього, якщо боржник самостійно не сплачує грошові кошти, стягувач подає виконавчий лист для примусового виконання до органів державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених Законом про виконавче провадження випадках приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Після отримання виконавчого листа, заяви стягувача, за умови їх відповідності всім законодавчим вимогам, виконавець відкриває виконавче провадження і після спливу строку для добровільного виконання рішення боржником починає примусове виконання рішення, одним із способів якого і є звернення стягнення на заробітну плату.

Звернення стягнення на заробітну плату, порядок здійснення відрахувань здійснюються відповідно до статті 127 КЗпП України, статей 68-70 Закону про виконавче провадження, розділу X Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Мінюсту від 02.04.2012 р. № 512/5 (далі – Інструкція)

2. Постанова виконавця як підстава для звернення стягнення на заробітну плату

Для звернення стягнення на заробітну плату – здійснення підприємством відрахувань із заробітної плати боржника-працівника, виконавець повинен винести постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі – підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату.

Така постанова повинна містити:

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст