Головна Блог Консультації від юристів ЩО РОБИТИ, КОЛИ ДО ВАС ПРИЙШЛИ З ОБШУКОМ

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ДО ВАС ПРИЙШЛИ З ОБШУКОМ

16.10.2023
Переглядів : 7216

Одне слово “обшук” викликає жах у будь-якого сучасного підприємця.

ЩО РОБИТИ?

Для початку давайте з’ясуємо, що є підставою для обшуку.

Так з ст.13 КПК: «Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом». Тобто КПК розділяє проникнення, огляд і обшук як три різні слідчі дії.

Тобто для початку слід розуміти, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді, в якій має бути зазначено адресу проведення обшуку, термін дії не більше 30 днів, ухвали, особи яким надано дозвіл на проведення обшуку.

Але мало хто знає, що існує таке поняття як невідкладний обшук, яким доволі часто, якби не сказати на 90 % зловживають правоохоронці, особливо зараз під час дії воєнного стану.

Ч.1 ст.234 КПК України - Обшук проводиться з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знарядь кримінального злочину або майна, яке було набуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Іноді передбачити наперед «візит» правоохоронних органів буває вкрай складно або взагалі неможливо, оскільки правоохоронці у своїй діяльності керуються одними з основних принципів: Секретність і Раптовість. І тому обшук - це раптова і несподівана подія для тих, у кого він має місце.

Разом з тим, у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, частина 3 статті 233 КПК надає слідчому, дізнавачу та прокурору право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи.

Наприклад, коли відбувається замах на вбивство у квартирі та є потреба негайної допомоги жертві, або під час пограбування потрібно врятувати майно потерпілих, або злочинець втікає від переслідування та вчиняє спробу сховатись у чиємусь будинку. У таких гострих та раптових випадках зрозуміло, що мова про одержання дозволу слідчого судді не може йти, адже потрібно негайно вживати невідкладних заходів.

Користуйтеся консультацією: Як правильно поводити себе під час обшуку. Актуальні питання.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст