Велика Палата ВС у постанові від 16.02.2023 у справі №803/1149/18

У коментованій нами справі ВС вирішив передати справу на розгляд Великої Палати.

Тому це рішення є таким важливим. Адже законодавство з відшкодування ПДВ весь час змінюється, і ось вже і ВС вимагає допомоги у тому, яку позицію зайняти. Адже дієвого єдиного механізму захисту порушеного права платників ПДВ так і не напрацьовано.

Наприклад, щодо коментованої справи Велика Палата зауважує, що ФОП – платник ПДВ був вимушений подавати численні судові позови.

Спочатку він оскаржував податкові повідомлення-рішення про відмову у бюджетному відшкодуванні. Та, незважаючи на вирішення спорів на його користь, він не отримував бюджетного відшкодування суми ПДВ за їх результатами.

У подальшому ФОП вимагав визнання судами бездіяльності суб’єкта владних повноважень, стягнення суми ПДВ та пені або хоча б зазначити у рішенні інші можливі способи захисту порушеного права!

Але скільки часу має платник ПДВ на подібні заходи?

Читайте статтю: Токени не обов’язкові, а строки перевірки відшкодування ПДВ скорочені: аналіз Закону №2918

Строки звернення до суду – різна судова практика і прогалина у законодавстві

ВС наголошує на наявності різних підходів у спорах щодо початку строку обчислення нарахування пені та строку звернення до суду, зокрема:

  • в одних справах визнавалось, що платник ПДВ має право звернутись до адміністративного суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності органу ДПС з погашення заборгованості щодо відшкодування ПДВ та/або пені, нарахованої на суму такої заборгованості, протягом шести місяців з дня, коли дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав. Кількість таких звернень з позовом до суду не обмежена, допоки заборгованість з ПДВ не буде сплачено у повному обсязі, а початком бездіяльності є перший день після закінчення всіх формальних процедур, необхідних для отримання суми відшкодування ПДВ, передбачених ст. 200 ПКУ;
  • в інших справах визнавалось, що платник податків має право на отримання пені, нарахованої за весь період існування бюджетної заборгованості, оскільки така заборгованість виникла внаслідок протиправної триваючої бездіяльності суб’єкта владних повноважень. При цьому платник податків має право звернутись до суду в період існування бюджетної заборгованості без обмеження будь-яким строком звернення до суду, або в межах шестимісячного строку після фактичної виплати заборгованості;
  • існує висновок судів, що позовні вимоги щодо стягнення пені на суму несвоєчасно відшкодованого ПДВ із державного бюджету можуть бути заявлені в межах строку, встановленого п. 102.5 ПКУ для подання заяви про відшкодування надміру сплачених грошових зобов’язань, тобто протягом 1095 днів.

Отже, є очевидним, що відсутність законодавчих норм, які підлягають застосуванню у цьому спорі з ФОПом, створюють правову проблему.