Головна Блог Новини Сумісництво в робочий час заборонено?

Сумісництво в робочий час заборонено?

24.03.2023
Переглядів : 3117

«Тепер працівники не можуть виконувати дві роботи за сумісництвом одночасно» — такі заголовки можна було побачити після чергових змін у трудовому законодавстві минулого року.

Чи дійсно це так і що це значить для бізнесу — розберу в цій колонці.

У своєму блозі я продовжую оглядати головні реформи законодавства у 2022 і 2023 році, які вплинули на роботу бізнесу, і на черзі — зміни в роботі за сумісництвом.

Як було раніше?

До липня 2022 року умови роботи за сумісництвом визначав Кабінет Міністрів України у своїх постановах.

Що змінилося?

22 листопада 2022 року КМУ:

— Постановою № 1306 скасував постанову від 03.04.1993 № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій»

— Розпорядженням № 1047-р скасував наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій».

Головна причина:

19 липня 2022 року були змінені стаття 102-1 КЗпП України та стаття 19 Закону України «Про оплату праці».

Закон закріпив, що сумісництво — це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час. Тобто при укладенні трудового договору за сумісництвом працівнику необхідно встановити графік виконання роботи за сумісництвом, який є поза робочими часом за основним місцем роботи.

Згадайте новину: Чи можна звільнити працівницю під час декретної відпустки в умовах війни?

Здавалося б, усе добре:

— КМУ скасував застарілі норми, які не відповідали змінам у КзПП;

— умови оплати праці сумісників не змінилися.

Однак у пастку потрапили працівники, які за сумісництвом виконували одночасно кілька робіт і могли працювати на двох і більше підприємствах. Зараз, коли ця норма чітко встановлена в законі, вони не можуть у робочий час за основним трудовим договором виконувати іншу роботу за сумісництвом. Крім того, скасований КМУ Наказ містив перелік робіт, які не вважаються сумісництвом.

Тобто працівники могли виконувати їх під час робочого часу й отримували за них окрему оплату. Такими перевагами користувалися, зокрема, вчителі та викладачі. Але тепер вони цього робити законно не можуть, бо:

— після скасування Наказу КМУ не визначив цей перелік у жодному новому акті;

— у КзПП такого переліку також не згадується.

Згадайте новину: Які трудові гарантії мають працівниці з дітьми: інфографіка від Держпраці

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст